Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

su kaplumbağası sahiplenmek istiyorum

gulcecelikbas

Yeni Üye
Eskişehir'de yaşıyorum küçük bir su kaplumbağası sahiplenmek istiyorum. en fazla 2 yaşında olabilir

Foruma hoşgeldin. Sahiplenmeden evvel bu konuyu incelemende fayda var.
mailto:/forum/konu-slider-turu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu.html

Cvp: su kaplumbağası sahiplenmek istiyorum

Az önce bir arkadaşa da yazdım oradan kopyalıyor, bir kısmını değiştiriyorum. Öncelikle satın almaktansa sahiplenme yolunu tercih ettiğin için teşekkürler. Ekipman ve bakım olarak tahmin edilenden oldukça daha fazla maliyetli ve zahmetli bir iştir bu. Keyfide çok azdır. Kişiye göre değişse de sonuçta ele alıp sevilmez canlılar bunlar. Yanına gidince kuru alandan suya atlar. Sadece yem yerken iletişimin olur.

Emek olarak, düzenli beslenmeleri çok önemli. Yavruyken günde iki öğün, büyüdükten sonra günde bir öğün. Daha büyüdüğünde ek besinler ve haftada bir gün aç uygulaması.

Gerektiğinde devit damla, zeytinyağı ile takviyelemek. Kabuğu fırçalamak. Bir yerlerini çizdirdiği yada yaraladığı zaman tedavi etmek.

Belirli aralıklarla filtre temizliği.

Bırakıp tatile, arkadaşa, iş toplantısına ve hatta balayına bile gidememek gibi zorlukları da var.
(Aklın hayvanda kalacak, otomatik yemleme çalıştımı çalışmadımı elektrikler kesildimi kesilmedimi vs vs)

Maddi olarak da:
Ekimanlar (sadece örnek)
Akvaryum+Kuru alan 150TL
İç filtre 20TL
Dış filtre 150TL
Isıtıcı 30TL
Isıtma lamba+ampul 20TL
UvB lamba+ampul 80TL
Mango kökü 20TL
İki tane zamanlayıcılı priz 30TL
Kum 30TL
Yıllık yem gideri 30TL

İlk sene için min500-600TL
Devamındaki seneler içinde yıllık 100-150TL (dış filtre malzemeleri yemler ampuller vs.)
Yaklaşık gideri olacaktır.

İleride sahiplendirmek istediğinde de insanların tercihi seninkisi gibi "küçük"ten yana olacağı için sahiplendirmesi de çok zor.

Tüm bunlara maddi manevi hazırsan önce ekipmanı temin edip sonra kaplumbağayı sahiplenmek yada ekipmanıyla birlikte verilecek bir kaplumbağayı tercih etmekte fayda var.

NOT:Ekipman durumu belirtilmemiş olduğu için yok kabul ederek yazdım.

Geri