Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su kaplumbağları akciğer enfeksiyonu belirtisi

Merve35

Yeni Üye
Merhaba, normalde İzmir’de yaşıyorum ancak ramazan nedeniyle ailemin yanına memlekete geldim. Bu nedenle de iki kaplumbağamı da yanımda getirdim. Ancak burada ısıtıcı veya akvaryum olmadığından mecbur borcamda bakıyordum. Borcamın içinde kuru alan olması için yüksek taşlar var. Genelde zaten o taşlara çıkıp kurulanıyorlardı. Her gün güneşlenmelerine özen gösteriyordum. Geceleri ise kalorifer üzerinde duruyorlardı.

Son birkaç gündür ne yazık ki dişi kaplumbağam ağzını açarak nefes almaya çalışıyor. Ağzını her açışında da hırıltı ses geliyor. Alt kabuğunda pembeleşme var. Erkek kaplumbağamın da alt kabuğunda pembeleşme var ancak başka hiçbir belirti yok. Onun keyfi gayet yerinde gözüküyor. İştahla ilgili hiçbir sorunu yok. Ancak dişi kaplumbağamın iştahı hem var gibi hem de yok gibi. Bazen çok istekli yerken bazen yemek istemiyor. Kurutulmuş karides ve Ahm turtle stick markalı yemden veriyorum. Apex tor axsol vitamin ve Deep fix turti clean jel kullanıyorum aynı zamanda.

Burada yazılanlara göre genta damla kullanımı önerilmiş. Bugün ona başladım. Isıtıcım olmadığın için su sıcaklığını sabit tutamıyorum, genel olarak 22 derece gösteriyor. Ilık su ilave edip 28 dereceye getirmeye çalışıyorum sürekli. Bunlar dışında yapabileceğim başka bir şey var mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ekli dosyalar

• IMG_4202.jpeg
    IMG_4202.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 14
  • IMG_4206.jpeg
    IMG_4206.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 13
Merhabalar ,

Ilık su ilave etmeyin ani ısı değişimleri hayvanı yıpratır. Su sıcaklığı sabit kalmalı o yüzden sürekli kalorifere yakın bir yerde konumlansınlar ama kap tam temas etmesin.

Taşa alternatif bulmanız lazım alttan soğuk verir bu istemeyeceğimiz bir şey.

Kabul jelini çöpe atın hiçbir faydası yok cila gibi düşünebilirsiniz.

Gentayı hayvan eğer stick yemi yiyorsa stick yeme 2 damla damlatıp sabah akşam ilk yem olarak verin. Eğer yem yemek istemezse sabah
akşam hayvanı dik tutup ağız çevresine ruj sürermiş gibi 2 damla damlatın.

Vitamini de gentadan uzak bir saatte 1 hafta boyunca her gün stick yeme 1 damla damlatıp verin. Eğer yemezse hayvanı dik tutup ağız çevresine 1 damla sürün. Vitaminli stick yemi sabah akşam yemlemeleriniz hariç ara öğün olarak öğle saatlerinde vermeniz çok daha iyi olur.

Isıtma lambasını en kısa sürede halletmeniz gerekiyor şu konudan bilgi alabilirsiniz:

Sorunuz olursa burdan yazabilirsiniz forumla irtibatı kesmemeye çalışın lütfen.

Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Isıtma lambasını hallettikten sonra ne kadar sürede iyileşir peki?

Hayvan son safhaya henüz gelmemiş. Toparlaması haftaları bulabilir.

Genta yada gentagut göz damlasını aynen belirtildiği gibi kullanın.

2 günde bir vitamin damla verin.

Kabuk jelini çöpe atın.

Borcam yerine plastik saklama kabı yada onun gibi derin birşey alın.

Sadece ısıtma lambası değil su ısıtıcı da olacak. Su derinliği 15 cm olmalı bu tam batan model su ısıtıcı için güvenlik derinliği.

Sıcak su ilavesi yapmayın.

Hayvan son safhaya henüz gelmemiş. Toparlaması haftaları bulabilir.

Genta yada gentagut göz damlasını aynen belirtildiği gibi kullanın.

2 günde bir vitamin damla verin.

Kabuk jelini çöpe atın.

Borcam yerine plastik saklama kabı yada onun gibi derin birşey alın.

Sadece ısıtma lambası değil su ısıtıcı da olacak. Su derinliği 15 cm olmalı bu tam batan model su ısıtıcı için güvenlik derinliği.

Sıcak su ilavesi yapmayın

Plastikte bakmamın sakıncası olmaz mı? Ben plastik zarar verir diye borcama koymuştum.

Bi de sormak istediğim bir şey var. Normalde evimde akvaryumum var ama ısıtıcısı yok. Boyutu da 4-5 litrelik sanırım. Isıtıcı için hangi markayı önerirsiniz? Sanırım 25w olan bir ısıtıcı gerekiyor. Bildiğiniz güvenilir bir yer varsa linkini verirseniz çok memnun olurum.

Plastik kalitesiz birşey olursa salınım yapar. Bu şeffaf plastikten saklama kapları kalitelidir. Başlarda yeni olduğu için hafif bir salınım yapabilir, bu zarar verecek boyutta olmaz.

Su derinliği kaç cm olur. Akvaryumun en boy yükseklik ölçüleri nedir?

Plastik kalitesiz birşey olursa salınım yapar. Bu şeffaf plastikten saklama kapları kalitelidir. Başlarda yeni olduğu için hafif bir salınım yapabilir, bu zarar verecek boyutta olmaz.
Kaplumbağa bahçesi olarak satılandan mı bahsediyorsunuz?

5 litrelik akvaryum çok küçük gelir. En az 30 litre olmak üzere düz dikdörtgen akvaryum alın. Kuru alanı kendiniz yapabilir ya da internetten satın alabilirsiniz ama internette şuan bayağı pahalılar.

Cem Bey'in söylediği kap bildiğimiz plastik büyük saklama kabı.

5 litrelik akvaryum çok küçük gelir. En az 30 litre olmak üzere düz dikdörtgen akvaryum alın. Kuru alanı kendiniz yapabilir ya da internetten satın alabilirsiniz ama internette şuan bayağı pahalılar.

Cem Bey'in söylediği kap bildiğimiz plastik büyük saklama kabı.

30 litrelik akvaryum için hangi ısıtıcıyı almalıyım peki?

100 watt uygun olur. İleri dönük 100 litrelik akvaryumda da kullanabilirsiniz. Akvaryumu almadan fiyat kıyaslaması yapın. Fiyat farkı çok değilse biraz daha büyük alabilirsiniz. Düz dikdörtgen akvaryum tercih sebebi. 30 ile 100 litre arası bakın.

Yanında cezbetsin diye dandik ürün veren var onları almayın. Birkaç petshopa sorun. Bazıları kampanya yapıp stok eritmeye çalışıyor.

Geri