Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su Neden Bulanıklaştı?

turtle..

Altın 4 Üye
Herkese iyi akşamlar... Dün miniklerimin suyunu yeniledim, filtreyi temizledim ama bugün bir bulanıklık oluştu suda :/ Suya yeni bir şey eklemedim, aksesuar olarak, miniklerim sağlıklı bir sorun yok, bu bulanıklık neden kaynaklanıyor olabilir? Miniklerime zararı olur mu?

Cvp: bulanıklık

Merhabalar, aslında her nekadar kaplumbağlarla ilgi pek bir bilgim olmasada , nacizane bir cevap vermek istiyorum,

Suyun çok çabuk bir şekilde bozulmasının nedeni,başta bir biyolojik döngünün olmamasıdır.İkincisi kullandığınız filtrenin ,filtrasyonun yetersiz olmasıdır.
Kaplumbağlar bildiğim kadarı ile su döngüsünü çok çabuk etkileye bilmektedirler.Bunun için benim düşüncem filtrasyonda hem biyolojik hem kimyasal filtrasyon kullanılmalıdır diye düşünüyorum.
Böyle bir filtrasyon suyunuzun biyolojik dengesi oturana kadar yeterli olucaktır.Dengenin oturması için günlük su değişimlerini düzenli bir şekilde yapmanızı tavsiye ederim,Biyolojik dengesi olmayan su tanklarında su dengesi en ufacık etkenlerden bile çok çabuk çökebilmektedir.

Saygılarımla,

Çeşme suyu mu kullanıyorsunuz? Çeşme suyu kullanıyorsanız suyun yapısına göre bulanıklık olabilir.

Yaklaşık 3 aydır birlikteyiz,şelale tipi filtrem var ve şimdiye kadar böyle bişey olmamıştı anlamadım nedendir :/ gözlemdeyim eğer değişim olmazsa yeniden değiştireceğim sularını..Teşekkür ederim Hüseyin bey önerilerinizi dikkate alacağım..

Jadeite' Alıntı:
Çeşme suyu mu kullanıyorsunuz? Çeşme suyu kullanıyorsanız suyun yapısına göre bulanıklık olabilir.

Evet çeşme suyu kullanıyorum dediğim gibi 3 aydır birlikteyiz hiç bu şekilde bir sorunla karşılaşmamıştım..Miniklerimde bir sıkıntı yok herzamanki gibi mutlu görünüyorlar ^^

Filtreniz yeterliyse bulanıklık geçecektir diye tahmin ediyorum. Yarına kadar bekleyin bence. Bulanıklık geçecek mi bakalım?

Peki devamlı kontrol ediyorum zaten gözüm üstlerinde,sularında bir koku falan yok..Sabaha düzelir umarım,teşekkürler..

Filtrasyon yeterliyse ben düzeleceğini tahmin ediyorum. Son durumdan yine haberdar edersiniz :)

Filtrenin kendi filtre malzemesi olan keçe benzeri maddeden memnun değildim onun yerine sünger kesip yerleştirdim bu şekilde daha yararlı oldu umarım sabaha düzelir..Tabiki haberdar ederim,teşekkür ederim ilginiz için :)

Bulanıklık su değerlerinizin kötü bir kıvama geldiğini gösteren bir etkendir, yine tavsiyem olucak belli aralıklarda %20 lik bir su çekip tankınıza yeni taze bir suyu eğer yapabiliyorsanız damlatma yöntemi ile yoksada belli bir dakka aralıklarla suyu ekleyip su seviyenizi normale döndürebilirsiniz.

Su değerleri bozulmuş bir tankta, filtrenizin suyunuzu temizlemesini beklemeyiniz. Bozulmuş su değerleri düzenli bir su değişimi ve yeterli filtrasyon ile düzene girecektir.

Yada kimyasal kullanmanız gereklidir.Buda kaplumbağlarınızın sağlığı açısından etkileyeceğini düşünüyorum.

Birde Size bir tavsiye daha şelale filtrenizin içindeki Aktif karbon kartuşunu çıkarınız , çıkardığınız haznenin arkasındaki biyolojik sünger yerinde kalsın.Boş kalan hazneye akvaryumcunuzdan bir paket Aktif karbon alınız.Boş kalan kısma aktif karbondan yarısına kadar ekleyiniz.Kalan kısmında diğer filtrasyon malzemelerinden ekleyebilirsiniz.(Zeloit,lav kırığı, pelet vs gibi)
Aldığınız yarım kiloluk paketteki aktif karbonu , şelale filtrenizdeki aktif karbon ile aylık düzenli olarak eskisini boşaltıp yenisini ekleyiniz.Normal su değerleri olan tanklarda 6 ay çivarı ömür vermektedirler Aktif karbonun ömrüne, su kaplumbağlarının su dengesinin çok çabuk bozulduğunu düşünerek bunu aylık olarak değiştirmemiz su değerlerini stabilize edebileceğimiz bir yöntem olacaktır.
Aldığınız 500gr lık aktif karbon size 1 seneden fazla kullanmak için yeterli olacaktır.500grlık aktif karbon markasına göre 4,5 TL ile 20 TL arasında değişmektedir.

Yeni üyeliğim kapsamında konulara biraz fazla düştüm galiba,

Saygılarımla,

Evet aktif karbonu en kısa zamanda alacağım çok teşekkürler bilgilendirme ve tavsiyeleriniz için :)

Rica ederim, bilgilerimi herkesle paylaşmak isterim her nekadar klasman farkımız olsada.( Benim baktığım türler Özel Betta serileri ve discus )

Ayretten Su kaplumbağları için su değerlerini stebilize edicek bir makale hazırlamak için düşünceler içerisindeyim, inşaallah faydalı bir çalışma ile dönerim sizlere,

Saygılarımla,

Ben sadece geçen ay çeşme suyu kullandım aynı sorunu ben de yaşadım. Yaklaşık 24 saat süre sonunda su normal rengine döndü. Normalde çeşme suyunu dinlendirip kullanmamız gerekiyor. Dinlendirmediğiniz zaman bu şekilde sorunlarla karşılaşabiliyorsunuz. Ama su akvaryum içinde dinlenip kloru uçunca rengi düzeliyor merak edilecek bir durum yok o yüzden :) İlk karşılaştığımda ben de çok korktum o yüzden sizi anlıyorum şu an :)

Cvp: Su Neden Bulanıklaştı?

Bulanıklık Hüseyin Bey'in dediği gibi döngünün tam oturmamasından kaynaklı olabilir.
Bunun yanında tabanda kum gibi bir malzeme varsa o havalanıp bu bulanıklığı oluşturuyor olabilir.

Fakat Hüseyin Bey'in dediği bir şeye bir kimyager adayı olarak katılamıyorum.
Aktif karbon devamlı kullanılmamalı.
Tankta bir hastalığa bağlı ilaç kullanımı veya herhangi bir kimyasal kullanılmamışsa karbona gerek yok.

Aktif karbon olmadan da su değerleri sabit hale getirilebiliyor kaplumbağa akvaryumlarında.
Kurulu sistemimde 2 haftada yaklaşık %20 lik su değişimleri dışında bir şey yapmıyorum.
Aylık olarak elimde ki test ile değerleri ölçüyorum.Şu zamana kadar büyük bir sorun yaşamadım :)

Karbon son çare olarak kullanılmalı ve benim görüşüme göre kaplumbağa akvaryumlarında devamlı kullanmaya gerek yok.

Sabah baktığımda bulanıklık bir nebze azalmıştı,şimdiye kadar hep çeşme suyu kullandım sıkıntı olmamıştı bundan sonra dinlenmiş su kullanacağım ^^ Peki bu bulanıklık miniklerime zararlı olur mu?Çok hafif bir bulanıklık var şuanda,suyu değiştirmem gerekir mi ?

Bir daha mutlaka dinlenmiş su kullanın :) Çeşme suyunu dinlendirmeden kullanırsanız bu tarz sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

turtle..' Alıntı:
Sabah baktığımda bulanıklık bir nebze azalmıştı,şimdiye kadar hep çeşme suyu kullandım sıkıntı olmamıştı bundan sonra dinlenmiş su kullanacağım ^^ Peki bu bulanıklık miniklerime zararlı olur mu?Çok hafif bir bulanıklık var şuanda,suyu değiştirmem gerekir mi ?

Tecrübeyle sabittir her hangi bir sorun olmaz. Bu günü de tamamladığınızda su normal rengine dönecek. Kaplumbağalanıza da bir zararı yok. Ama siz önümüzdeki su değişimi için ağzı açık bir bidon koyun banyonuza. Ağzı açık kalsın oradan klor uçsun. 1 hafta dinlendirip kullanırsanız bir daha bulanıklık yaşamazzsınız.

Peki çok teşekkürler yardımlarınız için :)

Geri