Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su semenderi ile su kaplumbağası

onurhan_ozcan

Yeni Üye
Selamlar aranıza yeni katılmış bulunmaktayım her bilgiyi bulabildiğim harika bi yer gerçekten.şimdi çok uzatmadan soruma geçeyim :)

Evde yaklaşık 60 cm eninde 40 cm boyunda bi akvaryumum var su kaplumbağası besliyorum yavru tabi ki ismi Fıstık.Gayet sağlıklı keyfi yerinde onun açısından problem yok.Şimdi yanına bir su semenderi almayı düşünüyorum yavru bir kırmızı karınlı japon semenderi.

Semenderle Fıstık aynı yerde yaşayabilirler mi aralarında problem olur mu öldürme yaralama gibi?Çok sayıda semenderi aynı yere koyunca oluyormuş böyle şeyler ama öyle bi ortam yok :) Bir çok Akvaryumcuya sordum ikisi de otçul olduğu için bi sıkıntı olmaz dediler ama güvenemedim pek
.
Araştırmalarıma göre semenderler 21 derecede su kaplumbağaları ise 28 derecede yaşıyorlar bu ısı dengesini nasıl ayarlayabilirim ? Birbirlerinin pisliklerinden mikrop kapma olasılıkları var mı?(hoş akvaryumu olabildiğince temiz tutuyorum filtre ve dip süpürgesiyle)

Son olarak ben Isparta da yaşıyorum burada UVB lamba yok ama her sabah balkonda güneşe bırakıyorum 3 saat kadar bu bir soruna yol açar mı?
Sevgiler saygılar :)

Merhaba öncelikle hoş geldiniz

Ben semender almanızı tavsiye etmiyorum.Kaplumbağalar birbirleriyle bile anlaşamazken başka türlerle pek sıcak yaşayamayacaklardır...

Ayrıca suyu hem 21 hem 28 derece yapmanıza olanak yok.Ancak akvaryumu 2 ye ayırırsanız bu mümkün ancak ayırdığınızda çok küçük alanlar kalacaktır her ikisine de...Yeni bir yuva almak daha iyi olur.

Kaplumbağalar en ufak bir rüzgardan etkilenebilir.Bu yüzden dikkatli güneşlendirmenizi öneriyoruz...

selam biliyorum sinirleniceksiniz ama olsun.semenderi bu gün itibariyle aldım ve akvaryuma koydum.ilk 20 saniye inanılmaz gerildim çünkü semenderi atınca ilk manzara çok acayipti.semender direk kaplumbağanın yanına gitti elimi ani bi kapışmada ayırmak üzere hazor konuma getirdim.ikiside birbirine yaklaştı göz göze geldiler.gerilimin doruk noktasıydı kaplumbağa kafasını yavaşça uzattı aha dedm kapıvercek kafasından..sonra..

sonra kaplumbağam Fıstık burnyla semenderi koklar gibi yaptı semenderde Fıstığın kabuğunu koklar gibi yapıp dürttü sonra ikiside kendi havasında takılmaya başladı sakin sakin.Şimdi ikiside kendi halinde takılıyolar :) su ısısınıda 23 dereceye ayarladım ne kaplumbağam fıstık çok üşüsün ne semender çok pişsin iyi oldu gayet.en kısa zamanda fotoğraflarını atıcam :)

23 derece kaplumbağa için soğuk bence.Hele ki kaplumbağanız küçükse hasta olma ihtimali var.
Semender hakkında pek bilgim yok ama derisinin çok hassas olduğunu biliyorum.
Kaplumbağa akvaryumunda bulunması gereken aksesuarların ya da kaplumbağanın semendere rahat vereceğini düşünmüyorum.
Umarım bu beraberliğin sonu bizlerin öngördüğü gibi kötü bitmez.

Merhaba,
Almamanızı önerdik ancak siz aldınız.Sizi neler beklıyor ?
-Kaplumbağanız 23 derece sıcaklıkta yaşayamaz.Zencefilinde dediği gibi hasta olabilir.Özellıkle küçük bir kaplumbağaysa...
-Semenderler sakin hayvanlardır.Ancak geceleri vahşileşirler...Kaplumbağaya saldırdığında kaplumbağa çok büyük ihtimal karşılık verecektir.Semenderler yavaş hayvanlardır zaten...Yakaladığında affedeceğini hiç sanmıyorum...

Hem semendere,hemde kaplumbağanıza kötülük yapmış oldunuz...

semenderlerin geceleri avlandığını biliyodumda geceleri saldırganlaştığını bilmiyodum tavır olarak sakin görünüyo aslında ama geceyi nöbette geçirmek en iyisi olucak sanırım.akvaryumdaki aksesuarlar iç filtre 3 yapma çiçek 3 4 beyaz deniz kabuğu ve yuvarlak çakıl taşlarından ibaret.kuru alan zaten strafordan.hasar vericeğini sanmıyorum ama tabi şartları dahada iyileştiricem almakla bitmiyo malesef.bu akşamı bi atlatalım duruma göre hareket ederim.

beraber yaşamaları doğru değil riskli her ikisi içinde onun için durumu değerlendirip en doğru karara varacağınızı düşünüyorum

Geri