Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su üstünde baloncuk

Crusoe

Bronz 5 Üye
Merhabalar, Akvaryumun üzerinde birikmeye başlayan baloncuklar oluyor mukuslu gibi. Cama doğru patlayınca da hep kahverengi leke yapmış. Bu neden olabilir acaba?

Kaplumbağamın hareketleri iştahı görüntüsü gayet doğal. Onunla ilgili bişey olabilir mi? Görüntüleri ekliyorum şimdiden teşekkürler. Ayrıca suyunu da değiştireceğim bugün.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 24
  • image.jpg
    image.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 24
Akvaryumdan taşları çıkarın. Baloncuk hayvanin burnundan mı çıkıyor? Kahverengi olmasi suya dışkı karışmasından olabilir. Yada suyu yosun bağlamış olabilir

Muhtemelen kuru alan altı alg bağlamış. Bu kaygan bir yapıda kaplar. Alan çıkıyorsa söküp bulaşık süngeri ile yıkayın. Altı suya temas etmese iyi olur. 2 haftada bir söküp temizleyin.

Yine ekipman ve camlar kaplanmış olabilir bunları da yıkayın.

Tamamdır çok teşekkür ederim dediklerinizi uyguladım. Kum da aldım cem bey yorumlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 26
  • image.jpg
    image.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 26
  • image.jpg
    image.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 26
Tamam güzel. Su ısıtıcıyı kablosu yettiği kadar kuru alan tarafına doğru kaydırın.

Alandaki taşları çıkarın tamamdır.

Tamam kaydırırım, onlar taş değil camlar kuru alan yüzmesin diye koydum oraya. Yine de çıkarayım mı?

Cem bey merhabalar tekrardan. Kaplumbağam son zamanlarda akvaryum silikonlarını yemeye başladı bir problem olur mu? Ne yapmam gerekiyor?

Ekli dosyalar

• IMG_7258.jpeg
    IMG_7258.jpeg
    2.1 MB · Görüntüleme: 15
  • IMG_7257.jpeg
    IMG_7257.jpeg
    2.2 MB · Görüntüleme: 15
Silikonları yemesi iyi değil. Yosun alg bağlamış ve onun kokusuna gidiyor olabilir. Yada kafayı takmışsa o daha fena, bırakmaz.

Sadece tabandaki silikon ile tebelleş oluyorsa biraz daha kum alıp silikon bölgeyi kum altına çekin.

Arada marul kıvırcık vs. verin.

Kabuk boyu kaç cm oldu?

Kaç adet yem veriyorsunuz?

Birde dışarıda gözlerinin resmini çekip atabilir misiniz, bir daha bakayım.

Dediğiniz gibi biraz daha kum ekledim hocam. Kabuk boyu 8-9 cm. Resmini eklediğim yemden günde tek öğün 3 adet stick veriyorum. Ek yem öneriniz varsa alabilirim. Gözlerinin resmini de ekliyorum.

Biraz geç cevap verdim kusura bakmayın. Yoğun çalışıyordum bu sıra.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 16
  • IMG_7355.jpeg
    IMG_7355.jpeg
    1,017.8 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG_7353.jpeg
    IMG_7353.jpeg
    1 MB · Görüntüleme: 15
Kabuk boyu 8-9 cm. Resmini eklediğim yemden günde tek öğün 3 adet stick veriyorum. Ek yem öneriniz varsa alabilirim. Gözlerinin resmini de ekliyorum.

Merhabalar, verdiğiniz yem miktarı kaplumbağa için çok az. Ondan dolayı silikon ısırmaya çalışıyor olabilir.
Yem oranını belirlerken hayvanın kafa hacmini baz alıyoruz. Sizin de göz kararı hayvanın kafa boyutunca günlük yem vermeniz gerekir.
Yemlerde çeşitlilik olması daha doğru olacaktır. Cem Bey bu konuda bana da yardımcı olmuştu. sizi de bilgilendirecektir.

10-12 tane stick verin. Günde tek öğün ancak karşılar.

Ek olarak tetra reptomin yada emsali ahm turtle stick yem.

Mineralde tropical biorept W yemi, ana yemde omega one adult turtle sticks yada sera raffy P yemi alın.

Kurutulmuş yemi dajana karşılıyor ama kurutulmuş isterseniz bir defalığına tropical gammarus alın bunun gammarusu nispeten diğerlerinden iridir.

Tamam gözleri güzel ve sağlıklı, göz yapısı farklı enfeksiyon varmış gibi gördüm.

Geri