Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Suda üreyen ufak canlılar

astralboy

Yeni Üye
Merhaba, yaklaşık 1 yıldır kaplumbağa besliyorum, ilk kez geçen hafta başı kaplumbağaların akvaryumunda kurt gibi, suyun üzerine doğru çıkıp aşağı sarkarak duran yüzlerce canlı gördüm. Aynı şey başka bir arkadaşımın akvaryumunda da var. acaba bu mevsimsel bir durum mu, yoksa akvaryumun suyu ile ilgili bir sorun mu yaşıyoruz? Ayrıca bu canlıların ne olduğunu bilen yada balıklar ve kaplumbağalar için canlı yem olarak kullanılıp kullanılamayacağı hakkında bir fikri olan var mı?

mailto:/img221/1585/kurtcukyk8.jpg

Ağaç dalından gelmiş olabilir...Sen en iyisi bunların ne olduğunu bilmeden kapluşuna verme.Bu canlıları suyundan uzak tut.Şahsen zararlı olabileceğini düşünüyorum...

arkadaslar, ben küçükken bahcemizde dev bir bidon vardı ve catıdan akan su onun içine akardı. o pis su dolu bidonun içinde bu kurtcukların aynısı ürüyordu. ve hatta biz cocuk aklımızla onlarla oyun oynardık. ne olursa olsun, bu canlılar anormal bir durumdan ötürü oradalar şuanda. tam emin olmamakla birlikte akvaryumunuza koydugunuz su için düzenleyiciler ve dezenfektan kullanmalısınız. kullandıgınız daldan kaynaklı da olabilir tabi, tahminimce bi şekilde pislik kaynaklı o kurtcuklar.

Arkadaşlar bunlar sivrisinek larvasıymış, kaplumbağalar ve balıklar için de çok elverişli bir canlı yem. Fakat bir süre sonra farklı bir evreye geçip daha sonra da yetişkin bir sivrisinek olacakları için acil bir biçimde tüketilmesi ve temizlenmesi gerekiyor.

öyle miymiş? ben ne oldugunu bilmiyordum ögrendiğim cok iyi oldu. tabi akvaryum içinde üremesinin nedenini de biliyor degilim. ama 3 5 taneyle kalmayıp tüm akvaryuma bir süre sonra yayılacaklarını size garanti edebilirim. siz akvaryumunuzu komple temizleyin en iyisi.

Sivrisinek özellikle durgun suların üzerine bırakırmış yumurtalarını, daha sonra bu yumurtalardan çıkan larvalar da yetişkin olmadanönceki 2 farklı evrelerini su altında geçiriyorlar. Fotoğraftaki ilk evre.

Şu an akvaryumda sanırım yüzlerce larva var, fakat bir yandan bu larvaları canlı yem olarak diğer akvaryumdaki balıklarıma veriyorum, afiyetle yiyorlar. Öğrendiğim kadarıyla sivrisinek larvası dondurulup balık yemi olarak satılan bir şeymiş zaten.

Siz de öldürmek yerine balıklara veriyorsunuz.Eh iyi oluyor gibi ama doğaya salsanız daha iyi olur.Çünkü sineklerin de yaşamaya hakkı var.

Bu arada sivrisineklerin pis sularda ürediğini biliyor muydunuz?Paludaryumunuzda yeteri kadar biyolojik filtrasyonun sağlandığına emin misiniz?Belki suyunuz yeterince temiz değildir.

evet ben de bunu anlatmaya calısıyordum, üremeleri asla yeterince temiz bir suda gercekleşmez. bu yüzden suyunuzu dezenfekte etmelisiniz.

Geri