Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Sürekli kuru alanda durması ve göz şişliği

yazanaljamal

Yeni Üye
Katılım
5 Ocak 2010
Mesajlar
7
merhabalar, ben yaklaşık üç hafta önce iki tane kaplumbağa aldım kızılayda bir petshoptan, bana plastik kap verdiler, ilk iki hafta o kapta besledim (daha doğrusu besleyemedim) sonra araştırdım ve farkettim kapların zararını, akvaryum filtre ve ısıtıcı aldım, benim kaplumbağalarımın ikisinin gözü kapalı, zamanın büyük bir bölümünü karada geçiriyorlar, alt kabukta pembelik var mı bilmiyorum ama sarı rengi soluyormuş gibi, kahverengimsi biraz. ne yapayım? lütfen yardımcı olun bana, çok cahilce başladım beslemeye, şimdi düzeltmek istiyorum davranışımı. bu arada veterinerler su kaplumbağaları konusunu çok ciddiye almıyorlar. En azından gittiğim öyleydi.
 
RE: Sürekli kuru alnda durması ve göz şişliği

Akvaryum+lamba+ısıtıcı 28 derece sabit akvaryumunuz var anladığım kadarıyla ve kaplumbağa kuru alanda sürekli gözleri kapalı şekilde kalıyor.

-Eğri eğri yüzmek.
-Alt kabukta pembeleşmek.
-Suya koyulduğunda dibe çökmesi ve suyun dibinde hiç hareket etmemesi.
-Burundan veya da ağızdan salya gelmesi.
-Çift gözün kapanması.
-Nefes alırken hırıltılı sesler çıkarmak.
-İştahsızlık.
-Gözlerde çapak veya da şişme.
-Zor nefes almak.
-Hapşırmak.
-Kuru alanda normalden çok daha fazla vakit geçirmek.

Yukarıdaki belirtiler kaplumbağanızda varsa bu linki takip ediniz.
mailto:/forum/akciger-enfeksiyonu-respiratory-infection-t-148.html
 
RE: Sürekli kuru alnda durması ve göz şişliği

teşekkürler, gerçekten çok faydalı oldu, hangi antibiyotiği kullanmalıyım acaba?
 
RE: Sürekli kuru alnda durması ve göz şişliği

Üst mesajımdaki linki düzelttim.Oradan gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.
 
RE: Sürekli kuru alnda durması ve göz şişliği

Monodoks, doksin, tetradoks ve eşdeğerleri olan antibiyotikleri kullanmanız gerek. Eczanelerden bulabilirsiniz.Tedaviyi nasıl uygulayacağınız ile ilgili bilgiler forumda ve linkte mevcut. Yine sorcağınız bir şey olursa yardımcı oluruz, foruma hoşgeldiniz umarım düzelir kaplumbağanızın durumu.
 
RE: Sürekli kuru alnda durması ve göz şişliği

monodoks aldım bugün, suyun ve lambanın sıcaklığını artırdım, doksisiklinli suya koydum ikisini de anlatıldığı gibi, öncesinde terramisin sürdüm gözlerine, emdi güzelce, şimdi de ilk 12 saatlik seans başladı. bu arada ben tıp öğrencisiyim son sınıf, insan iyileştirmek çok güzel bir duygudur, ama kaplumbağaya tedavi uygulamak hakikaten çok zor. umarım iyileşirler. teşekkürler herşey için...
 
RE: Sürekli kuru alnda durması ve göz şişliği

çok acil, az öncesi baktım bir tanesi çok kötü durumda, öldü zannettim, kendini resmen salmış yani..
sanirim bir tanesi öldü, çok üzüldüm valla, ama yine de bekleyeceğim, diğerinin tedavisine devam edeyim mi acaba?
 
RE: Sürekli kuru alnda durması ve göz şişliği

Antibiyotik tedavisini yarıda keserseniz hem tedavi fayda etmez hem de bir sonraki tedavi için mikroorganizmaların o antibiyotiğe karşı direnç kazanmasına neden olursunuz sizin de bildiğiniz gibi. Bu nedenle en az 5 gün devam etmeniz gerek başladıktan sonra. Umarım diğerine fayda eder tedavi ve durumu düzelir.
 
RE: Sürekli kuru alnda durması ve göz şişliği

merhabalar arkadaşlar, bugün tedavinin 5. günü, terramycin ile gözleri açıldı kapluşun da yine yemiyor hala, çok da hareketli değil, acaba benim kullandığım doz mu yetersiz? ben 0.1 mg/ml lik doksisiklinli suya koyuyorum 12 saat, sonra tekrar normal suya 12 saat koyuyorum, 2sinin de derecesi 33C, doğru mu yapıyorum acaba?
 
RE: Sürekli kuru alnda durması ve göz şişliği

Sıcaklık güzel 33 derecede sürekli sabit kalmasına özen gösterin. Akvaryumdaki su miktarını kaplumbağanızın kabuğunun eninden 1-2 cm daha fazla kalcak kadar azaltın. Bundan daha çok azaltırsanız kaplumbağanız ters dönerse yeniden düzelmesi zor olacaktır su az olduğu için, daha fazla su olursa da doz yeterince etki gösteremeyecektir. Sabah bir tane monodoksu ya da tetradoksu vb. (100mg lık tablet ) toz olarak suya katın akşama kadar bekletin, suda çok renk değişimi olursa suyun birazını yenileyip akşam yine 1 tablet monodoks katın ve sabaha kadar bekletin. Bu şekilde en az 3-4 gün daha devam edin umarım iyiye gider.
 
RE: Sürekli kuru alnda durması ve göz şişliği

aragorn gerçekten çok teşekkür ederim, benim kapluşum iyileşti. artık yiyor, suya iniyor, güneşleniyor. ben de akvaryumunu tamamen yeniledim, büyüttüm, iki arkadaş daha getirdim ona. şimdi daha derin daha geniş yeni akvaryumda mutlu. bakımın zor olduğunu öğrendikten sonra hafife almamayı öğrendim. tekrar arargon ve sukaplumbagasi.com a teşekkürler.
 
RE: Sürekli kuru alnda durması ve göz şişliği

İyileşmesine çok sevindim gözünüz aydın, ne demek rica ederiz. Bir faydamız olduysa ne mutlu bize, iyi düşüceleriniz için çok teşekkürler.
 
Geri
Üst