Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Sürekli uyku hali ve yememe

Tostos59

Yeni Üye
Merhaba, 2 adet Leon ve Miche adında kırmızı yanaklı sahiplendik ve aranıza katıldık. Herkese selamlar, sevgiler. 1 tanesi sürekli uyku halinde, suyun içinde uyuyor, kuru alanda uyuyor, ölü gibi filtrenin dalgasına kendini bırakarak uyuyor, dışarıda uyuyor hep uyuyor. Yemek yemeden kesildi. Normalde elimden yiyorlardı. Bugün esnediğini ve gözünü kaşıdığını farketttim. Görüntüsü bana normal geliyor ama ustad sizsiniz. Şimdilik ısıtıcı ampul ve filtresi var ve 50cmlik bir kaptalar. 100lük akvaryum ve tüm teçhizatlarınıda seçtim. En kısa sürede alacağız. Diğeri çok sağlıklı, kıpır kıpır ve obur. Acaba nesi vardır. Enfeksiyonmu, ciğermi, psikolojikmi :) ne yapmam lazım. Şimdiden teşekkür ederim. (foto için bu kaba aldım)

IMG_20241016_143425.jpg
IMG_20241016_143420.jpg
IMG_20241016_141654.jpg
IMG_20241016_144057_1.jpg

Foruma hoşgeldiniz.

O kaptaki çakılları çıkarın. Su ısıtıcı almanız lazım. Tetra ht 100 watt alın. İleri dönükte kullanabilirsiniz. Bu suya tam batan kaliteli ısıtıcıdır.

Hayvanda kemik erimesi var. Uyuması ve halsizlik bundan kaynaklı. Vitamin damla kullanıyor musunuz?

Yemler ne marka?

Kabın genel bir resmini çekip atabilir misiniz bakayım.

Yarın eczaneden gentagut göz damlası alın.

Desteğiniz ve geri dönüşünüz için teşekkür ederim. Belirttiğim gibi ekipmanların hepsini toptan sipariş edeceğim. Şuan ısınmayı 2 akkor lamba ile yapıyorum. Su 27 derece, kuru alan 31 derece. İnfrared ile sıksık ölçüyorum. Biz doğal taş işindeyiz. Bunlar gerçek doğal taş kırmasıdır. Boyalı vs sentetik değil. Resimleri ekliyorum. İnşallah iyileşir.
IMG_20241016_211338.jpg
IMG_20241016_211130.jpg
IMG_20241016_211215.jpg
IMG_20241016_211156.jpg
IMG_20241016_211201.jpg

Kabuk jelini direk çöpe atın o zararlı bir faydası yok. Kabuğun nefes almasını önleyip deforme ediyor ve gözlerine zararlı. Bir nevi görsel vernik gibi.

Vitamin damla içinde D vitamin oranı nedir?

Suyu 28 kuru alanı ilk yarım saatlik ölçümde 32 derece olacak şekilde mesafeyi ayarlayın.

Tabandaki salyangoz çakıl herşeyi çıkarın. Bunlar aralarına kir alıp göz ve kulak enfeksiyonuna neden olan bakteri üretir.

Reslerde sarı silis kum kullanıyoruz. Hayvanlar eşelenip vakit geçirir. Altbağadaki eski plakaları ve bacaklarındaki eski derileri sürtünüp atar. Hazımsızlık çektiklerinde yerler ve bağırsaklarındaki olası parazitleri atarlar. 0.5-1 mm aralığında çapa sahip silis kum olmalı. Vitasand pro78 marka sarı silis kum alın. Bunun ölçüsü uygun.

Akciğer enfeksiyonu ihtimalini de değerlendirelim. Gentagutu sabah akşam 45 derece açıyla tutup ağzına 2 damla damlatın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ruj sürer gibi ağız çevresine üçer damla sürün.

Ayrıca yine sabah akşam gözlerine ikişer damla damlatın. 20-25 dakika kuru yerde bekletin.

Merhaba Cem Bey, önerileriniz için çok teşekkür ederim.

Kabuk jelini attım.

Onun içinde D vitamini yokmuş. O mineralmiş. Kalsiyum, potasyum, magnezyum vs. D vitamini ne alayım?

28 su, 32 kuru alan tamamdır.

Silis kumu listeme ekledim.

Gentagut alındı, reçenize göre uygulanıyor.

Gelişmeleri tekrar paylaşacağım.

Geri