Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

suya girmek istemeyen kapluşlarım

denizdemirci

Yeni Üye
merhaba
3 tane kapluşum var 2 yıldır benimleler bir tanesini epeyce büyütebildim.Yaklaşık 1 ay önce mantar sardı her yanımızı mavi su kullandım atlattık sanırım fakat şimdi de kapluşlarım suya girmek istemiyor hep taşın üzerindeler uzun süre kuru kaldıkları için kabuklarının renkleri de iyice açılmaya başladı. Üzerleri beyazlaşıyor Bu bir hastalık mıdır neden böyle davranıyorlar Fikriniz varsa anlatın lütfeeeenn!!

kabuklarının kuruyunca beyazlamasının nedeni sudaki kirecin kabukta birikerek kabuk kuruyunca belirgin hale gelmesidir.. sudayken herhangi bir beyazlık olmuyo sanırsam kabukta di mi? akvaryumunuz filtreniz ısıtıcınız var mı?

bence akvaryumun içindeki taşı belli saatlerde akvaryumdan alıp belli bir saatte tekrar yerine koyman faydalı olabilir.(Ama bence;D)

Ben bunun ne yararı olacağını anlamadım desem kızar mısınız acaba??? :D :D :D

:) akvaryumdan kuru alanı kaldırmak tam tersine çözüm yerine daha da sorun olacaktır bence.. taş yokken suda yüzmekten yorulan kaplumbağalar taş konur konmaz tekrar taşa çıkacaktır :)

bendede yeni aldığım kaplumbağada sorun var onun iyiliği için ben yüzdürüyorum taştan hiç ayrılmıyor ve orda hep uyuyor lambada yok :S

ısınma lambanız yoksa en kısa zamanda temin etmelisiniz mutlaka.. kaplumbağanızda başka hastalık belirtisi var mı

yok ama alışıyo yavaş yavaş yüzmeye başladı ama ille ben itecem:D

bir dilek hakkım olsa bu miniklerin yaşamasını dilerim..gerçekten..

Unutmayınız ki su kaplumbağaları suya bağımlı kara canlısıdır.Bu yüzden doğal ortam da güneş altında saatlerce kalabiliyorlar.Kuruyp haşlanmamak için suya giriyorlar.Bir hastalık belirtisi yoksa sorun yok demektir.Onlar ne yapacaklarını yada ne yapmaları gerektiğini çok iyi biliyorlar:D

ben bunları camın yanına kaloriferin üstüne koyuyorum sorun olur mu

aslında olmaz ama şöyle birşey söyliyeyim, arkadaşımda kaloriferin üzerine koymuş ve kaplumbağacık kalorifer peteğinin arasına sıkışıp haşlanmıştı, akvaryumundan çıkmaya çalışıyordu...

Geri