Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Suyum çabuk yosunlanıyor....

FatihveMavis

Bronz 2 Üye
Arkadaşlar ben kapluşuma içme suyu koyuyorum ve filtresi de var...Fakat suyunu temizledikten bir iki hafta sonra aşırı derecede bir yosunlanma oluyor ve her hafta tamami bir temizlik yapmak zorunda kalıyorum...Sizin akvaryumlardaki durumlar nasıl?

Çeşme suyu kullanmasan daha iyi olur.Ben hazır su kullanıyorum ve şu ana kadar bir kere bile yosunlanmadı.Filtre bazen yetersiz kalabilir.Sen hazır su kullan ve bir paludaryum suyun için özel ph düzenleyici damlalar var ondan alabilirsin.Böylece en aza iner derim ben...

LEGENDGRL90' Alıntı:
ya ben bir yerde okumuştum hazır sudaki bir maddenin yogunluğu kapluşa zarar veriyormuş
yosunşama suyun güneşte cok kalmasıyla da olur:) benimki ondan cok yosunlaşıyor

Zaten hazır su kullanıyorum da şimdi kafam iyice karıştı...

LEGENDGRL90' Alıntı:
Musluk suyu sucul terraryumlar için uygun değildir!!!Klor ve çözünmüş tuzlar kaplumbağaların derisinde tahrişe yol açabilir.Borulardan çözünen bakır genelde hayvanların sağlığının bozulmasına yol açar.
Suyu uygun hale getirmek için sera aqutan ı öneriyorummmm....Zararlı metal iyonlarını hemen çökeltiyor ve hayvanları tehlikeli klorlardan koruyor.
Kaplumbağalar için doğru pH seviyesi (pH 7) nötrdür.sera pH-testi kulanarak kontrol edebilirsinizzzzzz.Eğer daha çabuk ve kesin ölçümler için sera pH metre kulanadabilirsiniz
(buda bir ark yorumu) ama dur benm okudugum yeri daha bulamadım ama bu bilgiye görede sen hazır sudaki ph nekadar ona bakmalısın

Burda zaten musluk suyunun iyi olmayışından bahsediyor...

hazır su da kullansanız eğer akvaryum güneş alıyorsa ya da akvaryum aydınlatmasında florasan ve benzeri lambalar kullanıyorsanız bunlar yosunlaşmayı önemli derecede artırır..

Eğer filtreniz yoksa veya paludaryumunuz güneş alıyorsa yosun olması mümkündür.Sanıyorum ki şu bakteri önleyici damlalar yosun oluşumuna etkili...Çünkü benim paludaryumumun ışığı gündüz 12 saat açık ve 2-3 haftada bir mavi damla kullanıyorum.Hiç yosun oluşmadı.

Neyse şu yosunlanma olayından kurtuldum...Önceden salonda duruyordu gündüz sürekli güneş görüyordu.Sanırım ondan oluyordu...Şimdi filtrem gece gündüz açık ve akvaryum sadece akşamüstü biraz güneş alıyor.Yosunlanmam yok denecek kadar azaldı...

Bende de yosunlanma sorunu vardı. Bir arkadaş sera aquatanı önermiş. Ben de bugün sera aquatan almak için gittim. Oradaki adam bana sera toxivec önerdi ve onun daha iyi olduğunu söyledi. Ben de üstlerinde ne yazdığını okudum ve sera toxiveci almaya karar verdim. Aslında iksinde de hemen hemen aynı şeyler yazıyordu. Sera toxivecle ilgili fikirlerinizi bekliyorum.

sera aquatanla aynı diye biliyorum görev ve içerik olarak onu da.. sudaki amonyak ve nitratı azaltıyor ve bu da yosunlaşmayı önlüyor.. ayrıca musluk suyu kullananlar için su hazırlayıcı olarak da kullanılıyor..

fıyatı ne kadar?

Edit tubidik: Türkçe'mize özen gösterelim.

12-15 tl arasında değişiyor 100ml olanı.. ancak bazı yerlerde 22 tlye kadar çıktığını da gördüm.. iyice araştırmak gerekiyor almadan önce sera ve tetra gibi avrupa kökenli kaliteli markaların ürünlerini..

Lenin' Alıntı:

Aldığım 100 ml fiyatı da 15 tl, 20 lt su için 5 ml yeterli. Daha küçüğü de vardı onu fiyatı 10 tl di. Bu bana daha avantajlı geldi.

ben de yosunlanma değilde suyun tavan kısmında yeşilimsi bir şey toplanıyor (sanırım kıvırcık verdiğimden) ama yosun değil ne yapmam gerekir aynı yağ gibi yüzeye çıkıyor...

Edit tubidik: Türkçe'mize özen gösterelim.

Yemlerin içinde yağ var ve bu yağ çözülüp su yüzeyine yayılıyor. Yemi yutabilecekleri kadar az parçalar halinde verin, filitrenin su çıkışını ayarlayın ve su yüzeyindeki yağların suya karışıp filitre tarafından çekilmesini sağlayacak ayarlamaları yapın.

Benim kapluşumun suyunda küçük küçük yosunlar oluşuyor. Acaba bunun nedeni ne olabilir?

akvaryumunuzun güneş görmesinden, su içinde floresan vb bir ışık kaynağı kullanmanızdan, yetersiz filtrasyon nedeniyle, kullandığınız suyun kireçli olması gibi nedenlerden kaynaklanabilir..

su kaplumbağamın suyunu ne kadar aralıkla temizlemem lazım? 2 günde bir temizlesem suyunu bişey olurmu?

Akvaryumunuz kaç litre? Kaç kaplumbağanız var? Kullandığınız iç filtrenin kapasitesi, markası falan ne? Bunları bilirsek daha net yardımcı olabiliriz. Bir de 2 gün çok kısa gerekli filtrasyon varsa 2-4 haftada temizlemeniz yeterlidir. Hatta akvaryumunuz büyükse 2-3 aya kadar bile çıkar bu süre. Temizlik bölümünde daha ayrıntılı bilgi de bulabilirsiniz.

Selamlar,
Kaplumbağa beslemeye yeni başladım. 70 cm lik bir akvaryumum var. Forumlardan okuduğum kadarı ile kaplumbağalarda güneş ışığının kabuk gelişimi için önemli olduğunu anladım. Bundan dolayı akvaryumu gün içinde uzun süre güneş alan bir yere kurdum. Haliyle kısa bir süre sonra yeşil yosun oluşumu başladı. Kaplumbağalarımı güneşten mahrum bırakmak ta istemiyorum. Bu şekilde yosun oluşumunu nasıl giderebilirim, bir yolu var mıdır? Filtreyi günde 2-3 saat çalıştırıyorum. tavsiyelerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

Geri