Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Taban Temizliği Nasıl Yapmalı

quadrant32

Yeni Üye
2 tane yeni kaplumbağa aldım, kendim bir akvaryum yaptırmıştım ancak foruma geldikten sonra yaptıklarımın aslında kaplumbağalar için çok uygun olmadığını anladım. Yeni bir dikdörtgen akvaryuma geçiricem ancak birkaç şey sorucam. Şimdi akvaryum tabanının boş olmasını istemiyorum taş veya kum ne ile doldurayım? Temizlemesi hangisi daha kolay ve nasıl temizlemeliyim, dip kısma çöken dışkı görüntüsünü sevmiyorum pek. Özenerek yaptığım ufak akvaruyumun resmini de koyuyorum dediğim gibi yanlış şeyler yaptığımı forumu okuduktan sonra farkettim ve değiştiricem.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 15
  • image.jpg
    image.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 15
Merhaba,

Tabandaki herşeyi çıkartın. Yerine vitasand pro 78 marka 0.5-1 mm aralığında çapa sahip sarı silis kum alabilirsiniz.

Su ısıtıcınız var mı?

Kuru alanda ısıtıcı lamba göremedim. Isıtıcı lamba almanız gerekiyor. Bu hayvanın üşümesini engelleme yanında kabuğunu kurutup mantar ve yosun gibi biyolojik oluşumların önüne geçerken büyüdüğünde eski plakaların kuruyup gerilerek açılıp atılmasını kolaylaştırır. Bu konuda gerekli bilgi var.

Taban temizliğini dip sifonu ile yapıyoruz.

Foruma hoşgeldiniz.

Tabanda silis kum kullanırız. 0.5-1 mm aralığında çapa sahip silis kum. Vitasand pro78 marka sarı silis kum bu koşulları sağlıyor.

Temizlikte dip sifonu/süpürgesi kullanırız. Bunda uygun olan resun marka 2.10 metrelik ucunda şeffaf yeşil aparat ve mavi pompalı olandır.

Anladım yeni akvaryuma silis kum alayım, teşekkür ediyorum. Kuru alan için öneriniz var mı? Üzerinde yeşil yapay çim olanları gördüm ancak sanki gerçek gibi veya doğal taş gibi kuru alanlar varsa onlardan almak istiyorum. Baktığım bir kaç iskele şeklinde kuru alan vardı ama hep stokları tükenmiş

Bu pvc paspas uygun. Hafiftir camı kastırmaz. Diğer çim olanı kir tutar ve hayvan koparıp yer.

Burada kuru alan örnekleri mevcut.

Bütün dekor taş sahte bitki ne varsa çıkarın bunlar olmaz ve tehlikeli. Pislik tutar ve yutma ihtimali var dekor yerini daraltır.

Bir de kaplumbağalardan bir tanesi dişi olan, sürekli uyuyor belki yapmamam lazım ama uyandırıyorum kontrol etmek için o zaman hibçir sıkıntı yok yüzüyor geziyor sonra tekrar uyuyor ama saatlerce uyandırmasam uyanmayacak ve yem yemiyor nedendir acaba

Bir de kaplumbağalardan bir tanesi dişi olan, sürekli uyuyor belki yapmamam lazım ama uyandırıyorum kontrol etmek için o zaman hibçir sıkıntı yok yüzüyor geziyor sonra tekrar uyuyor ama saatlerce uyandırmasam uyanmayacak ve yem yemiyor nedendir acaba
Hasta olabilir ısıtma lambasını aldınız mı?

Ağzını açık tutma, ciyaklama sesi, hırıltılı nefes alma, burundan baloncuk çıkarma gibi belirtiler var mı?

Isıtma lambası yoksa biran önce alın.

• Beğen
Tepkiler: cem
Geri