Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Taştan Kuma

morgeus

Bronz 2 Üye
Herkese merhaba. Benim 16 litre civarı bir akvaryumu vardı, 40 litre akvaryum aldık 1 ay önce falan, aslında daha büyük istiyordum ama annem reddetti. Neyse benim akvaryumda 6.5 cm kabuk boylu bir kaplumbağam var. Akvaryum zemini türlü türlü taşlarla dolu, yalnız öğrendiğime göre silis kum daha iyiymiş. Ben taşları kumla değiştirmek istiyorum. Ne kadar kum lazım 40 litre akvaryum için? Ve bir de kumu öğrendiğim kadarıyla direk akvaryuma koymayacağım, forumun çeşitli yerlerinde kaynatma-sıcak su gibi şeyler yazıyordu bir-iki şey anladım ama anladığımdan emin olamadığım için tam olarak ne yapmam lazım? Kumu nasıl bir işlemden geçirmem gerek?

Cvp: Taştan Kuma

akvaryumun tam ölçüsü lazım. en*boy*kum yüksekliği/1000= alınacak kumun kilosu. 40 litre akvaryum için 3 cm yüksekliğinde kum yeterli olur. ama düz hesap bir miktar fazla alabilirsin yedek dursun.

kumu leğende el yakmayacak kadar sıcak suda leğen içine koyup mıncıklayarak yıka bunu toz ve pislik yani bulanıklık gidene kadar 5-6 veya daha fazlada olabilir suyu dök doldur. sonra kaynar su döküp soğuyana kadar kaşıkla ara ara karıştır. varsa metilen mavisi de döküp en az 6 saat beklet durula ve yavaşça akvaryuma koy. yine de bir miktar bulanıklık olacaktır. bunu da filtre ertesi güne temizler. filtreyi de ara ara temizle.

Geri