Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Tatilde Kaplumbağalar Ne Yapılmalı?

alperen xl

Yeni Üye
Arkadaşlar foruma yeni katıldım. 2 tane kırmızı yanaklı su kaplumbağam var Mimi ile Momo. Mimi dişi,Momo erkek. Yakında tatile çıkıcam 10 saatlik bir yola. yol da pek iyi değil. Hem sıcak olacak. Birisine veremiyorum şuan herkes tatilde.Kapluşlarımı nasıl götürebilirim? Ya da ne yapmalıyım?

RE: Tatilde Kaplumbağalar Ne Yapılmalı (Acil Yardım)

Kac gunluk tatile cikiyorsunuz? Eger bir veya iki haftaysa otomatik yemleme makineleri var ve otomatik isik yakma aleti onlardan alabilirsiniz. Uzun gidiyorsaniz ve gittiginiz yerde akvaryum varsa kaplumbagalarida yaninizda goturmek en mantiklisi. Gitmeden 3 gun once yemlemeyi kesip kuru bir kutunun icine koyup onun icinde goturebilirsiniz. Su koymayin susuz dayanirlar kapali kutuda goturun disariyi gorup stres olmasin.

Eğer kesinlikle götürmek zorundaysanız götürün yoksa 10 saatlik bir yol riskli olabilir kaplumbağalarınız için. Plastik bir kabın kenarlarına ve tabanına sünger koyun, kaplumbağanın sarsıntıdan etkilenmesini önler ve mutlaka kabın ağzını açık bırakın hava alabilmesi için. İkisini de aynı kapta götürmeyin birbirini yaralayabilirler ayrı ayrı kaplarda götürün. Çok aşırı sıcak olursa az miktarda su ekleyip biraz serinledikten sonra kaplumbağalarınız suyu boşaltırsınız. Aşırı sıcak da ani ölümlere neden olabiliyor. Götürdüğünüz yerde akvaryumu kurma imkanınız yoksa ve bir süre kalacaksanız durum kötü, en olmadı bulunduğunuz yerde bir veterinere falan bırakın derim kaplumbağalarınızı.

3 haftalık bir tatile çıkıyorum.

Veterinere bırakabilirim.Ama o düzeneği kurup yapabilirim.

2'nizede teşekkürler :)

Biz teşekkür ederiz. Evet en iyisi bir yere bırakmanız 3 hafta kısa bir süre değil. Bu arada iyi tatiller size :)

Yeniden teşekkürler:) Bırakacak bir yer buldum çok sağolun

Arkadaşlar 7-8 cm büyüklüğüne kadar olan kaplumbağalarınıza ben bakabilirim Ankara'da olduğum sürece. Benim de tatil programım net belli değil ancak en azından gitmeden bana haber verirseniz eğer buralardaysam seve seve bakarım. Aynı sorunu ben de yaşıyorum ve en azından yardım etmeliyiz birbirimize diye düşünüyorum tatile çıkarken.

Geri