Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Tatlı Su Midyesi

Midye en küçüğü 5 cm, dış filtrenin su çeken kısmına gomdum hayvanları , yerini beğenip kaldılar. İnternet sitesinden sipariş etmiştim, güzel resimler koymuşlar, gelince baktım ki bildigin Deniz'den toplanmış midye. Yosun, pislik beraber geldi. Hayvanlar calışıyor doğru, bakteri ile besleniyorlar , filtreliyorlar. Demek istediğim amonyak veya nitrati temizlemiyorlar. Suyuda bunlar kirletir zaten. Ayrıca doğal döngü icin nitratin bakteriler yardımıyla dönüşmesi gerekir. Akvaryum yararlı bakteri üretme isidir demişti bir ustamız . Burda da kafamı kurcalıyor . Midye hangi bakteri ile besleniyor . Yarar mı zarar mı ?

Amonyak döngüsünü dış filtre uygun malzemelerle hallediyor. Zeolit, lav taşı, substrat. Bunlar döngüyü yapan bakterileri üretiyorlar. Bakteriler bu malzemelere tutunup koloni kurarlar. Çok sert bir debi olmadıkça sadece ölen bakteriler akvaryuma dönebilir. Karanlık ortamda yaşayan bakteri ışığı gördüğü anda ölür.

Bu amonyak döngüsü ve süzme dediğin gibi midyenin işi değil. Üstelik amonyak seviyesinin yüksekliği hayvanı öldürür.

Bu bakteri olayını da senden duydum. Bakteri ile beslenip hayatta kalması mümkün değil. Midye akvaryumda tozlaşmış uçuşan artıkları çekip temiz suyu verir. Sirkülasyonda bu anlamda gerekli zaten. Denizde de plankton ayarı mikrobiyolojik canlılarla besleniyorlar denizdeki akıntı ile bizdeki sirkülasyon bunu sağlıyor.

Ben akvaryuma attım. Nerede kum üstü tortulaşma varsa o tarafa gidip kendilerini gömdüler. Bunu geceleri ortam sakinken yapıyorlar. En hoşuma giden kısmi ise kaplumbağalar temas ettiğinde kapanmaları. Bunu görünce kaplumbağalar ne olduğunu koklayıp anlamaya çalışıyorlardı.

Sana direk denizden çıkmış midye vermeleri de ayrı. Bende tatlı su midyesi vardı. İstiridye gibi enli şekilli. Yada bir şekilde tatlı suya adapte etmiş olabilirler. Tatlı suda üretilmişte olabilir. Türünü incelemedim açıkçası. Biri 6 diğeri 7 cm kadardı. Ben tabanı temizlerken özellikle yem artıklarının bir kısmını bırakıp dışkı artıklarını çekiyordum.

Geri