Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Tatlı Su Midyesi

Zencefil

Bordo Bereli
Tatlı su midyelerinin akvaryumlarda bakıldığına dair bu sabah petshop a gidene kadar bir fikrim yoktu.Orada ki akvaryum bitkili bir akvaryumdu ve dibinde 5 tane midye vardı.Satan kişiyle konuştum ve eve gelince epey bir araştırdım.Midyelerin su filtrasyonunda çok yararlı olduğunu öğrendim.
Acaba benim afacanın yanına bir kaç tane alsam pakize yer mi midyeleri ya da midyeler pakize ye bir zarar verir mi?
Yaptığım araştırmaya göre mahsum bir hayvana benziyor.Aklıma yattı gibi midye alma fikri ama sizlerinde görüşlerinizi almak istedim.
Forumda bu iki canlıyı birlikte besleyen olduysa daha önce tecrübelerinden faydalanmak isterim.
Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

https://www.sukaplumbagasi.com/forum/kaplumbaga-ve-canli-tatlisu-midyesi-t-744.html Linkte de tartışılmış daha önce bu konu. İsterseniz bir bakın. Tabii karar sizin.

Birlikte besleyen arkadaş pek bir sorunla karşılaşmamış gibi görünüyor.Denemekte fayda var galiba :)

Evet ama mesajlardan birinde de 3,5 cm kabuk boyundaki kapluşun hemen midyeyi yediği yazıyor.
duyguserdar' Alıntı:
kesinlikle yem oluyorlar :D test ettim onayladım bu gün ben :D 3buçuk santimlik bi kaplumbağadan beklemzdim walla çok şaşırdık ailecek :)

Hemen yemesi biraz zor gibi görünüyor.Midyeler tehlike anında hemen kabuklarını kapayan hayvanlarmış.Eğer pakize zarar vermeye kalkarsa başka bir tanka alabilirim midyeleri.Hiç bir canlının benim yüzümden zarar görmesine dayanamam onun için fikirleriniz benim için önemli.

Bence pek bir sorun olmaz.Ama ilk önce bir gözlemlemek lazım zarar verirse başka bir yerde beslersiniz.

XXXX' Alıntı:
Midye ile kaplumbağa sıkıntısız yaşarlar. Midyeler çok yavaş açılan ve çok hızlı kapanan canlılardır. Rahatsız edilmelerini istemiyorsanız, akvaryum dibinde en az 4-5 cm yüksekliğinde kum koymanızı öneririm. Kendilerini kuma gömüp ağızlarını 1 cm kadar dışarı çıkarıyorlar. Kesinlikle yem olmazlar kaplumbağalara kumlu akvaryumlarda. Kumsuzlarda da olmaları çok çok zor. İdeal bir hayvan kaplumbağa akvaryumları için nitratı azalttığını da varsayarsak.

Biraz araştırdım midyeleri. Söyledikleri mantıklı geldi.Paylaşmak istedim.

Finallerim biter bitmez almaya karar verdim midyeyi.Aldığımda fotoğraflarını ve gözlemlerimi burada paylaşırım.

Ben uzun suredir dalgicliklik yapan biri olarak su dunyasini ayri bir gezegen olarak gormekteyim. Insanlarin su dunyasina olan ilgiside gercekten cok guzel. Forumda yeni olmama ragmen cok sicak ve seviyeli bir ortamin olmasi cok guzel. Herkes evinde aslinda bu buyuk gezegeni benzetmeye calisiyor. Midye de aslinda gezegeni renklendirmek acisindan cok guzel. Eger olurda basari saglarsaniz bende derhal akvaryumumu buyutup midye ve canli bitkiler alacagim. Bu sepebledir ki bir an once sonuclarinizi bekliyorum :) fazla uzattim ama icimden geldi :)

tuncomunco' Alıntı:
Ben uzun suredir dalgicliklik yapan biri olarak su dunyasini ayri bir gezegen olarak gormekteyim. Insanlarin su dunyasina olan ilgiside gercekten cok guzel. Forumda yeni olmama ragmen cok sicak ve seviyeli bir ortamin olmasi cok guzel. Herkes evinde aslinda bu buyuk gezegeni benzetmeye calisiyor. Midye de aslinda gezegeni renklendirmek acisindan cok guzel. Eger olurda basari saglarsaniz bende derhal akvaryumumu buyutup midye ve canli bitkiler alacagim. Bu sepebledir ki bir an once sonuclarinizi bekliyorum :) fazla uzattim ama icimden geldi :)

Canlı bitkiyi kaplumbağa akvaryumunda kullanmak malesef çok zor.Ben saz ve mercimek almıştım forumdaki arkadaşların tavsiyesiyle.Bitkileri koydum ama bir süre sonra kapluş hepsini yemişti :) Farklı bir kapta su mercimeği çoğaltıp yem olarak kullanıyorum şu anda.
Midye satan yerleri araştırdım salı günü sınavımdan sonra alıp sizlerle paylaşacağım.

alcatraz' Alıntı:
Bence pek bir sorun olmaz.Ama ilk önce bir gözlemlemek lazım zarar verirse başka bir yerde beslersiniz.

Bence yönteminiz kötü burda kapluşu riske atmış oluyorsunuz bu şekilde kapluşun veya midyenin sağlık sorunu olabilir bu olay zaten daha önce denenmiş kesinlikle o midyeyi yiyeceği için bence kapluşunuzu tehlikeye atmayın derim ..

ben eminönünden bir tane midye aldım.eve gelene kadar haşat oldu zavallıcık.şimdi biraz daha iyi.kabuğunu aralıyor falan.yine de hiç açıldığını görmedim.:D

Zor oluyor eve kadar getirmek ben balık aldığım zamanda sallana sallana geldi.

Kaplumbağa Sever =)' Alıntı:
alcatraz' Alıntı:

Bence yönteminiz kötü burda kapluşu riske atmış oluyorsunuz bu şekilde kapluşun veya midyenin sağlık sorunu olabilir bu olay zaten daha önce denenmiş kesinlikle o midyeyi yiyeceği için bence kapluşunuzu tehlikeye atmayın derim ..

Kesinlikle midyeyi yeme gibi bir durumu yok.İlk başta Pakize hayvanı biraz rahatsız etti.Ama şu anda ikiside gayet mutlu ve sorunsuz görünüyorlar.Midye zaten çok açık durmuyor kaplumbağanın yeme ihtimali bence çok düşük.

vamp_betl' Alıntı:
ben eminönünden bir tane midye aldım.eve gelene kadar haşat oldu zavallıcık.şimdi biraz daha iyi.kabuğunu aralıyor falan.yine de hiç açıldığını görmedim.:D

Yerini beğenene kadar biraz hareket ediyor.Yerini beğenince bir daha hareket etmiyor.Biraz alışınca ortama kendisine gelecektir.

aa!o zaman alışmış benimki.aslında sadece 1-2mm açılıyor ama olsun.en aazından kapluşum onu yiyemez.:)

Filtrenin etrafında durmaya bayılıyorlar benim gözlemlediğim kadar.

hayır.ilk başta da zaten yeni akvaryum yüzünden kafası karışmıştı hiç bakmadı.şimdi de alıştı sanırım bakmıyor bile.:D

filtrein yanına koyarım.iyi ki söylediniz.teşekkür ederim.

Geri