Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Tedavisini nasıl yapabilirim?

Smyrna35

Gümüş 3 Üye
Arkadaşlar kaplumbağam için su seviyesini minimuma indirdim, ısıtıcıyı 33 dereceye ayarlı tutuyorum ve akvaryumun kapağını kapattım, az bir aralık bıraktım fazla nemli olmaması için soluduğu havanın.

Yarın sabah acele olarak tedavi başlayacağım fakat rica ederim alternatiftleriyle beraber hangi ilacı almam gerektiğini yazın. Forumda tedavi ile ilgili çok sayıda başlık var fakat net ve toparlayıcı bilgi veren olursa sevinirim.

1) İlaç adı
2) Kullanım şekli
3) Kullanım süresi

Başka bir ısıtıcım veya akvaryumum yok. Diğer kaplumbağayı nasıl ayıracağım bilmiyorum. Fikriniz var mı?

RE: Acil yardım-Tedavi

1)Monodoks (bulamazsanız tetradoks ya da doksin)
2)Kapsüllerin içindeki toz halinde bulunan ilacı sabah ve akşam 1 tablet olmak üzere suya katın. Suda biraz renk değişimi olması normaldir endişe etmeyin. 1-2 günde bir az miktarda su değişimi yapabilirsiniz su renginde fazla ve uzun süren bir bozulma olursa.
3)En az 5 gün sabah akşam, durum düzelmezse10 gün. 5günden önce iyileşme görülse bile tedaviyi kesmeyin 5 günü tamamlayın.

Diğerini ayırmazsanız boş yere antibiyotikten o da etkilenmiş olur bu da iyi olmaz. İmkanınız varsa bir süreliğine başka bir tanıdığınıza verin ya da en azından ufak da olsa bir akvaryum sağlamaya çalışın derim. Akvaryumu bir şekilde strafor, sert plastik vb gibi bir şeyle su sirkulasyonunu tamamen engellemeyecek şekilde 2 bölüme ayırıp ilacı hasta olanın tarafına katın en olmazsa. Hiç değilse sağlıklı olanın etkilenmesi minumum olur eğer hiç bir şekilde ayırma imkanınız yoksa.

Umarım düzelir kısa sürede siz elinizden geleni yapıyorsunuz ama yine de böyle durumlar olabilir moralinizi bozmayın.

aragorn' Alıntı:
1)Monodoks (bulamazsanız tetradoks ya da doksin)
2)Kapsüllerin içindeki toz halinde bulunan ilacı sabah ve akşam 1 tablet olmak üzere suya katın. Suda biraz renk değişimi olması normaldir endişe etmeyin. 1-2 günde bir az miktarda su değişimi yapabilirsiniz su renginde fazla ve uzun süren bir bozulma olursa.
3)En az 5 gün sabah akşam, durum düzelmezse10 gün. 5günden önce iyileşme görülse bile tedaviyi kesmeyin 5 günü tamamlayın.

Diğerini ayırmazsanız boş yere antibiyotikten o da etkilenmiş olur bu da iyi olmaz. İmkanınız varsa bir süreliğine başka bir tanıdığınıza verin ya da en azından ufak da olsa bir akvaryum sağlamaya çalışın derim. Akvaryumu bir şekilde strafor, sert plastik vb gibi bir şeyle su sirkulasyonunu tamamen engellemeyecek şekilde 2 bölüme ayırıp ilacı hasta olanın tarafına katın en olmazsa. Hiç değilse sağlıklı olanın etkilenmesi minumum olur eğer hiç bir şekilde ayırma imkanınız yoksa.

Umarım düzelir kısa sürede siz elinizden geleni yapıyorsunuz ama yine de böyle durumlar olabilir moralinizi bozmayın.

Çok teşekkür ederim, hem çok yardımcı oluyorsunuz hem de moral veriyorsunuz. İşi gücü bıraktım çocuğum gibi bakıyorum, hapşırdıkça içim gidiyor. Paçayı yırtan vaka pek görmedim forumlarda yazdığı kadarıyla ama umarım tedavi başarılı olur ve yazarım gelişmeleri buraya.

Rica ederim sadece elimden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Burdaki üyelerden 2-3 kişinin antibiyotik tedavisi ile düzelen kaplumbağaları olduğunu biliyorum durum ilerlememişse düzelecektir. İmkanınız varsa bilgili bir veterinere gösterin eğer belli bir büyüklüğün altındaysa kaplumbağa veteriner de bu dediğimiz tedaviyi önerecektir. Yeterince büyük kaplumbağalara ise enjeksiyonla verilebiliyor antibiyotik ancak ufaklarda enjeksiyon için yeterli kas tabakası olmadığından siniri tahrip etme riskinin fazla olmasından dolayı enjeksiyon yerine yukarda bahsettiğimiz yöntem uygulanıyor. Elinizden geleni yapıyorsunuz zaten artık gerisi kaplumbağanıza kalıyor umarım kısa sürede atlatır. Çok geçmiş olsun iyi haberlerinizi bekliyoruz.

Tetradoksu aldım ve tedaviye başladım. 35 cm uzunluğunda, 20 cm enindeki akvaryumda sadece kabuğunun üstü kalacak şekilde su bıraktım ve bir kapsül tetradoksu döküp karıştırdım. Üstüne havlu ve ısıtıcı lamba koydum, havluyu biraz aralık bıraktım.

Isıtıcıyı 37'ye kadar çıkardım ama ancak 32 dereceyi görebiliyorum dünden beri. Havluyla kapatınca umarım birazcık ısı artışı olur. Tam 33'e sabitlemem çok zor ne yaparsam yapayım.

Havluyu kapatınca camlar buğulandı, fazla nem olmasın diye aralığı biraz daha açacağım.

Bugün veya yarın bir leğen alacağım, sonuçta akvaryumda midye kırıkları var belki etkisini azaltır ilacın. Şehir merkezine gidebilirsem bir ısıtıcı daha alacağım diğeri için. Diğer kaplumbağa şimdilik ölüm fanusunda ama dibine kadar ısı veren bir lambayı yaklaştırdım, çok soğuk olacağını sanmıyorum zaten oda sıcak.

Not: Su içtiğini gördüm iki defa. Haydi hayırlısı.

Kolay gelsin. Su miktarı az olduğu için ısıtıcı suyu gereğinden fazla ısıtabilir bu yüzden su sıcaklığını hep termometre ile kontrol edip 32 nin aşağsına düşmesine 33 ü de geçmemesine dikkat edin. Diğeri için de kısa zamanda bir ısıtıcı temin edebilirseniz iyi olur.

Geçmiş olsun.

Derece zaman zaman oynuyor fakat sanırım üç aşağı beş yukarı ısıtıcının hemen yanındaki bölge hariç 33 dereceye sabitledim. Sanırım rahatsız oldu ısıdan, ısıtıcıdan en uzak köşede şimdi.

Bir tane raffy I yedi sonunda, baktım akvaryum dibinde yine tavuk gibi birşeyler arıyor raffy I verince yedi. Raffy P verdim daha sonra ama o kadar halsiz ki normalde tek parçada yediği şeyi 4-5 defa ancak tırtıkladı sonra bıraktı. Ona da şükür.

Evet inşallah daha da iyiye gider durumu yemesi güzel. Sıcaklık konusunda dikkat etmelisiniz su az olduğu için kısa sürede aşırı ısınabilir kontrolü elden bırakmayın.

İlk kapsülü suya karıştırdıktan sonra 2.kapsülü de 12 saat geçtikten sonra suya boşalttım ve karıştırdım. Düne nazaran çok daha hareketli ve hapşırması ile nefes alışta zorlanması kesilmiş gibi duruyor.

12 saat sonra antibiyotikli suyu boşaltıp yerine temiz su koyacağım. Bu temiz suda 12 saat bekletip daha sonra yine antibiyotik vermeyi düşünüyorum. Sizce uygun mu, yoksa suyu tazeledikten sonra hemen ara vermeden tekrar antibiyotiğe devam mı edeyim? Bu defa da fazla dozdan bayıltmayalım tostosu?

Bence bir sabah verdikten sonra ilacı akşama kadar bekleyin akşam ilacı vermeden önce suyu değiştirip temiz suya akşamki dozu katın. Yok fazla gelmez merak etmeyin düzelmeye başlaması güzel.

Antibiyotiği yarın sabah sağlıklı olanı akvaryuma koyduktan sonra kabın içinde kalan kapluşa vereceğim. 12 saat sonra yine suyu değiştirip akşamı yine temiz suda geçirmesini planlıyorum. Temiz suya birkaç damla vitamin damlatıyorum çünkü bol bol su içiyor.

Hasta tostosun durumu şu şekilde:

1) Hapşırması geçti
2) Nefes alırken zorlanması geçti
3) Gece artık başını iyice uzatarak değil, kabuğuna çekerek uyuyor.
4) Suya ara sıra dalıyor
5) Yem yiyor. Raffy I yerken daha rahat ama vitaminli raffy P'yi yerken tek parçada yiyemiyor, en az 8-10 seferde, yavaş yavaş yiyebiliyor.
5) Yüzmesi hala yamuk
6) Kabuğunun rengi soluk. Bunun nedeni ne bilmiyorum.

Şimdilik iyi gibi görünüyor, umarım bir anda kaybetmem. Doz aşımından veya dozun az gelmesinden korkuyorum.

Bir de ne yaparsam yapayım tutmuyor 33 dereceyi. 31-32 veya 34-35 oluyor ama 33'de durmuyor.

En azından 32yi düşürmemeye dikkat edin güzel gidiyor tedavi. İnşallah sonuç verecek kesmeden ve aksatmadan devam edin.

Bugün tedavinin üçüncü günü ve durumu yine eski haline döndü. Sabah temiz suya antibiyotiği atıp karıştırdım fakat bir önceki güne göre durumu daha kötü. Sanırım Günde 2 kapsül daha iyi geliyor. Fakat dün tek kapsüle döndükten sonra bugün yine sabah-akşam tedaviye dönsem bir sorun olur mu yoksa beklemeli miyim bilemiyorum. Yem yemeyi yine kesti ve tekrar zor nefes alma başladı.

5 gün boyunca dozda oynama yapmadan devam etseydiniz keşke. Eskisi gibi günde 2 kapsül vermeye devam edin beklerseniz ya da tek kapsül verirseniz daha kötü olur vücuttaki mikroorganizmalar ilaca bağışıklık kazanmaya başlar dozu düşürdüğünüzde ya da tedaviyi kestiğinizde ve sonra antibiyotiğe cevap vermez. Eskisi gibi sabah ve akşam vermeye yeniden başlayın mutlaka.

Sanırım çok geç. Elime aldığımda boynu düşüyor, 5-10 dakikada bir ağzını açarak zorla nefes alıyor. Son nefesini elimde verecek sanırım. Güzel ülkemde evcil hayvandan kasıt sadece kedi köpek olduğu için ancak böyle tedavi etmeye çalışıyorum, o da olmuyor. Sevdiğiniz bir canlının böyle can çekişmesini görmek gerçekten çok acı.

Elinizden geleni yaptınız yine de. Suya bırakın belki hala zamanı vardır. Maalesef burası gerçekten çok üzücü bir yönü bu işlin. Önceki gün yem bile yediğiniz söylemiştiniz 1 günde yeniden eski haline dönmesi kötü olmuş. Çok üzüldüm adınıza gerçekten çok emek vermiştiniz.

Öncelikle geçmiş olsun ama şu düşünceniz yanlış ''defalarca söylememize rağmen plastik kapta bakmaları ve o kaptaki hayvanların yaşayıp, bizimkilerin ölmesi. '' Plastik kapta en fazla 1 sene yaşar bir kaplumbaga ve hastalıklı yaşar ..
siz eniyisi kaplumbaganızı veterinere götürn tabiki kaplumbaganızı kaybetmediyseniz

Cihan önceki gün bildiğin götürüyordu yemleri, vitaminli yemi bile yemişti. Ama akciğer enfeksiyonunda sanırım böyle bir durum var, kaybettiğim iki kaplumbağamın ikisi de ölmeden önceki günlerde canlıydı. Bazı forumlarda da benzer durumların yazıldığını gördüm, önceki gün tedavi sonunda başarılı oldu yazıp, ertesi gün kaybedenleri. İnsanlar da böyle, ölmeden kısa süre önce bir dinçlik geliyor. Sonra malum.

Suyun içinde 10 dakikada bir deli gibi çırpınıp tekrar duruyor, içim parçalanıyor.

Kubilay arkadaş, valla 5-6 yaşında bildiğin tosun gibi 10-12 santime ulaşmış plastik kapta bakılan kaplumbağalar gördüm. Hayvan büyüdü diye mutlu veya sağlıklı olması anlamına gelmez, ama bir şekilde yaşıyor işte. Buz gibi suda iki tane kış uykusuna yatıp tekrar uyanan kaplumbağalar gördüm geçen gün. Arkadaşımızın ailesi 25 cm'lik akvaryumu bile kabul etmemiş, hala o kaplardalar.

Neyse, en azından kısa da olsa günlük gibi yazdım tedavi aşamalarını. Olmadı, kaybettik. Cihan yardımların için ayrıca tekrar teşekkür ederim.

Anlıyorum. Ben teşekkür ederim ne demek keşke daha fazlası da gelse elimizden.

Her durumun en iyisini örnek almak gerek bu yüzden kaplarda yaşayan büyüyen 3-5 kaplumbağanın yanında, 1-2 hafta geçmeden ölen binlercesini de hesaba katmak lazım. Aynı durum bizim için de geçerli akvaryumda herşeyiyle sapasağlam yaşayan binlerce kaplumbağa varken çok az bir kısmını yine de kaybedebiliyoruz. Bu yüzden moralinizi asla bozmayın. Elinizden geleni gerektiği gibi yaptınız.Biraz daha bekleyin ama artık pek düzelme şansı yok gibi maalesef.

Geri