Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Temizleme Yönünden Silis Kum mu İri Tanecikli Çakıl mı Daha İyi ?

nachtmerie

Altın 5 Üye
Paludaryumumun kumunu değiştirmek istiyorum doğal bi görüntü için silis ya da dere çakılı düşünüyorum. Dış filtrem olmadığı için temizliğe daha çok zaman ayırıyorum .. biraz daha olsun işimi kolaylaştırma açısından hangisinin temizliği daha kolaydır ve hangisi pisliği daha az tutar?

Tecrübeli değilim pek bu konularda sadece beyaz kum kullandım daha doğal bi görünüm için değiştiricem :) birde dış filtreler biraz pahalı atman iç filtremin yanına birde şelale filtre alıp takviye yapmak istiyorum ortalama 40-50 lt su kullanıyorum ama alan geniş olduğundan temizlikte biraz yetersiz kalıyor gibi .. akvaryumum kare.. yeterli olur mu o zaman temizliğe?

yardım ve önerilerinizi bekliyorum :)

Cvp: Temizleme yönünden Silis Kum mu İri tanecikli çakıl mı daha iyi ?

Silis kum, beyaz olmasından dolayı suda zamanla koyulaşıp kirlenebiliyor. Aynı zamanda epey hafif bir kumdur ve kaplumbağalar büyüdükçe altını üstüne getirir. Dere kumu ise silis kumdan daha iri ve daha ağırdır. Stabil olduğu için dip çekimi yapmak, aksesuarları yerleştirmek daha kolay olur. Ayrıca kaplumbağaların doğal yaşamlarına daha uygundur. Sarımtrak oldukları için gözü yormazlar ve parlamazlar. İnce taneli ve iri taneli karıştırılarak kullanıldığında bence çok şık durmaktadır.

Burdan silis kum kötüdür dediğim ortaya çıkmaz; kendi düşüncemdir. Ben dere kumunu şahsen çok severim 3 tür kum da kullanmışlığım var.

Ben silis kullanıyorum ve kullanımı dehşet çok kirletiyorlar. Üzeri dibe çöken yemle doluyor onun dışında güzel bir görüntü oluşuyor..

Temizlikten kastınız kumu çıkarıp yıkamaksa zaten bunu yapmayacaksınız.

Taban tam oturana kadar tortu kalabilir.Bunu da dip çekimi ile halledersiniz.
Benim tavsiyem ağır olan bir kum kullanmanızdan yana.

RE: Temizleme yönünden Silis Kum mu İri tanecikli çakıl mı daha iyi ?

Temizlikten kastim suyu temiz tutma yonunden hangisi daha iyidir anlaminda :) dere cakilina karar kildim gri agirlikli renk dusunuyorum . + olarak selale filtre yeterli olur mu ?

ben hiçbir şekilde kum önermiyorum.zamanında çok denedim fakat olmuyor sürekli pisleniyor.taşlarda durum daha da kötü.aralarına pislik birikiyor ve suyu bozuyor.şelale filtreyi öneririm.kendim 2 akvaryumumda da(balık ve kaplumbağa)kullanıyorum temizliğinden çok memnunum.kaplumbağalarımda dolphın h200,balıklarımda dolphın h300 kullanıyorum.ikisindede ek olarak iç filtre var ve suyun rengi sürekli beyaz.size önereceğim model dolphın h300.bulamazsanız atmanda olur ama bence dolphın daha iyi.şelale filtrenin içinden çıkanları kullanmıyorum.onun yerine şelale filtrenin içine sünger kestim,ayrıca elyafta koydum.böyle daha verimli çalışıyor

Silis kumu daha çok severim ben ama seçim size kalmış

gri tonlarda dere çakılı siparişi verdim son düzenlemeleri yapıp sizlerle paylaşırım artık :)

Geri