Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Temizlik İçin gerekenler

gonzimmm

As 2 Üye
Kaplumbağa akvaryumu suyu her hafta değiştirilmelidir.
Dip temizliği yapılmalıdır.
Her ay dış filtre temizliği
Her haftada iç filtre temizliği yapılmalıdır.
Onun dışında kapluşların kabuğunu bir diş fırçası yardımıyla haftada 1 temizlenmelidir.

Önbellek,Byteorist

Rica ederim.
Önbellekten yazımı buldugun içinde tşk.

bu dediklerinizin hepsini 2 haftada yapsak ne olur =?

Edit tubidik: Mesajlarda msn dili kullanmak yasaktır.

ne kadar zamanda yapılcağı akavryumunuzun büyüklüğüne kaplumbağalarınızın yaşına ve sayısına verdiğiniz yeme kullandığınız temizlik ekipmanlarına(iç,dış filtre) düzenli olarak yaptığınız bir miktar su değişimine vb. şeylere göre değişebilmekte.. bu yüzden suda bariz bir kirlenme rahatsz edici bir durum oluşmuyorsa 2-3 haftada hatta daha da uzun zamanda bir temizlik yapabilirsiniz sorun oluşturmaycaktır yani :) hatta çok sık su değiştirmek sudaki minerallerin ve yaralı bakterilerin kaybolmasına yol açtığı için zararlı olabilmekte..

ya ben ne yaptıysam akvaryum suyunun kokusundan kurtulamıyorum.çok kötü kokuyor.sizce ne yapmalıyım?

su miktarı ne kadar azsa su da o kadar çabuk ve kolay kirlenir. akvaryumu büyüttüğünüzde sorun azalacaktır. iyi bir iç filtre ile periyodik su değişimleri ve dip çekimi ile uygun bir temizlik yapılabilir ama akvaryum küçükse yine de kirlenme çok hızlı ve kolay olacaktır

iç ve dis filtre abartili degilmi. Bence akvaryumun alabilecegi litrenin 3 katini filtreliyen bir dis filtre zaten yeterli olacaktir. Birde dis filtreler var akvaryumun kokusunu çekiyor ondan alinabilir kokuyu gidermek için.

bende akvaryumdaki su miktarının 7-8 katı fazla kapasitede bir iç filtre ile 4 katı kapasiteli bir dış filtre var ikisini beraber kullanıyorum ve sık temizlik yapmama rağmen herhangi bir koku ya da suda bulanma olmuyor. bence ikisini beraber kullanmanın oldukça fazla faydası oluyor.

RE: Temizlik İçin gerekenler

Bence gerek yok cunku ic filtre sadece yer kapliyor bu yuzden ben bir metrelik akvaryumumda ic filtre kesinlikle dusunmuyorum.

yok benim ki zaten 15-20 cm ancadır. içinde biyoball olan iç filtrelerden o yüzden temizliğe çok büyük artısı oluyor. Bu akvaryuma ilk geçtiğim zaman dış filtrem yoktu sadece onu kullanıyordum ona rağmen su kolay kolay kirlenmiyordu dış filtreyi de alınca çok rahat ettim gerçekten.

RE: Temizlik İçin gerekenler

Buradakiler hep dis filtre kullaniyorlar sulari hep berrak ve temiz eheim filtrelerden kullaniyorlar. Akvaryuma gereksiz yer kaplayan birsey koymak istemiyorum, bolca yüzme alani olsun leylanin.

benim yer açısından sıkıntım yok 135 litre yeterli geliyor rahat rahat o yüzden sorun oluşturmuyor ben de iç filtrenin varlığı. Tabi kaliteli bir dış filtreyle de sorun çözülebilir. fakat su miktarına, kaplumbağa sayısına, kullanılan yemlere göre bile kirlenme durumu değişiklilk göstermektedir duruma göre iç filtre de kullanılması gerekebilir yani.

aragorn' Alıntı:
benim yer açısından sıkıntım yok 135 litre yeterli geliyor rahat rahat o yüzden sorun oluşturmuyor ben de iç filtrenin varlığı. Tabi kaliteli bir dış filtreyle de sorun çözülebilir. fakat su miktarına, kaplumbağa sayısına, kullanılan yemlere göre bile kirlenme durumu değişiklilk göstermektedir duruma göre iç filtre de kullanılması gerekebilir yani.

Ben Kinosternon Baurii aldigimda suyun seviyesi 5 cm olacak, bisürüde bitki kullaninca çok kalabalik olacak ve suyun çabuk kirlenmesinden korkuyorum, henüz nasil bir dis filtre alacagimida bilmiyorum :D

5cm lik su oldukça kısa sürede kirlenecektir ama iyi bir filtrasyonla sorun olmaz diye umuyorum. zaten 5cm su yükseliğinde iç filtre kullanmak da imkansız

Geri