Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Teraryum kurucağım

Hyvn-Svr

Yeni Üye
Bayramdan sonra tereryum kuracağım tavsiyelerinizi almak istedim birde kaplumbağalar canlı bitkileri yer mi?

su kapluşu besliyorsanız teraryum kurmanız dogru bir secim olmaz paludaryum dogru bir secim olur:)

İkisini hep karıştırıyorum paludaryum daha çok su ağırlıklı olandı ozaman tüm yardımların için teşekkür ederim bu arada

Tam cevap alamamışsınız.Cevaplıyım:
Sukaplumbağaları ince-kalın hertür canlı bitkiyi yer.

peki bitkiyi kuru bölgeye zor ulaşacağı yere koyarsan yemek için uğraşıp yer mi

kaplumbağalar için canlı bitki kullanmak pek çok sorun getirmekte.. bitkilere zarar vermeleri, parçalamaları ve sonra da bunların suyu kirletmesi, zararlı olabilecek bitkileri yemeleri gibi problemler olabilmekte.. zaten akvaryumda canlı bitkiyi sabit tutmanız da çok zor bu yüzden plastik bitki kullanmak daha doğru olur..

Eğer bir şekilde sabitlerseniz ve bitkiyi kaplumbağa parçaladıkça temizleyebilme sabrınız varsa canlı bitki kullanabilirsiniz.Güzel görünmenin ve zaman zaman da bitkisel yiyecek olabilmenin yanında paludaryumda biyolojik filtrasyonun sağlanmasına büyük ölçüde yardımcı oluyor.Azot döngüsünü sağlıyor ve nitratı çevirerek paludaryumdaki zararlı ve fazla biriktirdiğinde zehirli maddeleri zararsız hale getiriyor.

aragorn' Alıntı:
kaplumbağalar için canlı bitki kullanmak pek çok sorun getirmekte.. bitkilere zarar vermeleri, parçalamaları ve sonra da bunların suyu kirletmesi, zararlı olabilecek bitkileri yemeleri gibi problemler olabilmekte.. zaten akvaryumda canlı bitkiyi sabit tutmanız da çok zor bu yüzden plastik bitki kullanmak daha doğru olur..

Gel gelelim yazını altıntılamamın sebebine.Plastik bitkinin paludaryuma koyulması sakıncalıdır.Çünkü aç gözlü canavarcıklarımız paludaryumda yenebilecek tüm eşyaları ağızlarına atabiliyor ve hatta zaman zaman yiyebiliyor ve yutabiliyor.Hatta bir kaplumbağa forumunda arkadaşın birisi söylemişti 6 yaşında bir kaplumbağası varmış ve kaplumbağa 2-3 yaşlarındayken paludaryumda plastik bitkiler varmış.Arkadaş plastik bitkileri yemeye çalıştığını görünce onları kaldırmış.Yıllar sonra yani 3-3.5 yıl sonra birkaç ay önce kaplumbağasının bir hastalığa yakalandığını söylemişti.Sürekli kusuyormuş.Bir gün de bakmış ki kaplumbağası plastik bitkiler kusmuş.O zaman anlamış ki kaplumbağası yıllarca , içinde onları tutmuş.Daha sonra kaplumbağayı iyileştirmişler falan orası ayrı konu.

Birden bire sebepsiz yere ölümler boşa gerçekleşmiyor elbet.O arkadaşın kaplumbağası hasta olmadan ölseydi kim bilirdi ki plastik bitki yuttuğunu veya plastik bitki yüzünden öldüğünü?Kaplumbağasına daha doğru düzgün ortam oluşturmaye üşenen arkadaşlar varken , gidip de kim kaplumbağasına röntgen çektirecek?

Sonuçta bizim çeşitli dikkatsizliklerimiz ve tedbirsizliklerimiz çok kötü sonuçlara yol açabiliyor.

Ayrıca bu plastik bitkilerin koyulmaması gerektiği hakkında birkaç forumda özellikle dikkat çekilen yerler vardı.Yutulup da çıkarılamayabileceği hakkında.Şimdi bakıyorum , bulunca eklerim.;)

Hayvansever , aramıza hoşgeldiniz.

bunu daha önce de tartışmıştk forumda hatta ordaki mesajımı şimdi aynen tekrar yolluyorum :D

eğer hayvana yanlış bir bakım uygulanmazsa mesela aç bırakmazsanız gidipte plastik bitkileri yemeycektir.. taş yutma konusuda aynı şekilde açıklanabilir.. çoğu taşın üstüne yem kokusu sindiği için onları ağızlarına alırlar ancak sonra mutlaka geri çıkarırlar hayvan da olsalar taşın yenilmeyceğini anlayabilirler yanlış bir bakım yapılmadıkça plastik bitkiler sorun olmaycaktır. bir kişinin başına gelmiş bir durumu genellemenin mantığını anlayabilmiş değilim o kişinin yaptığı yanlış bir şey ya da bir dikkatsizlik vs olabilir bunu herkese mal ederek plastik bitki yanlış bir uygulama yargısına varmak bence doğru değil.. herkesn kaplumbağası aynı yapıda değil.. hayvanlar zarar vermyorsa saldırıp dağıtmyorsa bence kullanımı yararlı bir şey plastik bitki. ama tabi ki her kaplumbağa bir değil kimileri çok aktif saldırgan olabiliyor.. zaten dikkat ettiysen ben hiç estetik için kişisel görüntü zevki için fln kullanılmalı demedim kullanma sebebi tamamen o hayvanların rahatı için olmalı bunu da tecrübelerimden söyledim.. sadece benim değil daha çoğu kişiden de edindiğim gözlem ve bilgilere dayanarak demiştim üstünde dinlenip uyuyolar fln diye. ayrıca kabuk ve deri değiştirmeleri sırasında da kavaryum içinde sürtünüp kaşınablcekleri bişeylere ihtiyaç duyarlar bitkiler bu ihtiyaçlarını da karşılamakta.. ve bir kişinin başına gelmiş bir olayıda bu derece genellemek bence doğru değil.. bu spesifik örnekleri çoğaltmak mümkün.. herkesn başına gelen bir olayı yazıp bunu yapmayın dersek iş büyür.. yem verip obez olan biri yüzünden hayvana az yem verin demek doğru değil.. o hayvan belki çok yemden değil hareketsizlikten obeziteye yakalandı.. aynen bu şekilde senin örneğinde de başka sebepler mevcut olabilir..

ve ufak bir de not forumlarda yazan her şey doğru olcak diye bişey yoktur eski yönetim zamanında yani bundan 1-1buçuk yıl önce burda da pek çok yanlış bilgi vardı.. moderatör arkadaş kabuğa vazelin sürün diyodu bu yüzden her foruma güvenmek doğru değil sonuçta oradakiler de insan hata yapabilirler.. bu yüzden bazı forumlarda çeşitli görüşlerin olması güvenmek için yeterli değil..

Sence kaplumbağasını aç bırakması gibi bir durum söz konusu olabilseydi bunu burada söyler miydim?Tabii ki kaplumbağasını normal şekilde bakmıştı , bildiğimiz herhangi bir sebepten dolayı yememişti.Hatta o konu haftalarca tartışılmış ve sonuçta da verilmemesinin daha güvenli olabileceği kanısına varmıştık.Ortada normal koşullarda da plastik bitki yiyen bir kaplumbağa varsa bu benimki de olabilir , arkadaşınki de seninki de.Bir kaplumbağa olmadığımız için onların ne düşündüklerini kestiremiyor ve onların yaptıklarının sebebini algılayamıyoruz.Kaplumbağa yıllarca çok sakin olsa da o gün kafasına estirip plastik bitkiyi yiyebilir.

Durup dururken yemesinin bırakayım Hayvansever arkadaşımız bir gün kaplumbağasını beslemeyi unuttu (hani senin deyişinle aç bıraktı) ve kaplumbağa da bitkiyi yedi.Olabilir mi , olabilir.O zaman ne diyeceğiz?Kaplumbağanı beslemeyi unutmasaydın arkadaşım mı diyeceğiz?Suç tamamen bize binecektir.Kaplumbağalar plastik bir bitkiyi aç da olsa (açken yiyip yemeyeceği hakkında bir bilgim yok sadece varsayıyorum) , normal koşullar altında da yiyebilir.Canı isteyen bir kaplumbağayı kim tutabilir.Bahsettiğim forum yenilendiği için konuyu gönderemiyorum.Ama en yakın zamanda ilgili bir konuyu göndermeye çalışacağım.

Taşlarda da aynı durum söz konusu.Kesinlikle kafalarından küçük taşlar koyulamamalıdır.Yuttuklarında aylarca taşları çıkaramayabiliyorlar.Belki çeşitli kaplumbağa sitelerinde de olabilecek bir durum söyleyeyim.Veteriner bir tanıdığımın elinde bir kaplumbağa ölmüştü.Ölüm sebebi de taşı vücudundan ataması ve dolayısıyla böbrek iflasıydı.Demek ki bu herhangi bir kaplumbağa sahibinin de başına gelebilir.

Bunlar benim kişisel çıkarımlarım değil ya da 3-5 kişinin dediğini söylemiyorum.Turtletimes.com , redearslider.com gibi bilimsel bilgiler üzerine kurulmuş çeşitli sitelerde açık açık minik taşlar koymayın diyor.Kimi zaman benim de hatam çıkabilir , nitekim de çıkıyor.Ama bu durumda kesinlikle yanlış düşünmediğimi belirtmek istiyorum.Dur bir adres de belirteyim.

mailto:/forum/viewtopic.php?t=12532

Ayrıca kusura bakma bu yazını da görmemişim , görseydim cevap verirdim.Ben o konuyu tamamen unutmuşum.Hatta orada da yukarıda yazdıklarımın aynısını söylemişim.Ayrıca oraya yazmam gereken şeyler de varmış , hemen ekleyeyim.

taş konusunu neden açtığını anlayamadım ben taş konusunda herhangi bir şey dediğim hatırlamıyorum konumuzun plastik bitki olduğunu sanıyorum bu yüzden taş konusuna grmycem. taş olayında çeşitli deneymler mevcut.. sindirimi kolaylaştırması için bazı ufak taşları yutup geri çıkardıklarını tecrübe edenler var ancak bu durumda tabi ki bazen çıkaramamaktalar ve bu da sorunlara hatta ölümlere yol açabilmekte.. kaplumbağalar yemek konusunda koku duyularına göre hareket ederler yem kokusu taşların üstüne sindiğinde yem olarak taşları yuttukları da olabilmekte bu yüzden ufak taş koymak zararlı ben zaten taş konulabilir demedim taş konusuna sanırım ben dediğim için değil önemli bir konu olduğu için değindin. ben de bunları eklemiş olayım..

plastik bitki konusunda da deneyimli ve dikkatli birisi bitkiyi yiyip yemediğini çok kolay bir şekilde farkedebilir.. her kaplumbağa tabi ki bir değildir bazıları özellikle agresif yapıda olup bitkilere saldırabilir bu da zaten bana göre yıllarca anlaşılamycak bi şey değil.. şahsen ben öyle bir durum olsa yıllarca anlayamamam gibi bir durum söz konusu asla olamaz.. plastik bitki tabi ki kullanmayablrsnz ama onun yerini tutacak bir taş kaya ve benzeri bir şey akvaryumda bulunmalıdır. sürekli su içinde yüzmekten yorulduklarında dinlenmeleri uyumaları için.. bunları da sağlayamyorsanız kuru alanınızı bu ihtiyaçlarını giderecek şekilde uygun bir kısmı su içinde kalcak şekilde ayarlamalısnz..

link taşlarla ilgili bense bitki konusunda fikir belirttğim için linkteki bilgilerle ilgisi yok benim konumun.. taş konusnda zaten ufak taş konulmamaması gerektğini belirttim yukarda..

3-5 kişinin çıkarımı değil derken de taş konusundan bahsetmişsin bense taş konusunu hiç açmadım sanırım yanlış anladın ben sadece plastik bitki hakkında yorum yapmıştım..

evet kaplumbağa değiliz onlar gibi tabi düşünemeyiz eğer bu şekilde düşünürsek çoğu şeyi yeniden gözden geçirmelyiz demek.. kuru alan lambasına değerek yanma tehlikesinden ısıtıcıya zarar vermeye çalışarak yaralanma ihtimaline kadar hepsini düşünmeliyz.. yıllarca sakin olan bir kaplumbağa gidip o bitkiyi yiyeblyosa senin deyiminle kafasına estiğinde gidip ısıtıcıyı da kırabilir.. taş konusu geniş ve tehlikeli bir konu buna zaten katılıyorum ama bitki konusu öyle değil.. 1buçuk yıldır plastik bitki konusuna ne türkiyedeki ne de yabancı sitelerdeki kaynaklarda rastladım ne de başkalarının tecrübelerinde..

evet ben de buraya eklemem gerekn bi kaç şeyi ekledim ve taş ile bitki arasındaki yanlış anlaşılmayı düzelttim.. taş konusu değildi benim bahsettiğim.. olsun böyle iyi oldu hiç değilse burda daha ayrıntılı oldu konu..

Geri