Sitemize kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilecek, paylaşabilecek ve kaplumbağanız hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap bulabileceksiniz.

Üye Ol!

Teraryum Kurumu

gonzimmm

As 2 Üye
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
696
Güneşin yerine geçmesi için, hayvanlara ısı ve parlak ışık sağlamalısınız. Bitkili terraryumları aydınlatmak için sera terra UV-special gibi yüksek UV çıkışı olan floresan lamba kullanın. (UV aydınlatmanın güvenli kullanımı için talimatları okuyun.)
Daha fazla sıcağa ihtiyacı olan hayvanlar için sadece ısı ve çok az ışık veren ilave bir kızılötesi lamba sağlayın. Lambayı alırken, hayvanlarınızda yanıklar oluşturma riskini önlemek için minimum montaj mesafesini sorun. Sürüngenleri takılı olan bütün aydınlatmalardan uzak tutun. bu arda teraryum kurumu için kaplumbağanızın hem güneşlenebileceği hemde yüzebileceği bir hacmi olmalıdır...

Aydınlatma için bir zamanlayıcı kullanın. Hayvanlar tropik bölgelerdeki gibi 12 saat aydınlık, 12 saat karanlık olan sabit gündüz ve gece ritmine alışıktır.

Eksik olan güneş ışığı UV ışınlarını dengelemek için UV lambasını haftada iki defa en fazla beş dakika süreyle yakın. Uyarı: Daha uzun süreli radyasyon yanıklara neden olabilir.

Sucul terraryumlarda ortamlarındaki su için radyan lamba kullanın. Hayvanların yanlışlıkla yanmalarını önlemek için yalnızca kısa süreli olarak açılmalı ve dikkatle izlenmelidir. Akvaryum için üretilen ısıtıcıların kullanılması tavsiye edilmez. Su kaplumbağaları ısıtıcıya zarar verebilecek kadar kuvvetli hayvanlardır.

Suyun temizlenmesi
Su kaplumbağalarının metabolizması hızlıdır ve suyu çok çabuk kirletebilir. Kirlilik derecesine bağlı olarak suyun filtre edilmesi ve – günlük veya haftalık – düzenli su değişimi gereklidir. Harici filtre yüzen kalıntıların mekanik filtrasyonunu ve amonyum/amonyak ve nitrit bileşiklerinin biyolojik olarak ayrıştırılmasını sağlar ve böylece su kalitesini artırır. Ancak filtreleme gereken su değiştirmenin yerini tutmaz!
Önbellek,minişlerim_cagri
 

omer621

Yeni Üye
Katılım
2 Ara 2008
Mesajlar
1
slm bnm iki tane kırmızı yanak su kaplumbağam var onlar için bir teraryum ve ısıtıcı almak istiyorum ikisi toplam ne kadar tutar yardımlarınız için teşekkürler...


Mesajlarımızda kısaltma kullanmayalım/tubidik
 

aragorn

SKF Delisi
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
2,176
100wattlık bir ısıtıcıyı 10-15 tl arasına temin edebilirsiniz.. akvaryumu büyük almayı düşünüyorsanız biraz daha güçlü bir ısıtıcı gerekcektir onlarda 20-30 tl arasına 300watt olanları.. akvaryumu ise 50cm lik fln olanları 25-40 tl arasına bulabilirsiniz.. daha büyük bi şey düşünürseniz 80 ya da 100 cm lik gibi 75-90 tl arası genelde hatta bazı yerlerde daha da yukarı fiyatlardan görebilirsiniz.. yalnız sadece ısıtıcı ve akvaryum yeterli değil bildiğiniz üzere.. filtre, ısınma lambası, dip malzemesi(çakıl taşı vb) ve kuru alanı da unutmamak gerek.. forumu gezerseniz bunlar hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.. umarım yardımcı olabilmişimdir..
 
Üst