Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Tetra Ex 1200 için Güncel Filtre Malzemeleri

ilastas

Bronz 5 Üye
Merhabalar,
Cem Hocamın yazdığı Tatra Ex 1200 resimli kurulum yazısını okudum ama sonradan başka yazılarda başka önerilerde de bulunmuş. O nedenle güncel olması adına ben anladığım sıralayı yazayım, değişiklik ve önerilerinizi yazabilir misiniz ? Ona göre malzeme siparişi vereceğim bugün.

Su olarak İstanbul Kadıköy musluk suyunu dinlendirip kullanıyorum. Akvaryum net 320 litre civarı su var.
Alttan Üste sıralama şöyle mi olmalı ? 
En Alt 1. sepet : 
Dış Filtre ile gelen Seramik + Bioball , üstüne sünger ya da elyaf
         2. Sepet :
sünger , üstüne JBL Micro Mec , üstüne elyaf
          3. Sepet :
sünger, üstüne Percell Soft Water Resin Reçine, üstüne elyaf
En üst 4. Sepet : 
sünger, üstüne substat ve karbon filtre, üstüne elyaf

Teşekkürler,

1. Sepette kendi seramiği bunda boşluk kaldığı için ister kendi bioballarından bir miktar istersen fluval seramik alıp bir miktar koyabilirsin. Üstüne sünger olacak elyaf değil. Diğer sepetlerde sadece altlı üstlü elyaf kullan. Bu sepeti öyle yerleştirki çıkıntı yapıp aralık kalmasın üstündeki sepet tam otursun.

2. Sepette micromec almasanda olur. Buraya ya prodac yada hydor zeolite (bu pek bulunmuyor) veya jbl clearmec alıp koy. Clearmec'in bir poşeti yeterli. Bu sepete altlı üstlü elyaf koy.

3. Sepette ister percell istersen substrat veya lavtaşı da kullanabilirsin. Buna da elyaf konacak.

4. Sepette yine sünger yerine elyaf. İster yazdığın gibi ister. Substrat yada lavtaşını bir alta alırsın.

Tabi çok malzeme her zaman daha iyi.

Yosun ve alg problemi varsa clearmec'in sepetine konmak üzere jbl silicate ex veya seachem phosguard kullanacaksın. Yalnız phosguard'ı çok az oranda kullanacaksın ölçüsü yazar. Fazlası zarar. Sanırım bir çorba kaşığı kadarı yeterli gelir. Bu pahalı ama kullanımı az olduğu için uzun vadede ucuza geliyor. Büyük kutu almana gerek yok. 500 gramlık bile bana fazla geldi.

Diğer taraftan silicate ex'te performans daha iyi gibi geldi bana. Oluşumu engelleyip hali hazırda olan alglerin üzerini kaplayıp izole ederek büyümesini engelliyor. Özellikle hortumlarda olanları.

Hortumlar için jbl'nin hortum fırçası var ondan al. Tetrada hortum çapı geniş olduğu için rahat kullanılıyor.

Cvp: Tetra Ex 1200 için Güncel Filtre Malzemeleri

Çok teşekkürler, bu filtre yapısını koyduktan sonra . Ara ara suya metilen mavisi veya başka birşey damlatmama gerek var mıdır ayrıca ?

Cem Hocam,

1) Elyaf + Substrat + Karbon
2) Elyaf + Percell [font=Tahoma, Geneva, sans-serif]Reçine[/font]
[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]3) Elyaf + Clearmec + Slicat[/font]
4)Sünger + Seramik + Bioball

Bu kombinasyon için aşağıdaki malzemeleri sipariş edeceğim. Son bir onay alayım dedim yanlış birşey almamak için.

https://i.hizliresim.com/mJj7lP.png

Döngü bakterisi kolonisi oluşturan filtre sistemlerinde metilen mavisi kullanılmaz. Dış filtre sump sistem vs. Metilen mavisi bakterileri öldürür. Bu sistemlerde zararlı olanı carbon öldürür.

Elyafı seramik sepeti hariç diğer sepetlerde hem en alta hem en üste koyacaksın.

Substratta 1 şitreliğin fiyatını da kıyasla. 2 litrelik 8-10 sene götürür. Yarım litre koyacaksın. Yıkama yoluyla 2-3 sene kullanırsın.

Carbon ile substratı iyi dengele. Üst ızgara rahat otursun.

Carbonu poşete koyup yıka ama iyi ayarla koyduğun miktar göze az gelir ama sepette şişkin durur.

Geri