Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Tırnak Mantarı

S. Büşra

Yeni Üye
Merhaba, yaklaşık 1.5 ay önce 4 yaşındaki kaplumbağamda tırnak mantarı olduğunu zannettiğim bir yara tespit ettim. İlk başladığında yarası bu şekildeydi;
a1c5b4cc-8cac-4eb4-bf2b-c25d2ff345e1.jpg
Bu süre zarfında yarasını her gün tuzlu suda 15 dakika beklettiğim ve suyunu her 3 günde bir değiştirip haftada bir filtresini temizlediğim bir tedavi uyguladım.
İlk bir hafta içerisinde iltihabını attı ancak ikinci haftada mantarlı tırnağı düştü. bu sırada yanındaki iki tırnağa da sıçramıştı, o tırnaklar da sonraki hafta düştü.
8b08b3bb-6a64-4dbe-b8c9-b9a528f00cc0.jpg
O zamandan beri iyileşme gösteriyordu ben de tuzlu su tedavisini iki günde bire indirdim. fakat bu gün fark ettim ki mantar diğer elinin 3 parmağına birden sıçramış.
f9cc5956-5963-4e1e-a792-a3bb3d382740.jpg Elinin son hali de bu şekilde da201320-b1db-4c6e-b25b-cb5598325680.jpg
Suyunu eskisi kadar sık temizliyorum, kara alanda da çok fazla kalıyor neden böyle oldu bilmiyorum😞 Kaplumbağamın adı Rafi, dişi, 12 cm civarında kabuk boyu var.
Cem bey veya bilen arkadaşlar yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Foruma hoş geldiniz. Keşke daha erken gelseydiniz.

Tuzlu su değilde eczaneden baticon alıp uygulayın. İçindeki iyot herşeyi öldürür. Sürdükten sonra 20 dakika kadar temiz kuru yerde bekletin. Bunu sabah akşam uygulayın. Deri pomadları ağız ve göze bulaşma ihtimalinde tehlikelidir.

Aktardan kantaron yağı alıp baticon sonrası sürün ve bir 20-30 dakika daha bekletin. 3 gün sonra baticonu sürmeyi bırakın sadece kantaron yağı sürün. (kulak pamuğu ile süreceksiniz) bu mantara iyi gelir. Ağızdan temasında zararı yoktur.

Dış filtre yoksa metilen mavisi alın. Contra-ichthyo, deep fix dezopur veya deep fix dezofix'ten biri olur.

Akvaryumda kaç litre su var? Ona göre damla sayısını yazayım.

Akvaryumun resmini atabilir misiniz? Şimdi hayvanı rahatsız etmeyelim. Uyusun.

Isıtma lambası ve su ısıtıcı var mı?

Hayvanı akvaryum dışında gezdirdiniz mi?

Akvaryuma bu olayların başlamasında 1 ay öncesine kadar herhangi bir dekor, ürün, ekipman vs. aldınız mı? Özellikle mango kökü gibi kökler iyi sterilize edilmezse bulaşır. Akvaryumun resmine bakayıp yıkanacakları ve/veya atılacak olan varsa saptayalım.

Yem olarak neler veriyorsunuz?
İştah ve hareketleri nasıl?

Eldiven kullanmanız iyi olmuş. Yalnız çıkarmadan evvel eldivenler elinizde iken sabunlayın. Antibakteriyel sabun tercih sebebi. Yüz ve gözünüze su sıçramamasına dikkat edin.

S. Büşra

Yeni Üye
Foruma hoş geldiniz. Keşke daha erken gelseydiniz.

Tuzlu su değilde eczaneden baticon alıp uygulayın. İçindeki iyot herşeyi öldürür. Sürdükten sonra 20 dakika kadar temiz kuru yerde bekletin. Bunu sabah akşam uygulayın. Deri pomadları ağız ve göze bulaşma ihtimalinde tehlikelidir.

Aktardan kantaron yağı alıp baticon sonrası sürün ve bir 20-30 dakika daha bekletin. 3 gün sonra baticonu sürmeyi bırakın sadece kantaron yağı sürün. (kulak pamuğu ile süreceksiniz) bu mantara iyi gelir. Ağızdan temasında zararı yoktur.

Dış filtre yoksa metilen mavisi alın. Contra-ichthyo, deep fix dezopur veya deep fix dezofix'ten biri olur.

Akvaryumda kaç litre su var? Ona göre damla sayısını yazayım.

Akvaryumun resmini atabilir misiniz? Şimdi hayvanı rahatsız etmeyelim. Uyusun.

Isıtma lambası ve su ısıtıcı var mı?

Hayvanı akvaryum dışında gezdirdiniz mi?

Akvaryuma bu olayların başlamasında 1 ay öncesine kadar herhangi bir dekor, ürün, ekipman vs. aldınız mı? Özellikle mango kökü gibi kökler iyi sterilize edilmezse bulaşır. Akvaryumun resmine bakayıp yıkanacakları ve/veya atılacak olan varsa saptayalım.

Yem olarak neler veriyorsunuz?
İştah ve hareketleri nasıl?

Eldiven kullanmanız iyi olmuş. Yalnız çıkarmadan evvel eldivenler elinizde iken sabunlayın. Antibakteriyel sabun tercih sebebi. Yüz ve gözünüze su sıçramamasına dikkat edin
Ben de forumları okuyarak halledebileceğimi düşünmüştüm😟
e513a3c7-e81c-4452-8ad5-61bb95f00181.jpg
Akvaryumda 17 litre su alıyor, ısıtıcısı var 28 derecede çalıştırıyorum. Uv lambası yok, ısıtıcı lambası var, dış filtre yok. Akvaryum dışına hiç çıkartmıyorum. Akvaryumda hiç değişiklik yapmadım, dekor ürünüm yok, sadece taşlar var. onları da mantar olduğunu duyunca tekrardan kaynar su ve tuzla yıkamıştım, arada aynı şekilde yıkıyorum, sorun olur mu?
e18aefff-b036-49d1-842b-7ced7321e63c.jpg
Yem olarak bunu veriyorum. Bunu da yem bittiği için petshopta olanı almıştım. Bunun dışında balık yemini çok sevdiği için yanında atıştırmalık niyetine veriyorum. Arada haşlanmış tavuk, elma, havuç, salatalık, peynir gibi besinler de veriyorum.
İştahı maşallah çok yerinde, halsiz olduğu günler bile yemine saldırır😅 Tırnakları düşerken 3 4 gün yerinden kıpırdamadı, son iki gündür de biraz keyifsiz, hatta bazen derdini anlatır gibi ellerini gösterir😢 Onun haricinde her zaman keyfi yerinde, dikkat çekmeyi seven bir hayvan🥰
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim, çok çaresiz hissediyordum, dediklerinizi hemen uygulayacağım🥰🥰

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Elinizdeki akvaryum yetersiz. Onu 6 cm kabuk boyuna kadar hayvanlar için kullanıyoruz. Hayvan iki katı olmuş. Bu hayvanlar suda balık gibi yüzer. Sağlıklı gelişim için boyca uzunlukta akvaryumda yüzmeli ve derinlik ise akciğer gelişimi ve nefes tutabilme kapasitesini artırması için gereklidir. Onun için 80*35*50h ve 7 mm cam kalınlığında ara geçişli düz dikdörtgen hazır bir akvaryum almanız lazım. Yada doğrudan özel yapım ömürlük akvaryum alacaksınız.

Taşlar aralarına kir alıp göz ve kulak enfeksiyonuna neden olan zararlı bakteri üretir. Taşları çıkarın. Hayvanlar yüzerken ve yürürken önlerine çıkacak engelleri sevmezler. Sadece silis kum kullanıyoruz. Bunda vitasand pro-78 marka sarı silis kum kullanıyoruz. Hayvan bu kumu yiyerek hazımsızlığını giderir ve bağırsaklarındaki olası parazitleri atarlar. Eşelenip vakit geçirirler. Altbağadaki eski plakaları ve bacaklarındaki eski derilerini sürtünerek atarlar. Ben buna suda çöl diyorum. Başka birşey istemiyorlar. Hoşlarına gitmeyen şeyleri parçalarlar. Yada sağa sola ittirir. Önlerini açarlar. Sadece kabuğunu kaşımak için birşeylerin altına girmeye çalışan hayvanlar için mango yada mopani kökü alırız.

Tatlı, tuzlu, yağlı, baharatlı, acı, işlenmiş et ve süt ürünleri vermiyoruz.

O yeme ek olarak omega one adult turtle sticks, dajana gammarus sticks, dajana repti sticks ve tropical biorept W yemleri alın. Netten alacaksınız. Atakan petshopta vardı. Elinizdeki bitince bir daha almayın. Bunları aldığınızda program yaparız. 8 cm kabuk boyu üstü günde tek öğün veriyoruz.

Haftada iki kez marulun körpe yapraklarından verin. Yemezse yarım saat sonra alın. Bakteri üremeye başlar. Yem dışı sebze, bitki vs. de suda fazla kalınca çürütücü bakteriler oluşuyor. Havuç yiyorsa ondan da verin havuç A vitamini içerdiği için deri iyileşmelerine iyi gelir. Her hayvan sevmiyor.

Eczaneden devit marka damla alın 3 günde bir öğünün ilk stick yemine bir damla damlatıp elden uzatın alsın yada suda hemen önüne atın. 3 ay sonra bırakın. Yapay olarak verdiğimiz için fazlası yağ doku ve karaciğerde birikir. Fazlası zararlıdır.

Metileni 1 hafta boyunca her gün bir damla damlatın. Gece yatarken damlatırsanız iyi olur. Hayvan uyuyacağı için fazla içmez. Suda uyuyorsa tabi. Gece 21:00'de uyumalı. Işıklı ortamda ise hava deliği bırakarak üstünü örtün. Karanlık olsun.

Suyu rampa üzerine kadar yükseltin. Ama akvaryumu yenileme işini bir an önce halledin. Ama şu hastalıktan kurtarana kadar bunu karantina akvaryumu gibi kullanalım. O arada siz petshoplara bakar hesaplı bulmaya çalışırsınız.

Isıtma lambasının ısısını ölçün yeterli mi bakın. Bu ısıtma yanında kabuk ve deriyi kurutarak mantar ve yosun gibi biolojik oluşumları önler.

S. Büşra

Yeni Üye
Elinizdeki akvaryum yetersiz. Onu 6 cm kabuk boyuna kadar hayvanlar için kullanıyoruz. Hayvan iki katı olmuş. Bu hayvanlar suda balık gibi yüzer. Sağlıklı gelişim için boyca uzunlukta akvaryumda yüzmeli ve derinlik ise akciğer gelişimi ve nefes tutabilme kapasitesini artırması için gereklidir. Onun için 80*35*50h ve 7 mm cam kalınlığında ara geçişli düz dikdörtgen hazır bir akvaryum almanız lazım. Yada doğrudan özel yapım ömürlük akvaryum alacaksınız.

Taşlar aralarına kir alıp göz ve kulak enfeksiyonuna neden olan zararlı bakteri üretir. Taşları çıkarın. Hayvanlar yüzerken ve yürürken önlerine çıkacak engelleri sevmezler. Sadece silis kum kullanıyoruz. Bunda vitasand pro-78 marka sarı silis kum kullanıyoruz. Hayvan bu kumu yiyerek hazımsızlığını giderir ve bağırsaklarındaki olası parazitleri atarlar. Eşelenip vakit geçirirler. Altbağadaki eski plakaları ve bacaklarındaki eski derilerini sürtünerek atarlar. Ben buna suda çöl diyorum. Başka birşey istemiyorlar. Hoşlarına gitmeyen şeyleri parçalarlar. Yada sağa sola ittirir. Önlerini açarlar. Sadece kabuğunu kaşımak için birşeylerin altına girmeye çalışan hayvanlar için mango yada mopani kökü alırız.

Tatlı, tuzlu, yağlı, baharatlı, acı, işlenmiş et ve süt ürünleri vermiyoruz.

O yeme ek olarak omega one adult turtle sticks, dajana gammarus sticks, dajana repti sticks ve tropical biorept W yemleri alın. Netten alacaksınız. Atakan petshopta vardı. Elinizdeki bitince bir daha almayın. Bunları aldığınızda program yaparız. 8 cm kabuk boyu üstü günde tek öğün veriyoruz.

Haftada iki kez marulun körpe yapraklarından verin. Yemezse yarım saat sonra alın. Bakteri üremeye başlar. Yem dışı sebze, bitki vs. de suda fazla kalınca çürütücü bakteriler oluşuyor. Havuç yiyorsa ondan da verin havuç A vitamini içerdiği için deri iyileşmelerine iyi gelir. Her hayvan sevmiyor.

Eczaneden devit marka damla alın 3 günde bir öğünün ilk stick yemine bir damla damlatıp elden uzatın alsın yada suda hemen önüne atın. 3 ay sonra bırakın. Yapay olarak verdiğimiz için fazlası yağ doku ve karaciğerde birikir. Fazlası zararlıdır.

Metileni 1 hafta boyunca her gün bir damla damlatın. Gece yatarken damlatırsanız iyi olur. Hayvan uyuyacağı için fazla içmez. Suda uyuyorsa tabi. Gece 21:00'de uyumalı. Işıklı ortamda ise hava deliği bırakarak üstünü örtün. Karanlık olsun.

Suyu rampa üzerine kadar yükseltin. Ama akvaryumu yenileme işini bir an önce halledin. Ama şu hastalıktan kurtarana kadar bunu karantina akvaryumu gibi kullanalım. O arada siz petshoplara bakar hesaplı bulmaya çalışırsınız.

Isıtma lambasının ısısını ölçün yeterli mi bakın. Bu ısıtma yanında kabuk ve deriyi kurutarak mantar ve yosun gibi biolojik oluşumları önler.
Öncelikle yüksek ilginize çok teşekkür ederim☺️ Dediğiniz şekilde tedavisine başladım, baticon ve kantoron sonrası durulama yapayım mı, direk akvaryumuna geri koyabilir miyim? Devide de başladım. Metileni de buralarda bulamadım, sağlık bakanlığı onaylı başka bir marka önerdi, markasını hatırlamıyorum, onu alayım mı, yoksa internetten mi söyleyeyim?
Akvaryumunu değiştirecektim zaten ama ömürlük bir şey istiyordum, onun için biraz zamana ihtiyacım var😕 Özel akvaryum yaptırabilmek için yer araştırıyorum. Konya da akvaryum imalatçısı veya bu işlerden anlayan bir camcı bilen varsa bana bildirebilir misiniz? Taşları çıkarıyorum ama silis kumu hastalığı geçene kadar kurmasam olur mu?
Yemleri internetten söyleyeceğim, buralarda bulamadım. Tek öğüne dayanır mı bilemiyorum sürekli gözü yemek arıyor😅
Rafi tam bir gece kuşu 😁 ama uyutmayı denerim. Lambanın ısısını ölçemedim ama açtığım zaman hemen kurutuyor, elimi lamba kapağına değdiremediğim bir sıcaklıkta.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Kalanını süre bitiminde havlu peçete ile silip akvaryuma koyarsınız.

İnternetten alın. Metilen mavisinde yoğunluk oranı her üründe farklı olabiliyor. Bilmediğim şeyi öneremem.

Silisi şimdi koymayacaksınız. Kuma bulaşır.

İlk bir hafta normal öğününden birkaç fazla verin sonra azaltırsınız. Normalde günlük kafa ölçüsünde veriyoruz. Yada şu hastalık geçene kadar çift öğün devam edin, hayvanı bir de güçten düşürmeyelim.

Lambayı 07:00-19 :00 arası yakıyoruz. Sonra normal bir ışık ve 21:00'de onu da söndürüp yatırıyoruz. Yalnız gece loş bir ışık olmalı bu sokak lambası ışığı ya da prize takılan led gece lambası olur. Bu gece uyandığında gözünü bir yere çarpmaması için.

Lamba ısısını derece ile ölçün. Fazla gelirse hayvan kızarabilir. Beyin kanaması geçirebilir. Az gelirse verim sağlamaz.

S. Büşra

Yeni Üye
Kalanını süre bitiminde havlu peçete ile silip akvaryuma koyarsınız.

İnternetten alın. Metilen mavisinde yoğunluk oranı her üründe farklı olabiliyor. Bilmediğim şeyi öneremem.

Silisi şimdi koymayacaksınız. Kuma bulaşır.

İlk bir hafta normal öğününden birkaç fazla verin sonra azaltırsınız. Normalde günlük kafa ölçüsünde veriyoruz. Yada şu hastalık geçene kadar çift öğün devam edin, hayvanı bir de güçten düşürmeyelim.

Lambayı 07:00-19 :00 arası yakıyoruz. Sonra normal bir ışık ve 21:00'de onu da söndürüp yatırıyoruz. Yalnız gece loş bir ışık olmalı bu sokak lambası ışığı ya da prize takılan led gece lambası olur. Bu gece uyandığında gözünü bir yere çarpmaması için.

Lamba ısısını derece ile ölçün. Fazla gelirse hayvan kızarabilir. Beyin kanaması geçirebilir. Az gelirse verim sağlamaz.
Tamam, çok teşekkür ederim. Isıyı ölçeyim. O zaman yemler geldiğinde program ayarlamak için tekrardan yazarım.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Evde kullanılan cam derecede olur. Eğer yoksa.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Net yarım saatlik ölçümde ise ampul 1-1,5 cm kadar bir mesafe yaklaştırılmalı.

S. Büşra

Yeni Üye
Merhabalar Cem bey, dediğiniz her şeyi yaptım. Üç günden sonra batikonu bıraktım, kantoron yağını da günde 1 defaya düşürdüm, bu şekilde devam edeyim mi? Metilenin de son günü, onu da dediğiniz üzere bırakıyorum. Yemler de yeni geldi, onlar için program yapıcaktık, haber vermek istedim. 10 gün sonucunda şimdiki durumu da bu şekilde;
8e1d3e91-85e1-495c-a7a7-9db15d456029.jpg9622f079-670f-4228-a6b8-a480aee1c874.jpg
Bir de yeni uyandığı zamanlarda gözünü açmakta zorlanmaya başladı. Herhangi bir şişlik kızarıklık vs. yok ama gözü sanki yapışmış gibi oluyor 1 2 dakika açamıyor;
869d39b9-3b1e-469f-b899-f27ae23485fd.jpgc44622d6-05e0-40c7-b5c6-50c5bc834098.jpg Bu şekilde oluyor. Yardımlarınız için tekrardan teşekkür ederim😌

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Gözünde de enfeksiyon var. Eczaneden genta marka göz damlası alıp sabah akşam 10-15 saniye arayla dörder damla damlatın. Sağlam göze de bir damla iyi olur.

Ağzına da günde bir kez iki damla. Bunu ilk stick yemine damlatıp elden yada suda hemen önüne atın yesin.

Sağ ayak orta parmakta su toplanması mı var?

Kantarona devam edin. Düzelene kadar.

Tüm yemleri yazın ona göre program yapalım.

S. Büşra

Yeni Üye
Gözünde de enfeksiyon var. Eczaneden genta marka göz damlası alıp sabah akşam 10-15 saniye arayla dörder damla damlatın. Sağlam göze de bir damla iyi olur.

Ağzına da günde bir kez iki damla. Bunu ilk stick yemine damlatıp elden yada suda hemen önüne atın yesin.

Sağ ayak orta parmakta su toplanması mı var?

Kantarona devam edin. Düzelene kadar.

Tüm yemleri yazın ona göre program yapalım.
Göz damlasını şimdi aldım. Sağlam gözü yok, iki gözü de bu şekilde oluyor😞 Göz damlası mı ağızına damlatılacak?
Evet sanki biraz su toplanmış gibi. Yemler sizin dedikleriniz; omega one adult turtle sticks, dajana gammarus sticks, dajana repti sticks ve tropical biorept W var. Bir de elimde olan şu an verdiğim
2c8111dd-785b-4f96-b866-f4070aa847a0.jpg bu var.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
O zaman iki gözüne de dörder yapalım. Suyunu temiz tutmak lazım. Su toplanması var ise bu hayvanın kanında enfeksiyon ihtimali var. Siz ağzına damlatmayın. Hekime götürün antibiyotik iğnesi gerekebilir. Hangi şehirdesiniz?

Metileni 3 günde 1, 1 damla damlatın suyuna.

Pazartesi omega one
Salı dajana repti sticks
Çarşamba dajana gammarus sticks
Perşembe rotifish
Cuma omega one
Cumartesi tropical biorept W
Pazar dajana gammarus sticks

Rotifish bitince tekrar almayın. Yeni program yaparız.

S. Büşra

Yeni Üye
O zaman iki gözüne de dörder yapalım. Suyunu temiz tutmak lazım. Su toplanması var ise bu hayvanın kanında enfeksiyon ihtimali var. Siz ağzına damlatmayın. Hekime götürün antibiyotik iğnesi gerekebilir. Hangi şehirdesiniz?

Metileni 3 günde 1, 1 damla damlatın suyuna.

Pazartesi omega one
Salı dajana repti sticks
Çarşamba dajana gammarus sticks
Perşembe rotifish
Cuma omega one
Cumartesi tropical biorept W
Pazar dajana gammarus sticks

Rotifish bitince tekrar almayın. Yeni program yaparız.
Su toplanması var mı emin değilim, 1.5 ay önce bir su toplanması yaşamıştık, önemli bir durumsa veterinere göstereyim, fakat güvenilir, kaplumbağalardan anlayan var mı bilemiyorum? Konya'da yaşıyorum tanıdığınız bir yer var mı?
Bu yemlerden yaklaşık ne kadar vermem lazım, belirli bir ölçüsü var mı?
Bir de yeni fark ettim fotoğraftan da tam anlaşılmıyor ama parmağının birinin ucunda hafif sert yukarı doğru bir uzantı var, önce irin mi dedim ama biraz tuhaf görünüyordu ne olduğunu anlamadım? Önemli bir durum mudur sizce? Çocuğun sürekli bir hastalığı çıkınca korkuyorum artık ben de, her durumdan işkilleniyorum😔
Inkedc875c718-02b7-4b95-9d71-098f4f8f00ca_LI.jpgInked63a22a77-be17-4a46-a3d9-837abc235949_LI.jpg
Bir de bu göz damlasına kaç gün devam edeyim?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Hayvan 8 cm kabuk boyunu aşmış sanırım. Günde tek öğün kafa hacmi kadar olacak tam ayarlayamazsanız bir iki fazla verebilirsiniz.

Tırnak parçası gibi duruyor. Parmağınızla yoklayın sertse tırnaktır.

Konyada bildiğim yok yalnız üniversiteye götürün orada geniş eğitim veriyorlar. Egzotik hayvanlar konusunda bilen mutlaka vardır

Screenshot_20220524_021545.jpg

S. Büşra

Yeni Üye
Tamam götüreyim ama arabam yok, yol uzun, toplu taşımayla mikrop kapma durumu olur mu?
Bir de göz damlasını kaç gün vereyim?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Gözleri tamamen iyileştikten sonra birkaç gün daha devam ediyoruz en ufak kalıntı kalmaması için yoksa tekrar nükseder.

Hava sıcak hayvanı ayakkabı kutusu gibi bir kutuya iki tane kalem çapında hava deliği açın. Büyük olursa kafasını dışarı çıkarıyor. Kutunun altına ufak gazete parçalarını yumru yapıp koyun. El havlusunu ikiye katlayın. Hayvanı kurutun. Hayvanı havluya koyup üstüne havluyu kapayın. Hava sıcak üstüne kağıt yumrusu koymaya gerek yok. Kutuyu kapayın. Büyük poşette taşıyabilirsiniz bu yürürken esintiden korumak için ama arada poşetin ağzını açıp havalandırma yapılmalı.

Gideceğiniz gün yem vermeyin. Aç olsun dışkılamasın. Yanınıza ufak petşişe alın. Sıcak çok olursa fakülte dönüşü kutuya koymadan evvel su verirsiniz. Petşişenin ağzını hayvanın ağzına hafif eğip başınıa uzatın içmese bile ağzı ıslanır.

S. Büşra

Yeni Üye
Gözleri tamamen iyileştikten sonra birkaç gün daha devam ediyoruz en ufak kalıntı kalmaması için yoksa tekrar nükseder.

Hava sıcak hayvanı ayakkabı kutusu gibi bir kutuya iki tane kalem çapında hava deliği açın. Büyük olursa kafasını dışarı çıkarıyor. Kutunun altına ufak gazete parçalarını yumru yapıp koyun. El havlusunu ikiye katlayın. Hayvanı kurutun. Hayvanı havluya koyup üstüne havluyu kapayın. Hava sıcak üstüne kağıt yumrusu koymaya gerek yok. Kutuyu kapayın. Büyük poşette taşıyabilirsiniz bu yürürken esintiden korumak için ama arada poşetin ağzını açıp havalandırma yapılmalı.

Gideceğiniz gün yem vermeyin. Aç olsun dışkılamasın. Yanınıza ufak petşişe alın. Sıcak çok olursa fakülte dönüşü kutuya koymadan evvel su verirsiniz. Petşişenin ağzını hayvanın ağzına hafif eğip başınıa uzatın içmese bile ağzı ıslanır.
Tamam çok teşekkür ederim, ben size gidince bilgi veririrm yine .Allahü teala razı olsun 🌸