Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Toplu Beslenme

Şimşek

Bronz 3 Üye
Arkadaşlar, Şimşek sağlıklı bir şekilde büyümeye devam ederken (boy ve ağırlık olarak ciddi anlamda büyüdü), tamamen benden bağımsız şekilde 2 adet yavru kapluş daha benim bakımıma verildi. Bir yandan mutlu bir yandan da endişeliyim, çünkü Şimşek alanını 2 yavru kapluşla daha paylaşmak zorunda kaldı ve kapluş başına düşen alan maalesef azaldı. Yeni gelen arkadaşlarımın da bilgilerini ve fotoğraflarını yakın bir zamanda paylaşacağım.

Bu başlık altında asıl size danışmak istediğim konu, yem verme ve beslenme zamanlarında akvaryum içerisinde büyük bir kargaşa ve arbede yaşanması.

1-) Elden besleme olayı biraz şaştı çünkü, birine vermeye çalışırken ötekisi daha atik davranıp yemi kapabiliyor.

2-) Suya attığım yemler o esnada atik ve daha aktif olan kapluş tarafından çokça tüketiliyor, diğerleri daha az yemiş oluyor.

3-) Kimi zaman hangisinin ne kadar yediğini takip edemiyorum, bazen biri günlük daha fazla yemiş oluyor.

Bu sıraladığım durumlarla ilgili olarak, tecrübeli arkadaşlarımın fikirlerini bekliyorum.

Not: Elimde bir adet daha akvaryum var ama daha küçük ve o akvaryuma kurabileceğim, ısıtıcım filtrem vs. yok ve şu an alabilmem de biraz zor. Aynı alanda barınıyorlar, kesinlikle birbirlerine zarar vermiyorlar ve alıştılar. Tek çekincem bu beslenme konusu. Yardım ve tecrübelerinizi bekliyorum.

Küçük plastik bir kap alın öncelikle.Yem saatlerinde akvaryumdan yeterli miktarda su alın o kaba.
Kaplumbağalarınızı tek tek o kapta besleyin.Hem yem kargaşası olmaz, hem hepsi aynı miktarda yem yemiş olur, hem de akvaryumda ki suyunuz kirlenmez :)
Ben uzun zaman bu dışarıda yem yedirme olayına karşı durdum.Ama son 2 aydır falan bu şekilde besliyorum.Günlük temiz su da eklendiği için daha uzun süre su temiz kalıyor :)

Kaplumbağların hepsi küçükse bir sorun çıkmaz :) Biraz sabredip bu sürede büyük bir akvaryum almak için para biriktirin.Almışken bir kere büyük alın sonra uğraşmamış olursunuz.

Su temizliği konusuna da katkı yapacağı kesin ancak o akvaryumda beslenmeye alışmış bir kapluş, plastik kapta yemlerini yiyecek midir? Yoksa uzunca bir süre bekleyip her gün ayrıca bir idrak süresi mi yaşayacak sizce?

Pakize'nin umurunda bile olmamıştı nerede yediği :D
Subuti'yi de 2 gündür ayrı bir kapta besliyorum.Bir sorun olmaz alışacaklardır.

azıcık sıkıntı yaşarsın onlar alışana kadar ama sonra sende rahat edersin.. onlar da alışırlar inşallah :D

Geri