Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Tosbağaların yanına çöpçü balığı

Eray05

Bronz 3 Üye
Bugun 1 tane copcu aldım 2tosbagamın yanına.Dipte kum yok.5-6 cm kadar bi baştan oteki basa renkli taşlar koydum.Ustune buyuk taşlar.Saklanacagı yerde yaptım.Kucuk kopru dekorum da var koprunun ayaklarına girip saklanıyor.Isıtıcıyıda kaplumbaganın altına giremeyecegi bi seviyeye indirdim.Orayada girip saklanıyor.Ancak cok duragan.Stresten mi acaba? Kaplumbagalar ilk aldıgım saatlerde yuzerken balıgın yanına falan geldiler dokundular falan.Balıkta kaplumbagada tepki vermedi.Ancak suan kaplumbagada biraz saldırganlık var.Balıgın yanına gittiginde balık korkup kactıgından kovalama iç güdüsü doguyor.Pek takip edemiyor ancak=)

Cvp: Tosbağaların yanına çöpçü balığı

Bence yanlış yapmışsınız.Kaplumbağa çöpçü balığını yakalasa bile kılçığı sert bir balık.Kaplumbağanın boğazına takılıp ölüme bile sebep olabilir.

Çöpçülerin pulları ve kılçıkları çok serttir. Zaten diğer bir adları da "zırhlı kedi balığı" dır. Kaplumbağalarınızın boğazına takılabilir ve kötü sonuşlar doğurabilir. Zaten kaplumbağalarınızı hafife almayın. Her an yakalayabilirler. Hem kapluşlara hem de balıklara yazık olacak. Bence geri verin.

Dostlar zaten yesin diye vermiyorum balıgı.temizlige yardım etsin diye koyuyorum akvaryuma.yakayalabileceklerini zannetmiyorum akvaryumun genişligi 40cm oldugundan cok rahat kacıyor balık.Ben bile takıp etmekte zorlanıyorum bazen.=) Herhangi bi yeme girisimi olursa fanusa alıcam balıgı

Benim 2 tane çöpçü balığımı katlettiler kaplumbağalarım. Hiç bir kalıntısını bulamadım balıkların.

Bahsettigimiz kaplumbagalar gercekten obur hayvanlar.Reptomin stick i 3ısırısta bitiriyor orta boy karidesi 1kerede yutuyorlar.Ama kaplumbaganın karakterine gorede degişir bu saldırganlık

Genelde balıkların hareketsiz, kaplumbağaların ise maksimum hareketli olduğu şafak - sabah vakti yeme girişimleri oluyor. Bir çok akvarist sabah uyandığında ölü olarak buluyor(ya da bulamıyor).

Eray05' Alıntı:
Bahsettigimiz kaplumbagalar gercekten obur hayvanlar.Reptomin stick i 3ısırısta bitiriyor orta boy karidesi 1kerede yutuyorlar.Ama kaplumbaganın karakterine gorede degişir bu saldırganlık

Benimki 6cm neredeyse reptomini tek seferde yutuyor biraz geveledikten sonra. Gammarusları ise 2şer 3er yutuyor.

Söyle birşey düşünsek madem öyle.
Gece yatmadan evvel balığı fanusa aktarıp oglen vaktinde de geri akvaryuma koysak?

Balıklar hem kaplumbağalarla aynı ortamda olmanın stresini hem de sürekli yer değiştirme stresini mi yaşayacak?

Bir balık zaten bir ortama çok zor alışıyor ki bu yer değiştirme kaplumbağalara yem olmazsa balığın ömrünü azaltacak.

Balık ve kaplumbağanın aynı ortamda beslenmesi çok doğru değil.Umalım ki kaplumbağalar zarar vermesin balığa.

emin olamıyorum işte yemeyeceklerinden.Garanti yerler mi simdi?

Ben bunu depreme benzetiyorum. Mutlaka olacak. Ama ne zaman bilemeyiz.

Bu işin garantisi yok. Emin bey çok güzel açıklamış tam anlamıyla.

Emin beyin dediği gibi fay hattı üzerindesiniz :D Eğer yarın balıkları canlı bulabilirseniz aldığınız yere geri verin bence.

Bir kaç gün /hafta gözlemliyim.Duruma gore tekrar bir degerlendirme yapacagım.

Bence gözlemleme gibi bir riske girmeyin. Çünkü kaplumbağaları da tehlikeye atıyorsunuz. Şimdi bakarsınız kaplumbağalar korkuyordur, sonra bir ay sonra görmüşsünüz ki suda balık parçaları yüzüyor. Yani gözlemle kesin bir sonuç vermez.
Zaten çöpçü balığının yaptığı şey dibe çöken yemleri yemek. Kaplumbağaların da zaten dipte yem aradıkları oluyor. Böyle hayvanları riske atacağınıza dip çekimi yapın.

Benim amacım hem dogal bi goruntu olması hemde beni ugrastırmaması.Temizlikti şuydu buydu ugrasmak istemiyorum artık.Midye desen onuda yiyorlarmış bunlar.Akvaryumda boş görünüyor.Hoş bi görüntü olusması acısından hemde temizlige ardım etmesi için aldım bu balıgı.2hayvanada zararı olmayan bişey yokmudur?

Ne yazık ki yok :D Ben 6 senedir balık malık kullanmadım ama akvaryumum temiz :) Balık olsun ya da olmasın zaten dip çekimi yapmak zorundasınız haftalık olarak.
Zaten şimdilik böyle bu yerdeki yem parçaları. 7-8 cm ye ulaştıklarında kaplumbağalarınızın yemlerini parçalamadan, tek lokmada yutabilmeye başladıklarını göreceksiniz. Şu anda benimkiler tek hamlede 3 stick yutabiliyorlar :D Yani bu kadar riske girmeye deyecek bir şey değil balık almak.

Çöpçü balığının 7/24 yaptığını siz pazar günleri 15 dakika ayırarak dip çekimi ile yapabilirsiniz. Bir akvarist en azından haftalık 1-2 saatini akvaryuma ayırmalıdır.

Evet arkadaslar.2gundur gozlemliyorum.Kaplumbagalar hareketli bişey gorduklerinde merak duygusuyla gidiyorlar bakıyorlar arada bir balıga.Ama şu dikkatimi çekti balıktan korkuyor benimkiler.Cok hızlı hareket ettiginden oturu mudur anlamadım ama balık ustlerine yuzdugunde kaplumbagalar kaçıyor=) Balık akvaryuma alıstı daha aktif simdi.Hiçbir sıkıntı yok

Balığa ısındıklarında göreceksiniz kim kimden korkuyor :D Ben hala balıkları ayırmanızdan yanayım.

Geri