Sitemize kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilecek, paylaşabilecek ve kaplumbağanız hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap bulabileceksiniz.

Üye Ol!

Trionyx sinensis tuberculatus

aragorn

SKF Delisi
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
2,176
Yaşam alanları: Çin, Tayvan, Kore, Manchuria, Kuzey Vietnam, Japonya, Singapur, Tayland, Batan adaları ve California.

Tanımlama: Genelde üst kabuk koyu yeşil zeytin renginde, alt kabuksa beyazdır. Erişkinler 30-35 cm boya ulaşabilir. Başları siyahtır, bazılarında belirgin sarı çizgiler de bulunur kafada. Burunları nerdeyse hortum gibi uzun yapıdadır. Kum veya mağara gibi yerlerde saklanırlar ancak balık olduğunda çok iyi bir yüzücü olurlar. Ilık sularda yaşarlar ve kuru bir kütükte ya da kayada güneşlenerek zaman geçirmeyi severler. Göller, nehirler, yaşam alanlarıdır. Yumurtalarını haziranda bırakırlar ve her yumurtlayışda 17-28 yumurta bırakırlar. Yavrular 6 yaşında ergenliğe ulaşır.

mailto:/images/jia_yu3.jpg

*

Bir kaç yabancı sitedeki bilgilerden çevirmeye çalıştım umarım yararı olur. Yavaş yavaş tüm su kaplumbağası türleri hakkında konular oluşturmayı düşünüyorum, sadece kırmızı yanaklar üzerine yoğunlaşmamak adına zaten bayağ bir tür de var sitede. En fazla bilinene onlar özellikle ülkemizde, ancak diğer türler hakkında da en azından temel bilgiler bulunursa güzel olur.
 

kubrabekmez

SKF Delisi
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
940
Ne olurse olsun Trachemys scripta elegans'ları tercih ederim bu türe... :)
 
Üst