Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Tüm Kaplumbağa Bakanlar İçin.İnsan Hasralığı(Salmonella)

ninjakaplumbağa19

Gümüş 2 Üye
Sallmonella başta tifo gıda zehirlenmesi gibi hastalıklar olmak üzere baş dönmesi, miğde bulanması, karın ağrısı gibi uzun süreli belirtiler ile de kendini gösterebilen rahatsızlıklara neden olan gram nefatif, çubuksu bir enterobakteri cinsidir

Belirtileri

Salmonella ile enfekte kiside enfeksiyondan 12-72 saatte ishal, ates ve karinda kramp gelisebilir. Hastalik (salmonelloz) çogunlukla 4-7 gün sürer ve hastalarin çogu tedavisiz iyilesir. Ancak bazi kisilerde hastalik, hastaneye yatırılabilecek kadar agir olabilir. Yaslilar, bebekler ve bagisiklik sistemi zayiflamis kisiler bu grupta yer alir.

Korunmak için
-Akvaryum suyuna mümkün olduğunca elinizi değdirmeyin
-kaplumbağanızı elinize almayın,almanız gerekiyorsa steril eldivenle alın
-Yem verme sırasında kaplumbağanıza değmeseniz bile mutlaka elinizi yıkayın
-Kaplumbağanızın dışkısına kesinlikle dokunmayın temizlik sırasında,Gerekli ekipmanla temizleyin
-Elinize akvaryum suyuna yada kaplumbağaya dokunduysanız başka hiçbir şeye temas etmeyin
-Salmonella riskinin farkında olarak her zaman gereken önlemleri alıp temizliğe dikkat edin

Detaylı bilgiyi e-book.sukaplumbagasi.com adresinden edinebilirsiniz

Kaynak; Sukaplumbagasi.com e-book, wikitürk

Cvp: Tüm Kaplumbağa Bakanlar İçin.İnsan Hasralığı(Salmonella)

Bana salmonella bulaştı bi kere kaplumbadan Elim akvaryuma soktuktan sonra elimi yıkmadan külahlı dondurma yemiştim. O gece ishal oldum karnım ağrıdı biraz 2 gün sonra geçti O kadar yani abartalıcak bişey değil fazla :133:

Salmonella özellikle yaşlı ve çocuklarda dahada etkili oluyor. Bilimselmi bilmiyorum ama kaplumbağa besleyenlerin bir süre sonra bu hastalığa bağışıklık kazandığı söylenen bir kaç yazı okumuştum. Tabi kesinlikle bunlara güvenip önlemsiz olmamalı.

Tabi böyle bir hastalık görmüşseniz doktor muayene olup size antibiyotik verir antibiyotik bakteri ile bulaşan hastalıkları geçirir.

antibiyotik bakteriler üzerine etkilidir. Virüsler üzerine hiç bir etkisi yoktur. Grip oldugumuzda doktorlar bagısıklık sistemimiz zayıfladıgı için birde bakteri ile enfekte olmamız ve direnç kazanmamız için antibiyotik verir. Şu an Biyoloji bölümü okuyorum ve Mikrobiyoloji ve Viroloji derslerini aldım.

bu konuyla ilgili olarak monodoks salmonella hastalığına endike bir ilaçtır.

ben eldiven kullanmiyorum ama ellerimi iki kere sivi sabunla bastirarak yikiyorum :D bu yuzden derim kupkuru ama olsun nivea var hemen duzeliyo derim. ve sevmek onlara dokunmak cok guzel birsey. ama ellerimiz temiz olmali onlar cok hassaslar hastalanabiliyorlar

Geri