Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Turtle Bank Sorunu Ve Çözümü

aytekingoksoy

Platin 4 Üye
Evet arkadaşlar bildiğimiz turtle bank aldım bende geçen yıl. Klasik turtle bank (buradan bakabilirsiniz.). İlk başlarda akvaryum küçükken ve kaplumbağamda ağırlığı azken rahatça kaldırıyor batmıyordu. Akvaryumun yüksekliği arttı kaplumbağanında ağırlığı artınca üzerine çıktığı anda suyun dibine batıyordu güneşlenemiyordu. Önce sizinde elinizde böyle suya az salınım yapan üçgen şeklinde parçalar varsa ve sizin akvaryumunuzda benimki gibi en az 40cm yüksekliğinde ise ve kuru alanınız ekstradan yoksa benim gibi yapabilrsiniz. Önce bi kaç resim gösterim size.

Bu fikrin ilk aklıma gelmiş hali 2 hafta dayanabildi misina esnediği için zamanla dengesi bozuldu ve devrildi.

Buda sonradan değiştirdiğim hali
6ZDOrN.jpg

Öncelikle kaplumbağa çıkarken dengesizlik oluyordu ve bunların sadece3 tarafında delik var (ayak delikleri) merdiven tarafında olmadığı için oradan tutturamıyorsunuz bende altına taş bağladım misina ile. Daha sonra herkesin bildiği kablo kelepçelerini 5-6 tanesini iç içe kelepçeleyip yükselttim ve en ucunda hava hortumu ile kapağına bağladım.

Sizde bunun gibi bişey varsa elinizde bu tarz yapabilirsiniz. Yani demek istediğim özetle şu
İLK BAŞTA DAHA AZ PARA VERİM DİYE ALDIĞINIZ ŞEYLER HAYVAN BÜYÜDÜKÇE İŞE YARAMIYOR VE TEKRAR MASRAF ETMENİZ GEREKİYOR. 1 DEFA KURUN TAM TAKIM KURUN. Mesela bende ayaklar şuan çöp oldu. Bunun gibi çok şey var akvaryum büyütünce çöpe giden. Teşekkürler iyi hobiler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cvp: Turtle Bank Sorunu Ve Çözümü

Aytekin eline sağlık paylaştığın için teşekkürler. Kelepçeleri kullanma yöntemine bayıldım.

Ama özellikle son mesajın gerçekten çok faydalı oldu ! :)

Buarada daha büyük bir kurualana geçmeyi düşünüyor musun ? :)

Sağlıklı Keyifli Ömürler

eline sağlık güzel olmuş. hatta biraz daha yükseltebilecek payında var. ayakları atma gün gelir biryerde kullanırsın. mesela kuru alan ölçüsünde 6-8 mm cam kestirip silicon ile ayakları yapıştırıp su içi üstüne çıkabileceği bir alan olur. hatta su içi uyuma alanı da gövde su içinde burun dışarda ama devrilmeyecek gibi olmalı yoksa hayvan altında kalabilir. yani bunun gibi alternatif şeylerde kullanabilirsin.

Çok teşekkür ederim kuru alan şuanlık ona yetiyor ve bayada yeter diye düşünüyorum çok hareket etmiyor zaten çıkıp dinlenip geri iniyor ama ilerde neden olmasın. Daha büyük parça bulursam olabilir :)

Cem abi yükseltsem daha baya yükseltirimde zaten içinde şuan 150x60x(40-30) (?) su var içinde yani 270-350 litre falan 1 kaplumbağa yetiyor yükselitnce dış filtre çok işlevli çalışmıyor döngü zor oluyor o yüzden yükseltmiyorum

Ayaklarından vatoza uyuması için yer yapabilirimde ona göre işte cam kestir falan camcıya gidiyorum uğraşmıyor adam çok fiyat veriyor bilerek

Kuru alan bir süre daha idare eder. Bence akvaryum gayet iyi durumda. Lamba içeri devrilmeyecek gibiyse sorun yok.

Geri