Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

ücretsiz kapluş alacağım ama teredütlerim var

erenraj

Yeni Üye
merhaba kapluş sever ben aranızda yeniyim bu kapluş merakı 1 haftadır beni yedi bitirdi. bugün bir petshop da baya büyük bir su kaplumbağası gördüm ama değişik bir kafesin içindeydi gayet de sağlıklık görünüyordu satıcı bana ücretsiz verebililrim dedi ama kafama takılan bişey var,hayvanın kabuk kenarlar biraz yukarı kalkmıştı ve singapur kaplumbağası idi hem suda hem karada rahat yaşar demişti.. acaba hastalıklımıdır kabukları bana çok değişik geldi

Türkçe'mize özen gösterelim / tubidik

foruma hoşgeldiniz öncelikle. iyi paylaşımlar dilerim.
kabuğun kıvrılması dengesiz büyümeden dolayı olur. tek yönlü ve sürekli protein ağırlıklı beslenmesi sonucu görülür genelde. dengeli bir beslenme programı uygulanarak zamanla önünde geçilebilir bu durumun. ancak kaplumbağa almanızı tavsite etmem. hele de büyük bir kaplumbağa almanızı hiç tavsiye etmem. satıcının ücretsiz vermesinin sebebi de kendisinin de bakamayacak olmasından kaynaklanmakta. hem karada hem suda yaşar gibi bir yaklaşım da kesinlikle doğru değildir. adı üstünde bu hayvanlar su kaplumbağası akciğer solunumu yapıyor olsa da yaşam alanları suya bağımlıdır. sadece çeşitli ihtiyaçları için karaya çıkarlar. büyük bir kaplumbağanın gerektirdiği şartları, ilgiyi, zamanı, maddi harcamaları, sorumluluğu, yaşayabileceğiniz muhtemel sorunları da düşünerek forumda biraz araştırma yaptıktan sonra tekrar düşünün derim kaplumbağa alma konusunu.

Bende almamanızı tavsiye ederm. Kaplumbaganın bakimı zor bide kaplumbaganın büyük olması ekstra bi zorluk :)

kapluş alacağım kesinleşti ama önce malzemeleri hazırlamam lazım,2 tanede yavru alacağım zaten ama ben ne yapıp ne edip o kaplumbağayı oradan kurtaracağım ha bir de benim bir arkadaşımda var ankarada kara kaplumbağası 12 cm adı da rıfkı ama baya evcilleştirmiş rıfkı gel diyosun geliyor onu da bana verecek

Türkçe'mize özen gösterelim / tubidik

büyük bir kaplumbağa ile yavrulara aynı akvaryumda bakamazsınız bunu belirtelim. su kaplumbağaları kara kaplumbağalarından oldukça farklıdır ve bakımları daha zordur. kesin kararlıysanız öncelikle her türlü ekipmanı tamamlayın derim. yani yetişkin kaplmbağa için en az 100litrelik bir akvaryum, iç-dış filtre, kuru alan, ısıtıcı, ısınma lambası, gerekli yemler ve vitaminler. yavrlar için şimdilik 50-60 litrelik br akvaryum yeterli olacaktır ama ilerde onu da büyütmeniz gerek. yine bu saydığımız ekipmanların aynılarını yavrular için de temin etelisiniz tabi ki. kara kaplumbağası için de 2x2 ya da 2x1,5 metre ölçülerinde bir alan yapmalısınız tahtadan ya da sağlam başka bir şeyden olabilir. kaplumbağanın boyuna göre de kaçamayacağı br yükseklikte olmalı bu alan. içinde toprak ya da talaş kullanılabilir fakat talaşı pek önermem petshoplarda satılan sürüngen topraklarından alabilirsiniz. ayrıca su kabı, uyuması için bir mağara ya da yuva ve ısınması için yine ısınma lambası ve istediğinde gidip lambanın altında durabileceği bir alan yapmanız gerek. tüm bunlar için imkanınız zamanınız varsa kolay gelsin ancak ben yine de tekrar düşünün derim tüm bunlar basit şeyler değil ve satın aldığınız her bir kaplumbağa kötü bir ticarete katkı sağlıyor daha fazla su kaplumbağasının üretilip pazarlanmasına uygunsuz şartlarda başka ülkelere yollanmasına ve en sonunda da çoğunun ölümüne yol açıyor. bu konuyla ilgili forumda yeterince bilgi olduğu için tekrarlamak istemiyorum ufak bir araştırmayla daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. iyi paylaşımlar

Büyük kaplumbağa ile küçükleri aynı yerde beslemenizi tavsiye etmem. Büyükler küçüklere sıkıntılı anlar yaşatabiliyor. Birden fazla kaplumbağa almanızda başlarda iyi gibi görünse de sonradan egemenlik kavgaları başlayınca işler arapsaçına dönüyor.

Keske tereddütlerinizi buraya yazdiginiz 1 saatlk dilimde gidermesydiniz...Daha fazla forumdan bilgi alıp düsünmenizi tavsiye ederim:)

1 haftadır zaten forumdan çıkamadım ben,karar verildi 2 tane yavru alacağım ama önce ekipmanlar sonra yavrular.. diğer kara kaplumbağasının herşeyi zaten tamam hafta içi arkadaşım bana göndercek sonunda rıfkı benim oldu yaa

kararınız kesinse elinizden geldiğince iyi bir ortam hazırlayın derim. kolay gelsin

bence hiç bulaşmayın diğer arkadaşlar size gayet güzel tavsiyelerde bulunmuşlar bunlar tecrübeli kişiler ve sözlerine değer vermenizde fayda var.. O büyük kapluşu size bedavaya veren satıcı emin olunki hayrına bi iş yapmıyo.. hadi siz onu ordan kurtarmak istiyosunz diyelim.. fakat gerekli şartları sağlayamadıkça siz ona daha çok zarar verebilirsinz.. çok ço iyi düşünmenizi tavsiye ederim..

Geri