Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ufak bir göz hastalığı mı yoksa akciğer üşütmesi mi?

bugraugur

Yeni Üye
Kaplumbağam birkaç haftadır garip davranıyor gözleri şişti ve altı karardı. Kuru alandan inmez oldu. Fotoğraflarını ekliyorum umarım yardımcı olabilrsiniz...
http://i211.photobucket.com/albums/bb45/bugraugur/suda.jpg
http://i211.photobucket.com/albums/bb45/bugraugur/gz.jpg
http://i211.photobucket.com/albums/bb45/bugraugur/gz.jpg

RE: ufak bi göz hastalığımı akciğer üşütmesimi lütfen yardım

Kaplumbağanıza plastik kapta mı akvaryumda mı bakıyorsunuz? Gerekli ekipmanlarınız tamsa tedavi olumlu cevap verecektir. Akciğer enfeksiyonu belirtileri var mı? Alt kabukta pembelik, sürekli kuru alanda durma, yem yememe, hapşurma, sesli nefes alıp verme gibi? Varsa durum sadece gözlerde değil demektir. Akciğer enfeksiyonuysa ve bundan da eminseniz antibiyotik tedavisi uygulamanız gerek. Nasıl yapılacağı hakkında forumda ''antibiyotik'' ya da ''antibiyotik tedavisi'' olarak arama yaptığınızda bilgi edinebilirsiniz fazlasıyla. Bu belirtiler yoksa sorun sadece gözlerde demektir bunun için de gentagut, tobrex gibi damlaları kullanabilirsiniz eczanelerde mevcut bunlar. Nasıl kullanılacağına yine damla isimlerini yazarak arama yaptığınızda ulaşabilirsiniz. Daha önce pek çok konuda ayrıntılı olarak anlatıldığı için burda yinelemiyorum aynı şeyleri, arama yaparak çok daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz bu konularda. Tabi her şeyden önce tedavinin olumlu olabilmesi için akvaryum ve diğer tüm ekipmanlarınız tam olmalı. İmkanınız varsa mutlaka bir veterinere de gösterin derim, umarım düzelir durumu, geçmiş olsun.

evet bazen kafasını ileri uzatıp deişik sesler çıkarıyor pazar günü akvaryumunu hazırlıyacağım dediğiniz gibi kapta bakıyorum

Forumda biraz araştırma yaparsanız gerekli tüm bilgilere ulaşırsınız. Çok büyük ihtimalle akciğer enfeksiyonu ya da üşütme. Akvaryuma geçmeden tedaviye başlayamazsınız zaten umarım düzelir durumu daha da ilerlemeden. İmkanınız varsa mutlaka bir veterinere gösterin derim.

veteriner imkanım yok ama monodoks ile başladım pazar a kadar onunla dewam edicez

Umarım düzelir durumu.

aynı şey benim kaplumbağama da oldu ama tüm belirtiler yok örneğin yan yüzmüyor sesli nefes almıyor alt kabuğu pembeleşmedi ama yemek yemiyor ve gözleri açık yani şişmedi lütfen yardım edin suyu soğuk kış uykusna yatacağından dolayı olabilir mi

gözleri için teramisin kullanabilirsiniz

Ekipmanlarınız tam mı? Su sıcaklığını 28 dereceye getirin. Forumda göz sorunları ile ilgili başlıklara bakın mutlaka ve gentagut, tobrex gibi bir damla alın eczaneden. 5 gün süreyle sabah ve akşam her iki göze de birer damla damlatın düzelecektir. Damlayı damlattıktan hemen sonra suya koymayın biraz bekletin ki damla göze iyice gitsin. Forumda daha ayrıntılı bilgi de mevcut, damlaları eczanelerden 2-4 tl arasına alabilirsiniz, geçmiş olsun, umarım yardımcı olabilmişimdir.

Damla, terramycine göre daha hızlı ve etkili sonuç veriyor genelde.

düzelttiğin için teşkkür ederim cihan yeni bir şey daha öğrenmiş oldum (;

Rica ederim.

ya daha dün benim minik kızım kokoşa bi arkadaş alıyım dedim çok dikkatle incelemedim.Eve geldiğimde akvaryuma koyucaktım ki tek gözünün kapalı olduğunu farkettim.Bi gözünü açıyo ama diğerini açmıyo acaba neden olabilir? Kuru alanda da durmuyo sürekli suda.Öbür kaplumbağalara bi hastalık geçirir diye ayırdım onu. Acaba ne yapmam gerekiyo ?

Onun için de uygun şartları olan bir akvaryum sağlamanız şart ayrı bakıyorsanız şu an. Muhtemelen ya enfeksiyon ya da üşütme kaynaklı olabilir sorun. Bir kaç gün damla kullanın derim muhtemelen sonuç alırsınız. Eczanelerden gentagut, tobrex gibi damlalardan alıp 3-5 gün sabah ve akşam birer damla damlatın. Damlattıktan sonra biraz kuru alanda bekletin ki damla iyice emilsin. Kaplumbağanızda başka hastalık belirtileri de varsa üşütme ya da enfeksiyon söz konusu demektir, alt kabukta pembelik sesli nefes alıp verme, sürekli kuru alanda durma, yem yememe, hareketsizlik, üşütme belirtileridir.

Geri