Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

üreme ve yavrulama hakkında genel bilgiler

aragorn

Bordo Bereli
su kaplumbağlarında cinsel olgunluk 2-3 yaşlarından itibaren başlar ve üreme yeteneğine de 4-6 yaşlarında ulaşırlar.. erkeklerde genital organ vücut içerisindedir erkeklerin olgunluğa ulaşmaları ile beraber bazen genital organlarını vücut dışına çıkardıkları görülür hatta bu durum genelde rahatsızlık sanılmaktadır.. bununla ilgili resimler de mevcut aşağda.. çiftleşme olduktan sonra dişiler spermleri oldukça uzun süre muhafaza edebilirler (2-3 yıla varan süre boyu).. çiftleşme genelde yaz aylarında olur bunda güneş ışınlarının etkisi büyüktür.. su kaplumbağaları 2-10 tane 2-3 cm boyunda ince uzun yumurta bırakırlar ve diğer kaplumbağa türleri onlar da yumurtalarını kuma gömerler.. kuluçka dönemi 2-3 ay sürer ve ardından yavrular çıkmaya başlar.. işte resimler..

mailto:/img522/8741/turtlepenis1kh6.jpg
mailto:/img522/turtlepenis1kh6.jpg/1/w260.png

mailto:/img217/2163/tortoise20phalluspl8.jpg
mailto:/img217/tortoise20phalluspl8.jpg/1/w280.png

mailto:/img522/8854/1000610uq1.jpg
mailto:/img522/1000610uq1.jpg/1/w640.png

mailto:/img522/6338/10006110001rf1.jpg
mailto:/img522/10006110001rf1.jpg/1/w640.png

mailto:/img522/640/5744563259771a5c9dzx8.jpg
mailto:/img522/5744563259771a5c9dzx8.jpg/1/w222.png

bu kadar büyüyecekleri günleri iple çekiyorum minik yavrular için :) paylaşım için teşekkürler..

estağfrllah oldscout elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışyoruz.. rica ederim :)

Benimki ilk aldığım günden bayağı büyüdü ama ben onun 30 cmlere ulaşıp evin içinde peşimden koştuğu günleri görmek istiyorum hem de acilen yaa.... Çarçabuk büyüsün istiyorum...

Evet biliyorum bayağ bir önce sitedeki bilgilerin silindiği olaydan dolayı çoğu fotoğrafın linki kırık. Kısa zamanda düzeltmeye çalışacağız hepsini.

Linklerin başındaki ve sonundaki

Linkler kırık. İnternetten bir fotoğraf bulabildim ama.

mailto:/tetrapodzoology/upload/2007/04/turtle_penis1.jpg

Cvp: üreme ve yavrulama hakkında genel bilgiler

Eline koluna sağlık, hocam çok güzel çalışma olmuş, fakat şu an da resimlerin çoğu görüntülenmiyor, resimleri yeniden yükleye bilmen mümkün mü acaba ? Tez hazırlığım için resimleri kullanacağım da. Eğer yeniden güncelleyebilirsen konuyu çok makbule geçer..

Arkadaşlar merhaba,

2 adet 5 yaşında kaplumbağam var. Bugün akvaryum içerisinde 10 tane yumurta buldum bir süredir kaplumbağalarım çok hareketli ve iştahsızdı. Önceden yine buraya fotograflarını göndermiştim ve ikisinin de dişi olduğu söylenmişti o nedenle şuan biraz tereddüte düştüm... acaba bir tanesi erkek miydi? kendi kendilerine yumurtlayabilirler mi? bilgi verebilirseniz çok sevinirim ve tabi yapmam gereken bir şey var mı?

Berna hanım diğer konularınızdan baktım siz orada kabuklarını göstermişssiniz. Kabuk değişimi ile olandan bahsediyorsanız tabi başka göremedim. ve kabuklarından anlaşılmıyor cinsiyeti. Bunun için tırnak ve kuyruklarına ve anüse bakmak gerekiyor. Bize göre olan yuzuk ve orta parmak tırnakları uzun ise diğerlerine göre o erkektir. Cinsiyet için konulara bakın orda resimli olarak gösterecektir. Yine anlamazsanız dediğim nitelikleri ayrıntılı gösterecek şekilde fotoğraflandırırsanız erkek ya da dişi olduğu belirtilir :) Akvaryum içine nasıl yumurtlamışlar kuma yumurtlarlar diye biliyorum. Yumurtlama ve bakımı konusunda da araştırma yaparsanız forumdaki konulardan yumurtalar için daha uygun ortamıda ayarlayabilirsiniz. Fotoğraf cekerken yumurtalarıda çekerseniz sevinirim kendi açımdan :)

Evet disiler bos yumurtada dokebilir, kum olmayan alanada dokmek zorunda kalabilirler

Biri erkek olsada suya dokulmus yumurtadan birsey olmaz

Önceden kaplumbağalarımın kilosuyla ilgili bir mesaj atmıştım ve bir arkadaş çok şanslısınız ikisinde de dişiyi bulmuşsunuz demilti ama şuan bende bulamadım konuyu sanırım silinmiş sonradan... fotolarını gönderiyorum. şu aşamada yapmam gereken bir şey var mı? Yumurtaların 6 tanesi sağlam diğerleri suyun içinde kırılmış maalesef... teşekkürler...

mailto:/1emi9s.jpg
mailto:/59ucg2.jpg
mailto:/f9qrr8.jpg

mailto:/forum/Konu-cinsiyet-ayrimi.html
Burada resimli anlatımıda göreceksiniz. Tırnaklara bakılırsa erkek bir kaplumbağa. Alisarp ın dediği gibi boş yumurta bırakmışlar ise yapacak bişi yok fakat nrmalde kuma gömerler bu bakımdan Alisarp ın dediği doğru olabilir.

Forumdaki su konuyu okuyabilirsiniz.
mailto:/forum/Konu-kaplumbaga-nasil-uretilir.html

Burada da eğer gerçekten üreme yumurtası ise burdaki gibi ortamı sağlamalısınız. Yani bir kap içine koyup uygun sıcaklıkta

Geri