Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

üst kabuktaki sararma

sedadg

Bronz 2 Üye
merhabalar,kaplumbagam yaklasık 1 haftadır çok az yem yıyordu fakat bugun ilk kez iştahı iyi.ama şimdide üst kabugunda tuhaf bi sararma var anlam veremedım ne olabılır?

Cvp: üst kabuktaki sararma

Kabukta yumuşama var mı? Bana D vitamini ve kalsiyum aksikliği gibi geliyor. Bunu toparlamak için takviye yapılabilir. Renk değişimi sadece kabuğun üstünde ise kireçli sudan da olabilecek bir durum.
Bakım şartları nasıl? Kuru alan, ısınma lambası ve uvb lamba var mı? Eğer yeterince güneşlenemiyorsa metabolizma da yavaşlamış olabilir. Vücut ısılarını dengelemek, kuru alanda güneşlenmek öncelikle sindirim sistemi ve doğal olarak iştah konularını etkiler.
Başka belirti yoksa benim aklıma bunlar geliyor. Başka bir hastalık başlangıcı ise başka belirtiler zaten ortaya çıkar.

AEK' Alıntı:
Kabukta yumuşama var mı? Bana D vitamini ve kalsiyum aksikliği gibi geliyor. Bunu toparlamak için takviye yapılabilir. Renk değişimi sadece kabuğun üstünde ise kireçli sudan da olabilecek bir durum.
Bakım şartları nasıl? Kuru alan, ısınma lambası ve uvb lamba var mı? Eğer yeterince güneşlenemiyorsa metabolizma da yavaşlamış olabilir. Vücut ısılarını dengelemek, kuru alanda güneşlenmek öncelikle sindirim sistemi ve doğal olarak iştah konularını etkiler.
Başka belirti yoksa benim aklıma bunlar geliyor. Başka bir hastalık başlangıcı ise başka belirtiler zaten ortaya çıkar.

kabukta yumusama yok allahtan.bakımla ilgili herhangi bir sıkıntı yok herseyı mevcut.yenı yenı gunese cıkarıyorum.kısın karaciğer enfeksıyonu geçirdi iyileştırdım çok korkuyorum tekrar bi sıkıntı olur dıye :\

İştah için farklı yemde denemenizi öneririrm. Mürekkep balığı kemiği tozu veriyor musunuz? Sararma konusunda aklıma başka bir konu gelmiyor. Başka hastalık belirtisi yoksa sorun olacağını sanmam.

Sera ı ve p kullanıyorum. Hayır hiç bilmiyorum mürekkep balığı tozunu. Ama edinebilirsem muhakkak alırım. Çok teşekkürler.

sedadg' Alıntı:
Sera ı ve p kullanıyorum. Hayır hiç bilmiyorum mürekkep balığı tozunu. Ama edinebilirsem muhakkak alırım. Çok teşekkürler.

Kuşların kemirdiği gaga taşı da denilen ürün mürekkep balığı kemiğidir. Ancak gaga taşı diye üretilenler var, onlardan almamalısınız. Doğal mürekkep balığı kemiği alıp iç kısmını kazıyın. Sonra yemi vitamin ile ıslatarak toz haline getirdiğiniz mürekkep balığı kemiğini üzerine yapışacak şekilde sürün ve elinizle kaplumbağaya yedirin. Ürün aşağıdakidir.

mailto:/img225/425/8510kucuk.jpg

evet, sakın gaga taşı diye satılan dikdörtgen tablet şeklinde, ne olduğunu anlayamadığım, şeyden almayın. Asıl gaga taşı AEK'in resmini koyduğu gaga taşıdır. Tüm petshoplarda bulabilirsiniz. Ayrıca yumurtayı haşlayıp beyazını verebilirsiniz ve haşlama suyunu biraz dinlendirip akvaryun suyuna ekleyebilirsiniz.

Geri