Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

uv ışığı gerekli mi?

asli

Yeni Üye
merhaba ;

biz 4 gün önce 4 adet su kaplumbağası aldık. veteriner hekim bir arkadaşımız 20 adet su kaplumbağsını bir pet shoptan suları boşaltılmıl olume terk edilmiş bir şekilde almış ve onları beslemeğe başlamış o kadar uzulduk ki eşimle 4 tanesine nbakma kararı aldık henüz 4 -5 cm kadarlar.bugün ir ev aldık onlara :) plaryum muydu adı hatırlamıyorum neyse herşeyi tamam ısıtıcı filitre taş kuruması için ama uv ışığı almadık şimdilik normal ışık veriyorum evlerinide cam önüne yaptık güneş ışığı alsın diye ama uv ışığı almalımıyım ? bana bilgi verirseniz sevinirim .

Merhaba,
O kaplumbağaları sahiplenerek çok güzel bir davranış gerçekleştirmişsiniz. size çok teşekkür ederim. kış aylarında olduğumuz için güneşlendirme yapamıyoruz malesef(eğer akdenizde sahilde değilseniz). kış aylarını küçük kapluşlarınızın daha sağlıklı atlatabilmesi için uv lamba gereklidir. benim kapluşum 1 buçuk yaşına yakın, yazın yeterince güneşlendirdiğimi söyleyebilirim. günlük 15 ila 45 dakika arası güneşlenmiştir. 2 ay önce uv lamba aldım geçen sene alma imkanım olmamıştı. ancak lambayı çalıştıracak 14w lık alet(adı herneyse) hiç bir yerde bulamadım. şu anda kullanamıyorum malesef. 1 yılı aşkın sürede kabuğunda hiç yumuşama olmadı. kalite ve çeşitli yem kullanıp d vitamini ile de sürekli destekledik.

kısaca; alma imkanınız varsa mutlaka alın. eğer kaplumbağalarınız sağlıklıysa ve d vitamini de kullanıyorsanız bahara, güneşlendirme imkanı olana kadar idare edebilirler. alınacak lambanın ise uva özelliğinden çok uvb özelliğinin olması önemli.

http://www.activepetshop.com/category/lambalar hesaplı bir uvb lamba için bu linki kontrol edebilirsiniz. ben bütün yemlerimi ve lambayı bu siteden aldım.

Alabilirseniz faydalı olur elbet diğer üyemizin de dediği gibi, ancak alma imkanınız yoksa alternatif yollarla da kabuk sağlığını sağlayabilirsiniz.

mailto:/forum/kabuk-sertlesmesi-icin-t-12.html

Linkteki bilgilere göz atmanız iyi olcaktır kabuk sertleşmesi için yapabilceğiniz alternatif yollar için.

Camın arkasından gelen güneş ışığının zaten fazla bir faydası olmayacaktır, cam uv ışınların %80inine yakın kısmını soğurur, güneşlendirmede mutlaka güneş ışınlarının doğrudan arada hiç bir madde ( cam, akvaryum vb ) olmadan gelmesine dikkat etmek gerek. Kış aylarında olduğumuzu da göz önüne alırsak özellikle soğuk iklime sahip bir yerde yaşıyorsanız camdan dolayı içeri giren soğuk hava akımları kaplumbağalarınızın üşütmesine neden olabilir. İzolasyonu iyi bir pencereniz varsa bu pek sorun olmaz ama yine de dikkat etmek gerek hele daha önceden petshoplarda vb yerlerde kötü şartlar altında bakılmış olan kaplumbağalar çok daha kolay hastalanabiliyor.

Uv lambadan ziyade ısınma lambası mutlaka kullanmalısınız. Kuru alanı yeterli sıcaklığa getirebilmek için, böylece kaplumbağanız sudan kuru alana çıktığında üşüyüp hasta olmaması için şarttır ısınma lambası. Bildiğiniz ampüller olabilir akvaryum kapağına monte edilen, ya da bir masa lambası da kullanabilirsiniz. Normal günü taklit edecek şekilde her gün 10-14 saat açık kalmalıdır lamba ve geceleri de kapatmanız gerekir. Kuru alanın sıcaklığını bir termometre ile ölçerek lambanızın kuru alanı uygun sıcaklığa (32-33 derece) getirip getirmediğini kontrol de edin mutlaka. Yeterince sıcak değilse wattı daha yüksek bir lamba kullanabilir ya da lambayı kuru alana biraz daha yaklaştırabilirsiniz. Ancak kaplumbağalarınızın üst üste çıktıklarında bile lambaya değemeyecek kadar lambanın kuru alandan uzak olmasına da dikkat etmeniz gerek. Normal ışıktan kastınız zaten ısınma lambasıysa ve uygun sıcaklığa sahip bir kuru alanınız da varsa sorun yok demektir.

Daha ayrıntılı bilgi için forumda arama yapabilir, aksesuar ve ekipman başlığına göz atabilirsiniz, aramıza hoşgeldiniz, forumda güzel zaman geçirmeniz dileğiyle.

Geri