Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

uv lamba almalımıyım...?

ßusra

Gümüş 2 Üye
Benim kaplumbağalarım karada pek zaman gecirmiyorlar coğunlukla alt kabukları suda üst kabukları suyun dısarısında kalacak sekılde dızayn edılmıs bır kayanın uzerındeler.
Ne zaman lambayı açsam(floresan)hemen üçüde karaya çıkıyorlar.Fakat lambayı kapatıp kendi paludaryum lambalarını açtığımda(sarı ışık)hızla suya atlıyorlar.
Ne yapmalıyım floresan gibi bir masa lambası alsam olurmu? yoksa uv lambasımı almalıyım...?

uvb lamba almaya karar verirsen diye söyleyim dedim;oturduğum şehirde bulamadım ve yeni sipariş verdim internetten,kargo masrafıyla 34 tl ye geldi bana masrafı. benim mesela evim çok güneş almadığı için mecburdum almaya.inşallah bugün yarın gelecek:)

Türkçe'mize özen gösterelim/tubidik

Teşekkür ederim floresan masa lambası almayı düşünüyorum.Güneşlendirmeye çalıştım ama kaplumbağam balkonda kayboldu ve çok kötü bir halde buldum artık korkuyorum kacacaklar diye.

Şunu doğru anlayalım.UV B lambası ve ısınma lambası aynı şey değildir.Eğer imkanınız varsa UV B lambası almanızı şiddetle tavsiye ederim.Ben de sipariş ettim ölçülerime göre ben de alacağım.Çünkü kışın sadece vitamin takviyesiyle çok zor geçiriyoruz.Isınma lambası sadece kuru alanın sıcaklığını 30-33 derece arasında tutmaya yarar.

Şimdilik böyle bir floresan aldım işe yaradı karada müthiş bir görüntü oluştu :)

mailto:/img360/6674/resizeofkikkomanbulb11aq6.jpg

Floresan kuru alanını ısıtmaz ama kapluşların.Sadece göz zevkiniz için iyi o aldığınız malesef.Eğer uv salgılayan floresan olsaydı farklıydı.Onlar seranın vb. 45-60 lira arası floresanları ince uzun olanlardan.

akvaryumlove' Alıntı:
Floresan kuru alanını ısıtmaz ama kapluşların.Sadece göz zevkiniz için iyi o aldığınız malesef.Eğer uv salgılayan floresan olsaydı farklıydı.Onlar seranın vb. 45-60 lira arası floresanları ince uzun olanlardan.

Çok pahaliya aliyorsunuz ya floresanları ben burada tanesini 5 euroya aliyorum. floresan mi alsam UVB spot mu alsam halen karar veremedim bende.

Maalesef Türkiye için durum böyle yurt dışında çok ucuza satılıyor uvb lambalar sizin de belirttiğiniz gibi. Hatta yurt dışına gidecek tanıdığı olanların onlar aracılığı ile yabancı ülkelerden aldıklarını bile duymuştum.

aragorn' Alıntı:
Maalesef Türkiye için durum böyle yurt dışında çok ucuza satılıyor uvb lambalar sizin de belirttiğiniz gibi. Hatta yurt dışına gidecek tanıdığı olanların onlar aracılığı ile yabancı ülkelerden aldıklarını bile duymuştum.

Forumdan bir arkadasta öyle istedi benden UVB spot ve turtledock.

Geri