Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Uv lambası insan sağlığına zararlımı ?

Tohlii

Altın 3 Üye
Arkadaşlar merhaba . UV lambası insan sağlığına zararlımıdır ?

Ürün exo terra Repti GLO 5.0 compackt 26 W

Cvp: Uv lambası insan sağlığına zararlımı ?

Eğer uv lambaya sürekli gözünüzle bakarsanız ve cildinize 25cm civarında tutarsanız sokakta veya plajda güneşin altında yatmanızla aynı etkiyi yapacaktır :)

Zararsız yani :) Teşekkürler :) yarın akvaryumum geliyor :) Isıtıcısı,filtresi,Uv lambası , ısıtıcı lambası hazır :) Resimleri atacağım yarın. Lambam 26 w ısıtıcı lambaya gerek varmı ?

Malesef kompakt florasan ve normal florasan lambalar ışık dışında ısı vermez. O yüzden 40 watt civarında bir lamba yada duylu seramik ısıtıcılardan kullanmanız gerekecektir. Yoksa güneşlenmeye çıkmayacağı için uv lambanız da bir işe yaramayacak :)

gün ışığı lambası ısı verir mi ? ondan alayım .
Uv lambası 24 saat yansa bir problem olurmu ?

24 saat yanarsa hem aydınlık yapacak hem de fazla olacaktır. En ideali 6-12 saat arası. Gün ışığı lambası da bildiğim kadarıyla florasan, ısı vermez. Isı için bu eski tip akkor ampüllerden veya spot ampül almanız gerekiyor.

Ozaman Bir adet akkor lamba bir adette uv lambasıyla iş çözülüyor.akkor sürekli yacanak uvb de geceleri kapalı akşamları açık olacak.Bir adet zaman ayarlı priz alırım o işide çözerim :)

Yalnız akkor lambanın ısısına dikkat edin. Kuru alan ısısı çok yüksek olursa kapluş durmaz suya kaçar :) Düşük olursada bu sefer kuru alana yine çıkmaz. Yani watt'a göre mesafe ayarlamasını iyi yapmanız gerekiyor. 25 watt ampul için kuru alanla lamba arasındaki mesafe 7-8 cm, 50 watt içi de 14-15 cm kadar olmalıdır. Ama en sağlıklısı kuru alan sıcaklığını derece ile ölçmektir.

El ile kontrol ettim normal havadan sıcak.Kapluşlarım çıkıp kuruyorlar gerile gerile :) Aşırıda sıcak değil elimi yakmıyor :)

Kapluşlar çıkıyorsa sorun yok demektir :)

Akkor lambayı 24 saat açık bırakınca kaplumbağanız uyuyamaya bilir, yani benim kaplumbağam en azından öyle. Karanlık olmadan uyumuyor :)

Evet doğru akkor lambayı geceleri kapatın. Gece ile gündüzü ayırt etmesi açısından.

O zaman benim kaplumbağam uyku nedir bilmiyor :) bulunduğu oda sürekli aydınlık zaten . Ozaman gündüz akkor ve uv lambası açık olacak gece ikisi de kapalı.

Bencede en doğrusu bu olur :)

Oda sıcaklığındaki her 1C derece düşüş yaklaşık olarak 10 watt artış ile dengelenebiliyor 100cm2 bir alan içi benim tespitim. O yüzden yaz-kış ve evin durumuna uygun watt seçin ısıtma lambasını :) Ben bu soğuklar gelene kadar 25watt ile 12cmden 32 derece elde ederken şu an 40 watt ile 20cm den 33 derece elde ediyorum örneğin :) Tabi kuru alanın bir bölgesi 30 derece bir bölgesi 35 derece olabiliyor :)

Aslında size dediğim gibi kuru alanı derece ile ölçseniz daha sağlıklı olur ama siz bilirsiniz :)

Yaz kış sıcak zaten oda :) Tosunumu göreyim diye salona koydum hem gelen misafirlerinde ilgisini çekiyor :) Akrabalar kalabalık her gelen buna bakılır mı, bu kadar masraf edilir mi gibi sözlerde bulunsalar da , paşamı izleyince hepsinde bir sempati oluşuyor :) Yakışıklı kerata :) O yüzden pek sıcaklık farkının olacağını sanmıyorum :) şu anda 40 W akkor lamba var Fazla geliyorsa 30 W ile değiştiririm.

O 40 watt olacak bu arada yanlış yazmışım :)

40 W devam ozaman :)

Geri