Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

UVb lamba

Snaere

Bronz 5 Üye
Arkadaşlar Arcadia D3 Compact Reptile Lamp isimli bir uvb lamba buldum kıbrıs rum kesiminde bir pet shoptan %7 uvb olduğu yazıyor üstünde.Fiyatı 45 euro.Birde Arcadia D3 Reptile Lamp T8 buda ince uzun lambalardan 45 cm boyu %12 uvb içeriyor.Fiyatı 22.5 euro.Sizce hangisi daha iyidir bir fikrinizi alayım istedim?Bana kalsa ben ampulü tercih edeceğim ufak olduğundan dolayı ama oda 45 euro:(

Maalesef uvp spotlar epey pahalı.Benim tavsiyem spot olandan yana.

Florasanı(uzun) alırsan onu da çalıştırabilmen için bir sürü teçhizata ihtyaçın olacak.Maliyeti 2 2.5 kat arttırarak düşün.
E27 duylu compact alırsan tamam kısa vadede çözüm olabilir. Ancak sonuçta bu lambalar ömürlü. Bir süre sonra atacaksın ve çok hasssaslar ufak darbelerde kırılabiliyorlar ki ben kırdım.

Ben florasanı tavsiye ederim eğer paludaryumun yeterli büyüklüğe sahipse. (ışığı yerleştireceğin bir kapak olacak şekilde.) Çünkü alternatifide çok. Ömrü bitince değiştirirsin. Altyapın olmuş olur. Kırılırsa da alırsın yenisini. Compact ları bulmak çok çok çok zor. Ordan burdan alman gerekiyor. Ayrıca o fiyatlar da pahalı. İnternetten iyice araştır.

NOT: LÜTFEN YURT DIŞINDAN ALDIĞINIZ ELEKTRİK/ELEKTRONİK CİHAZLARIN VOLTAJ DEĞERLERİNE BAKIN. 110 VOLT 120 VOLT OLABİLİR. PRİZE TAKTIĞINIZ AN YANAR HEBA OLUR.

Bu konunun açılması çok iyi oldu arkadaşlar bende UVA sipariş etmiştim elektronikçiden. Adam normal UV getirmiş. Zararlı olduğunu bildiğimden almadım. Daha önce UVC den canım yanmıştı. Gözleri şişmişti hayvanların.. Neyse UVA gelecek bu hafta içi..

Uva ışınları kaplumbağalar için olmazsa olmaz ışınlar değil.Keşke almışken uvb alsaydınız.Hem uva hem uvb olan floresanlardan da alabilirdiniz bence.

Vazgeçtim 45 euro ya almaktan haftaya almanyadan alacağım 22 euro ya filan sylvana reptistar en iyi seçim bul olucak bence hem hesaplı hem kolay:)yardımlarınızı bekliyorum.

Arkadaşlar size birşey soracağım
Hagen Exo Terra Repti Glo 10.0
UVB oranı %10 iyimidir sizce?çöl sürüngenleri için diyor ama bilemedim.Ayrıca bebiş için birde yem alayım dedim gitmişken
Raffy P
Raffy I Gammarus
Raffy Mineral
Raffy Royal
bu dört yemi almaya karar verdim varmı eklemem gereken birşeyler sizce?bu dört paket yem ve uvb lamba hepsi birlikte 70 tl tutuyor :) Eklemek istediklerinizi,düzeltmelerinizi ve

aslına bakarsanız raffy I alınca royal almanıza gerek yok bence :)
Onun yerine sera reptil carnivor almanız daha iyi olur.
Eğer vitamininiz yoksa sera repitilin alabilirsiniz.
Yemleri bence küçük boy alın.Çünkü bir süre sonra bitkisel besinlere geçmeniz gerekecek :)
Lambaya gelince bence 10.0 fazla diye düşünüyorum. 8 ya da 5 olanının bizim kapluşlara yeteceğini düşünüyorum.
Bendekinin uvb oranı 8 :)

Geri