Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

uvb lamba

kartal

Bronz 3 Üye
arkadaşlar herkes farklı söyledi birde size soruyim dedim herkezin dediği şu d3 vitamini mi ne veren uvb lamba bumu?

]mailto:/dpclxv.gif[/IMG]

Cvp: uvb lamba

Hayır UVB lamba değil resimdeki.
mailto:/urun_detay.aspx?kat=158&urn=7708 linkte spot şeklinde uvb lamba örneği var.

Kapluşlar için 2 çeşit lamba ihtiyacı olur. Bir tanesi uvb lamba dediğimiz d vitamini sentezi için gerekli olan diğeri ise ısı vermesi, kuru alanı 30-32 derece civarı tutması için gerekli olan bildiğimiz spot lambalar.İnfrared lambalar da ısı vermesi açısından kullanışlıdır.Resimdeki lambanın ne özellikleri var bilmiyorum.
Lamba gece ışığı gibi işlev görüyormuş anladığım kadarıyla, zaten kapluşların kuru alan lambasını geceleri kapatıyoruz rahat uyusunlar diye. Bence gerek yok ama siz bilirsiniz. Kuru alanı ısıtmak için kullanılabilir belki.

onun özellikleri sizin gösterdiğiniz lambayla özellikleri aynı

Hayır uvb özelliği yok, baktığım yerlerde uvb ye dair birşey yazmıyor. Sadece ısı verir şeklinde anladım ben. Tabii sizin kastettiğiniz lambanın üzerinde uvb yazıyorsa bilemem.

Valla dediğiniz ürünün açıklamasında bu yazıyor :
Çöl ve tropikal terrariumda yaşayan sürüngenler için, doğal ay ışığı sağlayan ampüldür. Mükemmel bir gece izleme ortamı sağlar. Tropikal gece ısısı sağlar. Üreme güdüsünü uyarır. Doğal ortamı sağlar ve stresi azaltır. 24 saat döngüsünü sağlamak için Repti Glo veya Sun Glo ampul ile kombine olarak kullanılması tavsiye edilmektedir.
Kırmızı yanaklı kaplumbağalar ayrıca Türkiye'de bulunan Çizgili Kaplumbağa ve Benekli Kaplumbağa türleri için bir adet akkor lamba, bir adet uvB lamba ve bir adet te günışığı(daylight) floresana ihtiyaç duyarsınız.

Sizin aradığınız ise; şu tabloda isimleri yazan ürünlerdir.
Aşağıdaki tabloda yazan Exo-Terra'nın sürüngenler için üretmiş olduğu ışık bazlı ürün listesidir:
mailto:/2luch0n.jpg
mailto:/25jjh2q.jpg

Satılan uv lambaya örnek başka marka
mailto:/urun_detay.aspx?kat=0&urn=1228

öf ya abiye getirtmesini söylemiştim şimdi almassam ayıp olur boşa gitcek para ama inşallah uvb lamba getirir dediğini bulamadım der

uvb lamba

Arkadaşlar merhaba

Konu kirliliği yapmak istemediğim için buraya yazıyorum. Bende 2 tane çizgili su kaplumbağası var yeni aldım ve ilk kez bakıyorum. Forumunuz çok işime yaradı 50*25*35 lik akvaryumda 100 watt ısıtıcı ve filtreleri var tabi kuru alan ve lambaları da var fakat uvB lambaları yok güneşte görmüyor.

Acilen uvB lamba almam lazım 3 tane seçeneğim var şimdilik.

mailto:/urun_detay.aspx?kat=0&urn=1228
mailto:/urun_detay.aspx?kat=158&urn=7708
veya exo terra repti glo 5.0(bulamadım) düşünüyorum

Bu ürünlerden hangisini tavsiye edersiniz. Teşekkürler.

Akvaryum ve ekipmanlar konusundaki duyarlılığınız için teşekkür ederim :) Spot tarzında olanı tavsiye ederim ben,kuru alana tutturması daha kolay olur. Yaz aylarında rüzgarsız havalarda öğleden önce ya da sonra balkonda da güneşlendirebilirsiniz. Tabii bu esnada balkonda yanlarında beklemelisiniz ve bulundukları kabın bir kısmı da gölge de kalmalı.

Valla uv lamba olarak floresan olanları öneriyorlar. Çünkü ampül şeklinde olanların yaydıkları ışın az bir alana etki ediyor. Eğer ampül şeklinde olan alınacaksa kaplumbağanızın kabuğu başı gibi ışın alması gereken noktaları yani ampülün kaplumbağa mesafesi iyi ayarlanmalıdır.

Aslında uvb ışınları illa temas ettiği yerde etki eder diye birşey söylemek yanlış olur. Yeterli alana temas etmesi gerekir diyebiliriz. Zaten kapluşlar gerine gerine alır ışınları :) İnsanlarda bile eller ve yüzün uvbye maruz kalması yetiyorken Dvit sentezi için, spot lambadan çıkan ışın da kapluş için uygundur diye düşündüm ben.

Bence de spotlar daha iyi.Florasanların insanlara zararı biraz daha fazla.Spotlar sadece kuru alanı göreceklerinden çok zararları olmuyor.Kaplumbağalara da fazlasıyla yetiyor.

uvb lamba

Arkadaşlar merhaba bugün bir akvaryumcuda çok uygun fiyata az kullanılmış sera terra uvB aldım 18w diye ewe geldim içinden serra brilliant daylight 18w çıktı.

Bu ürün uvB görevi görür mü ? Tekrar uvB almalı mıyım? Teşekkürler.

Cvp:   uvb lamba

emperor16' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba bugün bir akvaryumcuda çok uygun fiyata az kullanılmış sera terra uvB aldım 18w diye ewe geldim içinden serra brilliant daylight 18w çıktı.

Bu ürün uvB görevi görür mü ? Tekrar uvB almalı mıyım? Teşekkürler.

Lambayı inceleyin üzerinde uvb yazıyormu ?

Uvb lambalardan birine örnek:
mailto:/fileadmin/images/prod/06924_sera-terra-uv-t8_int.jpg

Sizinki muhtemelen uvb değil,gün ışınığını taklit eden bir lamba...

Cvp:   uvb lamba

furkan54ozan' Alıntı:
Lambayı inceleyin üzerinde uvb yazıyormu ?

Sizinki muhtemelen uvb değil,gün ışınığını taklit eden bir lamba...

Lambanın üstündesera brilliant daylight 18w 60cm 6000 kelvin yazıyor muhtemelen gün ışığını taklit eden bir lamba UV yazısı florasanın üzerinde yok

Geri