Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Uvb mi? Uv mi ?

darkus

Yeni Üye
Evet arkadaşlar kaplumbağalarımızın kuru alanda bulundukları zamanlarda kabuk gelişimleri için faydalı ışınlar almaları gerektiğini hepimiz biliyoruz. Fakat bir çok yerde bu faydalı ampul uvb yada uv olarak anılıyor. Burada benim kafam karıştı her uvb ve uv aynımıdır yoksa farklı mıdır? farklı ise fark nedir hangisini almamız gerekiyor?
Edit vamp_betl:Lütfen Türkçemize özen gösterelim.

uv bazıları kısaltarak yazmıştır ya da yanlış yazmıştır doğrusu uvb dir.

Edit alcatraz:Lütfen Türkçeye özen gösterelim.

Şahsen Uv Hiç Duymadım Hep Uvb Olarak Bilinir Bence Riske Girmeyin Uvb Lamba Alın.

Esen Kalın...

Ben Amasya-Suluova da yaşıyorum ve bütün elektrikçileri ve zaten bir tane olan evcil hayvan mağazası ile görüştürm uvb lambayı kimse bilmiyor. Filtrede de sıkıntılıyız. Bir alışveriş sitesi önerin ne olur. Ve de marka model hem lamba hem filtre için lütfen.

Alış veriş sitesi: www.otuz.com

Uvb Lamba Markası: Philiphs

Isıtıcı Markası:Atman

Filtre Markası:Atman,Eheim

uv lamba kaç watt lık olmalı? Mesela (36 watt 2 pin9 deniyor ya da (36 watt 4 pin) ya da (5 watt 2 pin)
ben işin içinden çıkamadım. Bir de ballast denilen bu uv lambanın takıldığı ekipman varmış. Ballast la lambayı uydurmak da mesele o da çeşit çeşit. Ben elektrikten hiç anlamıyorum tamam da bu ikisini bir arada satan bir site ben iki gündür bulamadım. Bulanların fikrini güneşlenmek isteyen kapluşlarım adına talep ediyorum :)

İkisini birlikte satan yoksa iki ayrı siteden almayı deneyın :)
Watt önemli değildir aslında.Kuru alana olan mesafe önemlidir.
32-33 derece ısıttıgında yeterli demektir.Bu yuzden şu watt da alın diyemeyız :)

Ayrı sitelerden... :) Peki o zaman teşekkür ediyorum.
Bu sitenin hayat kurtardığını düşünüyorum. Bu miniklerin sevabı yeter sizlere bence. Herkese saygılar.

alacağınız lamba örneğin 30 watt.alacağınız balast 30 un altında olursa çalıştırmaz lambayı.30 a yakın değerlerde balast alın.birde balastın elektronik balast olmasına dikkat edin.elektronik balastlar daha iyi

Dikkat !! Önemli Bilgi okuyunuz;

Uv lambalar 3 çeşittir. UVA , UVB, UVC.. Bunlardan sadece UVB olanı hayvanlar için kullanılır.Geri kalanları örneğin UVA, ışığının yansıttığı her canlıyı öldürmek üzere tasarlamıştır.Genellikle su sterilizasyonunda bakterileri öldürmek için kullanılır ve UVA elektrikçilerde UV olarak satılıyor.Sakın yanlışlıkla normal bir UV alıp akvaryumunuza takmayın...

Kaplumanyak' Alıntı:
Dikkat !! Önemli Bilgi okuyunuz;

Uv lambalar 3 çeşittir. UVA , UVB, UVC.. Bunlardan sadece UVB olanı hayvanlar için kullanılır.Geri kalanları örneğin UVA, ışığının yansıttığı her canlıyı öldürmek üzere tasarlamıştır.Genellikle su sterilizasyonunda bakterileri öldürmek için kullanılır ve UVA elektrikçilerde UV olarak satılıyor.Sakın yanlışlıkla normal bir UV alıp akvaryumunuza takmayın...

Teşekkürler.Ben yanlışlıkla UVA alabilirdim.

İkiside ayrı amaçlar için kullanılıyor sanırım paylaşım için teşekkürler.

Geri