Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

uygun akvaryum ?

ali alkan

Bronz 5 Üye
merhaba arkadaşlar lafı uzatmadan direk konuya girmek istiyorum. Küçük bir su kaplumbağası için uyun su sıcaklığı akvaryum ve su derinliğinasıl olmalıdır ? resimli olarak anlatırsanız sevinirim ... ;)

uygun su sıcaklığ: 28 derece...
Akvaryum:Büyüdükçe daha büyüğü gerekir... Uzun süre değiştirme gerekmemesi için 60*30*30 idealdir...
Su derinliği: En az 15 cm olursa onun için en iyisi

60*30*30 boyutundaki akvaryumu ben kucuk buluyorum 100*50*40 boyutundaki bir akvaryumla baslayip ilk 15 sene degistirmeniz gerekmez. Minikler 28 derecede bakilir buna katiliyorum, su derinligi 15 ama yukseltirsenizde sorun olmaz ayaklarinin uzerinde durup rahatlikla kafasini sudan cikardiginda suyun seviyesini mutlaka yukseltmeniz gerek yoksa tembellesiyorlar.

Ben zaten şimdilik kasdetmiştim... :D İSteyen büyük alabilir ki benim hayalim 200*100*60. Sevda hanımın dediği gibi 100*50*40 çok güzel bir boyuttur. Ben onu şu an fazla büyük bir boy alamayacak durumda olanlar için yeter anlamında daha küçüğü olmaz anlamında söyledim ki bnim verdiğim boyutlar zaten ancak birkaç yıl para toplama süresince idare edebilir... Benimki gibi... Benim verdiğim oranlar hep minimum oranlar.. En az 15 olsun ki rahat hareket etsin, daha azı yüzmeyi zorlaştırır, fazlası da onun için daha da iyi... Ben akvaryumda üstte 10 cmye yakın boşluk kalacak şekilde dolduruyorum suyu ki firar çalışması yapamasın çünkü boyu uzadı .. Yani elimden gelenin en yükseğini yapmaya uğraşıyorum suyu... Yavrular için 28 derece gayet normal, çok düşük sıcaklıklarda üşütebiliyorlar... Aynı zmaanda su 28 iken kuru alan düşük sıcaklıkta olursa yine üşütebilir. Bu nedenle kuru alanın 30-32 derece olması gerekiyor.

Sizin hayalinizi biliyorum :D super bir akvaryum. Fakat ben kendimden biliyorum simdi buyuk boy almazsa ileride yine zor alir taki hayvan akvaryumdan dusene kadar veya dediginiz gibi firar etmeye calisana kadar. Birde su var guzelce diziyorum icini hanfendi icini begenmeyip kuru alana kadar akvaryum dizaynini degistiriyor. Birde iceri giriyorumki filtre diger tarafta, isitici karsida, kumlarin yarisi biryere yigilmis kuru alana daha guzel bir yer bulmaya calisiyor cok sinir bozucu beni begenmiyor kucucuk boyuyla :D

beğenmezlewr bir de o var... Hınzır gibiler... Benimkinin alıp veremediği mercanla... Ne istiyorsa artık ondan oradan oraya sürüyor...kayanın altındaki kovuğa sokmaya uğraşıyor... Şansıma firar çalışması hiç yapmadı...

Iyi sanslisin o zaman. Benimkinin suyunu yukselttim baya yuzsun diye o firsattan istifade kacmaya calisiyor -.- gecen hafta filtreyi iyice akvaryum kenarina itiyor bende diyorumki bu ne yapiyor iyice baktim filtrenin uzerine cikip akvaryumdan kacacak oylede zeki birsey. Akvaryumdan cikinca panik olur ama surekli kacmayada calisir. Calar saat gibi her sabah 6da kacma planlarini uyguluyor.

O da güzelmiş... Çakal gibiler sonucunu düşünmeden kaçmaya çalışıyormuş ha... Benimki de sonucunu düşünmeden atlamaya çalışır canım yanacak mı falan demez...

Geri