Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Uygun fiyatlı Kaliteli Dış filtre Seçimi

ukhalsey

Bronz 5 Üye
Merhaba arkadaşlar.

Hepimizin standart sorunu olan dış filtreye ihtiyacım var. 250 lt lik akvaryuma 200 lt su dolduruyorum. 6 adet 7 yaşında obur kabluşa bugüne kadar Jebo 828 eşlik etti. 1.5 senede pelt :)
Hoş eheim mimde vardı ve 5 sene kullandım. Parasını cıkarmıstı yani. Ama bir kerede okadar para vermekte düşündürücü tabi ..

Bizim veletler bütün gün güneş gördüğünden baya hareketli ve boğazlarına düşkünler.

Size Eheim kadar pahalı olmayan ama düzgün çaşılıcak ve az elektirik tüketecek bir ürün var mıdır?

Açıkçası tam olarak içinde hangi filtre kombinasyonu kullanacağımı da bilmiyorum ?

Yardımlarınızı bekliyorum

Cvp: Uygun fiyatlı Kaliteli Dış filtre Seçimi

Dolphin'in C serisi dış filtrelerni kullananlar uygun malzeme dizilimi ile oldukça iyi sonuç aldıklarını söylüyorlar. Hem de aynı debilerde diğer markalara göre (Eheim hariç) daha az elektrik harcıyor. Örneğin C-500 dış filtre 12 watt gibi düşük bir harcama yapıyor. Fiyatı da 80-100TL. Siz belki 200 litre tank için c-700 ve c-1000 modellerine bakabilirsiniz.

sizce bu dış filtrelerde bioball mu daha iyidir yoksa kömür kullanmak mı ??

yada benim bilmediğim sizlerin bildiği daha başarılı filtre kombinasyonları varmı?

Yazları 2-3 haftada bir akvaryumu yıkamam gerekmekte. Hemde komple yoksa pislik kokusundan durulmuyor.

Bioball ve aktif kömürün kullanılma nedenleri aynı değil. mailto:/forum/Konu-dis-filtreler.html linkte dışfiltrelerde kullanılan malzemeler ve ne amaçla kullanıldıkları hakkında bilgiler var. Örnek bir sıralama da mevcut. Genel olarak seramik, sünger, elyaf, karbon, elyaf şeklinde sıralanabilir. Aktif karbon sürekli kullanılmıyor zaten. Akvaryumunuzda dış filtreyle beraber biyolojik döngüyü sağlayabilirseniz temizlik konusunda çok daha rahat edebilirsiniz. mailto:/forum/Konu-dis-filtre-ve-biyolojik-dongu-makale.html bu linkte de faydalı bilgiler ve yine malzeme sıralaması hakkında öneriler var.

Sorun şu ki.

Şuan Marmaris'te yaşamaktayım ve kaplumbağalar özelikle yazları 9(ay) tüm gün güneş görüyor.

Kabukları için çok güzel bu güneş maalesef akvaryumunda daha çabuk pislenme sine sebep oluyor.

Tabi ki bunun yanında hoş kokularda evi sarıyor. Ev arkadaşımda bu konudan pek memnun değil. Bu yüzden akvaryumu her seferinde tamamını temizlemek zorunda kalıyorum. eğer bunu yapmazsam boş akvaryum camından bile koku yayılıyor.

Bu koku mantarın yaydığı koku olmadığına eminim.

not : forum linkleri için tesekkurler

Size önerim 2 tane dış filtre edinmeniz yönünde.
O boyutta ki akvaryum ve kalabalık nüfus yüzünden bakım gayet zor.
İki tane dolphin c 500 filtre örneğin birisini biyolojik birisini de mekanik filtrasyon yapması için kullanabilirsiniz.

Birisinde substrat,zeolit,seramik boncuk ve kullanacaksanız karbon
Diğerinde ise elyaf, sünger gibi mekanik filtrasyon malzemeleri kullanabilirsiniz.

Aslında sump yapımını araştırıp güzel bir çalışma yapabilirseniz temizlik sizin için daha kolay olacaktır.

Ama tek dış filtrenin bu kadar kalabalık nüfusa yetebileceğini düşünmüyorum.

Eskisi ile birlikte yeni filtreyi kullanmayı dusunuyordum zaten.
Daha evvel emiş borusunu ikiye bölmeyide denedim ama işe yaramadı.

Jebo filterm 35w güçünde mağlesef seside elktirik tüketimide gayet iyi :)
ikinci bir filtre ile tüketim daha artacaktır.
Akvaryumun içinde aynı zamanda 300w ıstıcı var.Kış ayları için 2-3 ay kullanıyorum.
Birde en buyuk boy akıntı motorum var. Kaç w oldugunu hatırlamıyorum. Dipteki tortuları kaldırmak için kullanıyorum ki Filte daha çok pislik çekebilsin.

Elyaf olarak kaç gr lık kullanmayı uygun buluyorsunuz. Ben genelde gelişi güzel satın aldıgımdan hep gramajı değişiyor da.

Miktar olarak size kalmış ne kadar kullanacağınız.
Ben en alt sepete kalın bir tabaka elyaf koyuyorum.
2. sepete de iki katman şeklinde çok ince koyuyorum.
Bu sizin filtrasyon seçeneğinize bağlı.

zaten bügün'e kadar dış filtreyi yanlış kurduğumu öğrendim.
Ben katmanları tersten diziyormusum.

Elyaf temin edebileceğin düzgün bir web sitesi biliyormusunuz. Ben genelde netten sipariş veriyorum ve her seferinde farklı geliyor gramajları.

elyafı koltukçulardan, yorgancılardan falan daha ucuza alabilirsiniz.
Site olarak:
juenpetmarket,otuz.com,canpet.net gibi sitelerden alışveriş yapabilirsiniz.

Tesekkurler

Araştırma yapıp dış filte hakkında son kararımı yorumlamanız için paylaşıcam

Daha önce bahsedilmiş fakat ben de sump öneririm, birçok çeşit filtre ve DIY projeleri ile haşırneşir olmuş biri olarak sonunda sumpta karar kıldım. Ben de proje aşamasındayım, yakın zamana kuracağım.

En rahatı ve kullanışlısı sump. Hem daha geniş hacme sahip, hem su toplamını artırıyor, hem daha fazla bakteri kolonizasyonuna da ev sahipliği yapıyor. Akvaryum içi ıvır zıvırı, termometreyi, ısıtıcıyı da içine koyup gizleyebilir, akvaryumun görselini iyileştirebilirsiniz.

sump??? derken

Ne oldugu hakkında hiç bir fikrim yok. Biraz bilgi alabilirmiyim bu konu ile ilgili ?

mailto:/forum/Konu-sump.html?highlight=sump

Buyurun bu konuya bir bakın :)
Detaylı örnekler için akvaryum forumlarına bakmakta fayda var :)

Doğru söze nedenir :)

Dediğiniz gibi forumlarda çok ciddi bilgiler var.
Yapımıda cok zor gözükmüyor.

Geneli 200lt akvaryumda 6 velet var ise dış filtre ile uğraşma anlamına geliyor.

Suan akvaryumum salonda yerde duruyor. Yanına böyle bir aparat yapılıcak ise çok şık yapılmalı.

Genelinde içine konulan filtre malzemelerinden bahsedilmemiş.

Filtre malzemelerine baya yabancıyım. Size en iyi filtre kombinasyonu ne olur

Geri