Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Veteriner Maceramız :) :(

AlperDeniz

Bordo Bereli
Merhaba arkadaşlar. Bugün yan yüzen tospikimi Veterinere götürdüm. Maalesef ki çok üzücü şeyler oldu. Annem olmasa o adama göstericektim orada!
Neyse ilk veterinere geldik. Adam kutuyu açtı baktı ve neyi var dedi. Dedim yan yüzüyor ve gözleri bazen kapalı oluyor. Bana bu inanılmaz cevabı verdi. - Gözü görmediğinden önünü görebilemediği için yamuk yüzüyor ve ardından bir damla çıkardı. Şok oldum 30 TL dedi. Peki iyi günler deyip tam çıkarken arkamdan 5 TL lik hayvanlar için neden bu kadar uğraşıyorsun dedi. Sinirlerim attı :) Dedim senin gibi veterinerin ben taa :) Neyseki annem çıkardı ordan.

Başka bir veterinere gittik ve adam bizi güler yüzle karşıladı :) Neyi var dedi ve anlattım. Bir sürü soru sordu. Ve aldı ikisinide incelemeye başladı. Dedi korkutucu düzeyde bir hastalık yok dedi. Enfeksiyonun başıymış ve bana bunu söyledi. 2 LT suya 200 GR kaya tuzu koyup tospiki oraya koyun dedi.10 Dakika kalıcakmış. Sizin kullandığiniz Tetradox vs.. hepsinin yan etkileri varmış. Günde 2 kere yapmaya başlıycam :) Hiç bir ücrette almadı saolsun. Dedim arkadaşlarım filan var :) Size de çok zor durumda kalmadıkça Tetradox kullanmayın dedi.

O ilk gittiğim veterineri kınıyorum!!

Cvp: Veteriner Maceramız :) :(

Geçmiş olsun benim gittiğim veteriner de çok iyiydi. İlk gittiğiniz veterineri şikayet edebilirsiniz. Bununla ilgili kuruluşlar var. Veterinerler her türlü canlıya bakmakla yükümlüler. 5 TL diye değer biçen insanlar neden veteriner olur ki anlamadım. İnsan bedava ona bakarsan. Para vermeden doğuyor bir sürü çocuk doktorlar da onlara bakmasın o zaman :) Türkiye'den kaçasınız gelmiyor mu sizin de bunlarla uğraşırken.

Haklısınız :) Gerçekten şikayet edicem o hayvanı! Tuzlu su tedavisini biliyor musunuz?

Bende arkadaşımın kaplumbağasını götürmüştük iyleşmesi için ısıtıcıyı kapatın dedi. :D

Komik değil bence. Veteriner mi onlar ya!! Isıtıcıyı kapatmak.ne demek :)

Tuzlu su tedavisi genelde mantar oldukları zaman kullanılır. İlaç yerine alternatif olabilir bir tedavi biçimi çünkü kaya tuzu bir çok bakteriyi önleyebilir özelliktedir. Enfeksiyon dediğinizi akciğer enfeksiyonu olarak algılıyorum şu an. Eğer öyle ise tuzlu su ona bir şey yapmayacaktır.

Bu insanların içinde hayvan sevgisinden söz etmek neredeyse imkansızdır. Kim bilir üniversitede okurken bile mecburiyetten okumuşlardır.. Sadece işin ekonomik boyutuyla ilgililer, bu yüzden de veteriner hekimliği kedi ve köpek hekimliği olarak görürler. Neredeyse ülkemizde ki tüm veterinerler bilgisiz ve kendini geliştirmemiş insanlar. İronik olan ise; aşağı yukarı bütün üniversitelerimizde veterinerlik fakülteleri olmasına karşın Türkiye hayvan sağlığı konusunda yeterli seviyede değildir. Ara sıra fakültelerde akademisyenlerin yaptıkları çalışmalar oluyor ama pratikte bizim bir işimize yaramıyor.

Tuzlu su; ancak kabuk ve göz sterilizasyonun da fayda olabilir diye düşünüyorum.

Vallahi bilmiyorum. Adam bana akciğer enfeksiyonu başlangıcı dedi. Aldı inceledi baya bi. Düzelmezse tekrar götürücem.
Bir de ben o hayvanı nereye şikayet edebilirim?

Kuvvetli bir sirkilasyon dedi. Ama çok iyi bir veterinermiş. Benim akrabalarım köpeklerini götürüyor ayrica internetten de baktim iyi bir veterinermiş. Boş yere söyluycegini sanmiyorum :)

HAYTAP' la iletişime geç istersen, onlar daha çok yardımcı olur.

Teşekkür ederim. Hayvan diyerek hayvanlara hakaret ediyorum. Yaratığa ne gibi zarar verebilirim? Elimden gelse kapattırırım.

Bir de veteriner Kuvvetli bir sirkilasyon dedi. Ama çok iyi bir veterinermiş. Benim akrabalarım köpeklerini götürüyor ayrica internetten de baktim iyi bir veterinermiş. Boş yere söyluycegini sanmiyorum

En fazla ceza verirler ama elinde somut kanıtlarının olması lazım. Şahit, kamera kaydı v.s.

http://emelbasaran.com/ Burası iyimiş diyorlar, istersen arayıp bir sor kaplumbağalarının durumunu.

Belkide hastalığı durdurmak için vermiş olamaz mı? Çünkü şuan korkulucak bir şey yok dedi daha başı dedi. Arıycam yarın orayı. Birde bir kaç hasta kaplumbağa vardı. Enfeksiyon kendisi orada tedavi ediyordu şaşırdım :). Yani kötü bir veteriner olduğunu düşünmüyorum.

Zaten tam çıkarken sordum. Monodox kullanmiycaz mi diye. Yan etkileri varmiş. Şuan gerek yok dedi. Tuz tedavisiyle iyileşmezse Monodox'a başliycaz galiba :(

Umut Bey, bir de suyu.nasıl dezenfekte ederim Suyu bozmak istemiyorum. 3 haftadır değiştirmedim.

Geçmiş olsun, valla adamlar nasıl veterinerlik diploması alıyorlar şaşıyorum, benim kaç yıldır gittiğim petshop sahibi adam bile bazı veterinerlerden daha bilgili. Adam bana kaplumbayı alırken bakımı zor olur dedi, akvaryumda bakılması gerek vs. anlatmıştı.

Dezenfekte derken nasıl yani, mikrobik veya bakteriyel bir durumu çözmek için mi yoksa suyunuz pislendi de su değişikliğimi yapacaksınız. Eğer mikrobik bir durumu çözmek için yapacaksanız, akvaryumu komple temizlemeniz gerekir, suyunu komple değiştirin ve suyla teması olan bütün malzemeleri ya kaya tuzlu suda bekletin ya da sirkeli suda. Kumu ise kaynatın. Akvaryumun camlarını da sirke suyuna batırılmış bir bezle silebilirsiniz. Sonra bütün hepsini güzelce durulayın. Akvaryuma suyu koyduktan sonra mavi damla damlatın.
Eğer suyu yenilemek için yapacaksanız da, suyu komple dökmeyin 4/3' ünü boşaltın, temiz su koyun. Birde Suyu boşaltmadan önce dip çekimi yapın, Suyu ekledikten ertesi günde bir kere dip çekimi yapın. Mavi damla damlatmayın çünkü o yararlı ve zararlı bütün bakterileri öldürür. Mavi damla mikrobik bir durum varsa kullanılmalı.

ne demek ya beş liralık hayvan için bu kadar uğraşıyosunuz...bide veteriner olucakk

Zararı olmaz ama dinlenmiş çeşme suyu veya içme suyu kullanırsanız bir zararı olmaz. Sadece temizlik konusunda yararlı bakteriler ölmüş olur.

Bu konuyla ilgili ben de birşey sormak istiyorum. Suyu akvaryuma boşaltırken ne kullanıyorsunuz? Direk şişelerden döküyor musunuz yoksa dip çekim aleti ile mi dolduruyorsunuz? Suyu birden boca edince altüst oluyor içi. Kumların içinden deri kalıntıları çıkıyor. Bunlar suyun dengesini bozar mı?

Suyun dengesini bozmaz Derya hanım kısa süre sonra yine dibe çökerler. Ama size söyle bir tavsiye vereyim, suyu döktüğünüz yere bir tabak koyun ve suyun düştüğü nokta tam tabağın ortası olsun. Böylece suyun çarpma şiddeti kuma değilde başka bir zeminde oluyor ve su dağılarak yayılıyor.

Ben direkt 10 litrelik petlerle döküyorum.

Geri