Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Vitamin hk

hepzarif

Yeni Üye
Merhaba
13 cm boylarında dişi kaplumbağam var, geçen sene almıştım bebek olduğunu belirtmişlerdi yani şu an 1 yaşında olması lazım. Geçen sene bu aylarda çok hareketli olmasına rağmen yemek yememe sorunu vardı. Bu sene geçen sene ki kadar olmasa da yine başladı. Yaklaşık 5 gündür toplam yediği 4 parça reptomin stick kadardır, onu da zorla yedirdim. 1 parça ısırıp bırakıyor kalanını. Hal hareketinde bir değişiklik yok, gayet canlı hareketli. Geçen sene veterinere götürdüğümde bir vitamin vermişti bana şırınga içinde. Gece bunu bir kapta suyuna koy, bu suda geçirsin geceyi, sabah da yemini ver demişti. Gerçekten de sabahına yemek yemeye başlamıştı. İlgili vitaminin ne olabileceği hakkında fikriniz var mıdır? Temin etmek istiyorum. Benim elimde devit ve deep fix'in reptiviti var. Bunlarla bir fayda göremedim açıkçası. Teşekkür ederim şimdiden.

Merhaba,

Akvaryum, ısıtıcı, kuru alan ve kuru alan ısıtma lambanız mevcut mu ?

Yem olarak hangi markalar var? Sadece repto mu?

Boyu alındığında kaç cm idi?

Şimdi geç kaldık hayvanı uykusundan etmeyelim. Alt ve üst taraftan birer resim ve önden çekersen fiziksel durumunda bir sorun var mı bakarız. Başı dışarıda iken olursa iyi olur.

Yem sera carnivor, sera raffy I, sera raffy mineral var. Aldığımda 2cm boylarındaydı, geçen sene kasım ayında. Uyumamasının sakıncası var mı? Fotoğraf atıyorum birazdan

Biraz yüzünü gösteresi yok şu an, net çekemedim ama. Az dışarıda bir fotoğrafı ve sabah banyodaki fotoğrafı var biraz uzaktan

Ekli dosyalar

• 20201225_140441.jpg
    20201225_140441.jpg
    785.2 KB · Görüntüleme: 11
  • 20201225_213228.jpg
    20201225_213228.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 11
  • 20201225_213319.jpg
    20201225_213319.jpg
    896.4 KB · Görüntüleme: 9
  • 20201225_213322.jpg
    20201225_213322.jpg
    705.4 KB · Görüntüleme: 8
  • 20201225_133213.jpg
    20201225_133213.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 11
Su 28; kuru alan 32 derece ise sistemden kaynaklı bir sorun yok. Yalnız havanın kapalı olması sebebiyle bu dönemler mevsimsel değişiklikler yem seçme veya iştahsızlık göstermesine neden olur.

Hayvanın göz ve kulakları sağlam kabuk yapısıda güzel. Hayvan sağlıklı altbağadaki hafif pembe renkte büyüme safhasında olduğunu gösteriyor. Büyüyen hayvan sağlıklıdır. Hastalık açısından bir sıkıntısı yok.

Kış ayları ot türevli yemlerden ziyade protein ağırlıklı yemleri tercih ederler.

Vitamin kırgınlığı alıp iştah açar ama elinde carnivor ve mineral yem mevcut bunlar. Vitamin ve mineral açısından eksikliğini giderir.

Elindeki reptivitte iş görür ama suya değil doğrudan ağzına her gün bir damla damlat içmezse ruj sürer gibi ağız çevresine 10 saniye arayla 2-3 kez sür ağız arasından girer. Yalnız bayat olmadığına bak tarih yazıyor mu üstünde? Açtıktan sonra ne kadar süre geçti?

Bu arada deviti verme.

Her ne kadar dışkılarını yeseler de yeme karşı ilgileri başkadır. Senden başka biri yem vermiş olabilir mi yada et ve işlenmiş et türevleri?

Hayvana haşlanmış yumurta akı verebilirsin. Pazartesiye kadar hiçbir şekilde yemez ise yağsız kıyma parçasını kaynayan suya atıp 1 dakika sonra çıkarıp soğutup ver. Her gün her yemden bir tane at önüne hangisini yerse ondan ver. Sonra diğer yemleri yine birer tane dene. Böyle böyle yediği yem sayılarını artırırsın.

Hayvan kuru alanda ayağa dikilip kaçma girişiminde bulunuyor mu?

Gammarus artık küçük gelir yerine tropical dried fish yada tropical reptiles carnivore al. Biri ufak balık diğeri cırcırböceği ve kan kurdu karışımı.

Ben şimdi tropical reptiles cornivore sipariş ettim ama güvediğim sitelerde tropical dried fish bulamadım. Güvenmediğim siteden de almak istemiyorum, tarih sıkıntısı olmaması için. Onun yerine Sera raffy royal buldum, onu sipariş verdim. Umarım muadildir.
Dün yine normale göre az yedi ama öncesine göre daha fazla yedi. 4 parça sera carnivore yedi. Bu akşam da jumbo karides denemeyi düşünüyorum. (haşlayarak veriyorum tabi ki) Bu arada tek yaşıyorum, benden başka besleyen yok.
Reptiviti sanırım mayıs gibi almıştım. Kutusunu atmışım, şişesinde de son kullanma tarihi yazmıyor. Ağzına damlatma değil de yemine damlatıp yediriyorum normalde. Dün dediğiniz gibi ağız kenarlarına sürdüm. Asla ağzını açmıyor, bari girdiği kadar girsin dedim.
Kuru alanda ayağa kalkıp kaçma girişimi olsun, ısıtıcının falan kablolarına tutunup kaçma girişimi olsun bebekliğinden beri hep var. Bebekken daha fazla ve daha hırslıydı, hatta burada da yazmıştım konuyu ama şimdi ara ara dürtüyor. 1-2 saat inatlaşıp bırakıyor. Biraz da ben dikkatini dağıtıyorum öyle bırakıyor. Huyunu bildiğim için kuru alanının camlarını baya yüksek yaptım, daha uzun bi süre kaçamaz ordan.

Kurutulmuşlardan birini alsan yeterliydi. Neyse sıcak havalarda ve ortam sıcaksa dolaba koy. Isınırsa acılaşır nem kaybeder. Ziyan olmasın.

Vitamin senesini doldurmadığına göre eski değildir. Bu da buzdolabında dursun sürekli. Bozulma süresi uzar.

Karidesi çok haşlama 5-10 dakika arası yeter. Fazla haşlayınca ufalıyor. Bütün olarak atarsan yerken parçalıyor. Parçalar suya dağılıyor. Ağzına sığacak boyda verebilirsin.

Yem yiyor ise vitamini yeme damlatmak daha iyi.

Hayvan yumurtlama harici akvaryumda oyalanacak birşey bulamazsa yani efkar basarsa keşif yapmaya başlar. Kaçacağı yeri bulursa unutmaz. Birde güneşi gördüklerinde hem su içinde hemde kuru alanda o yöne doğru gitme eğilimleri olur.

Son olarak hayvanın dışkılamasını da kontrol et. Görürsen rengine de bak kan rengi veya bordo renk var mı? Mineral yem verdiğin günler hariç. Bu biraz renk veriyor.

Geri