Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Vitamin takviyesi, gaga taşı kullanımı

lilithx1

Yeni Üye
Öncelikle merhaba konuyu yanlış yere açma ihtimalim çok fazla şimdiden affola .)

Yarın bizim minikler için bir alışveriş yapacağım.
Sorularım sanırım çok olucak ama yanlış birşey yapmak istemiyorum onlara.

1.) Vitamin takviyesi için nasıl bir ilaç almalıyım. Marka belirtirseniz çok memnun olurum.Ve nasıl kullanmam gerek. :shy:

2) Gaga taşı almalımıyım ve nasıl kullanmam gerek ?

3) Birde konuyu açmışken bunuda sorayım. Geniş bir akvaryuma geçiceğiz yarın ben camcıdan cam kestirmeyi düşünüyorum kuru alan için üzerine sermek için çıkmışken ne almalıyım ?

Şimdiden teşekkürler.
Çok fazla sorumu sordum yahu :shy:

1.) Vitamin olarak en kaliteli serayı öneriyorum.Eğer sera bulamazsanız veya pahalı gelirse bio tortvit alabilirsiniz.İkiside yeme damlatılarak kullanılıyor.

2.)Gaga taşı olarak istemeyin.Doğal olanlardan almanız gerekir.Mürekkep balığı olarak isteyin.İçinde kireç olmayanlardan alın.Arkasında sert kabuk gibi yer dışında ki yerlerden küçük parçalar kesip kaplumbağalara yedirebilirsiniz.Ya da toz haline getirip vitamin döktüğünüz yeme bulayarak kullanabilirsiniz.

3.)Halı kaydırmaz ya da delikli banyo paspaslarından alabilirsiniz.

1)Devit 3 öneririm eczanelerde 2-3 tl ye satılıyor.Yemine 2-3 günde bir 1-2 damla damlatarak kullanabilirsin.(Ama her şeyin fazlası zarar demişler bunu unutma)

2) mailto:/forum/konu-gaga-tasi-mavi-yesil.html?highlight=gaga+ta%C5%9F%C4%B1 burada bulabilirsiniz

3)Halıkaydırmaz öneririm ama bulamazsanız çiçekçilerde bulunan delikli malzemeyi kullanabilirsin( http://www.ankaracicekpazari.com/baskentsiparis3108.htm resimdeki çiçeğin en dışındaki pembe delikli malzeme)

Devit sadece d vitamini içerir ve güneşlenme yapılmadığı durumlarda kullanılır her zaman değil.Genel vitaminlerden kullanmak gerekir.Devit tek başına yetersizdir.

1) Biyo Tortvit güzel bir vitamindir.
2)Gaga taşı almanızda fayda var.Yanlış almayın; mürekkep balığı kemiği olması lazım.Gaga taşı dediğinizde kireç taşı vs. verebiliyorlar.Kullanışı; En üstteki kalın tabakayı sıyırıp ortadaki kalan kısmı toz haline getirip suyuna atabilirsiniz veya yemine karıştırabilirsiniz.
3)Halıkaydırmaz idealdir.

Anladım. Peki yarın eksikliklerimi tamamlayacağım.
Bilgilendirdiğiniz için hepinize teşekkür ederim.
Tam olarak merak ettiklerim bunlardı benimde.

zencefil' Alıntı:
Devit sadece d vitamini içerir ve güneşlenme yapılmadığı durumlarda kullanılır her zaman değil.Genel vitaminlerden kullanmak gerekir.Devit tek başına yetersizdir.

Ben de serayı öneriyorum ama pahalı.Ben orda ilaç dediği için devit3 dedim ayrıca ''bio tortvit'' diye bir vitamin olduğunu bilmiyordum teşekkürler. ''bio tortvit'' petshopta satılır mı yoksa eczanelerde mi? Ve kaç tl ?

Bende 7.5 tl'ye aldım ama acildi.Zaten o petshopdaki adamı gözüm tutmamıştı.Hep birşeyler kakalamaya çalışıyordu. :)

Geri