Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yamuk yüzme

ozlemb

Gümüş 2 Üye
merhaba arkadaşlar,
3 gündür ciddi bir sorunum var, büyük olan kaplumbağa yamuk yüzmeye başladı ve suyada batmıyor, akciğer enfeksiyonu şüphesi ile veterinere gittim ama birşey yok dedi. antibiyotik verdi tetra markası. ve tek damla ver dedi. aynen yaptım ancak pek düzelme yok, benzer durumla karşılaşanınız varsa yardımcı olursanız sevinirim.

sürekli mi var yamuk yüzme durumu yoksa arada bir mi? başka bir hastalık belirtisi var mı? veterinere götürmeniz çok iyi olmuş yalnız veterinerin birşey yok diyip antibiyotik vermesini anlayamadım...başka herhangi bir şey dedi mi kaplumbağa ile ilgili?

sürekli yamuk yüzüyor. veteriner ne olur ne olmaz diye antibiyotik verdi. ben istedim daha doğrusu hasta diye ısrar ettim. herhangi birşey demedi kabuk rengi iyi dedi, iştahıda var zaten ama anlayamadım. zavallım yamuk yüzüyor :(

su sıcaklığını yükseltmenizi fln tavsiye etti mi? 31-33 dereceden daha az sıcaklıkta antibiyotik etkisini göstermeyecektir.. su yükseklğiniz biraz azdı belki sığ suya alıştığı için olabilir imkanınız varsa su miktarınızı biraz artırıp da bakın bir de.. iştahı yerindeyse, hareketliyse ve alt kabukta da pembeleşme yoksa akciğer enfeksiyonu değildir zaten umarım düzelir ya.. başka hastalık belirtisi de yoksa endişe etmenize gerek yok şimdilik..

ya benimde kaplumbağam yamuk yüzüyor ama onun dışında hiç bi sorun yok yani suyun dibine dalabiliyor kolayca suyun üstüne çıkıyor yemek yemesinde hiç bi problem yok sorun ne olabilir sizce

ya arkadaşlar bi yardım edin lütfen kaplumbagam direk su üstüne cıkıyo

oldscoutun dediğine göre bişi yok kabuğunun alt kısmında pembelik var mı?

arkadasım kaplumbaganın suyun dibine dalabildiğini söylüyorsun, sonrada suya batamadığını su yüzeyinde kaldığını söylüyorsun.. söylediklerin çelişiyor ben anlamadım bu işi..

ya sanırım biraz yanlış ifade ettim yani kendi kendine dalabiliyo hareketsiz kaldıgı zaman direk suyun üstüne cıkıyo suyun kaldırma kuvvetiyle ilgilidir muhtemelen:D ya pembelik filan yok işte sadece yamuk yüzüyor son zamanlarda nedenini anlayamadım veterine götürdüm hiçbişeyi yok dedi ama işte yamuk yüzüyor

kaplumbağalar hakkında bilgili bir veterinerse endişe etmenize gerek yok sağlılıdır kaplumbağanız..

sen gündüz boyunca ısınma lambasını açık tut, geceleri ise lambayı kapat ve akvaryumun üzerini bişeyle kapa ki ısı muhafaza olsun. hasta olduğu için değil, olmaması için yap bunu. yoksa akciğer enfeksyonu olabilir. Vitaminlerinide düzenli olarak ver.
Kaplumbağan kuru alanda ne kadar zaman geçiriyor ?

akşamları sadece uyurken kuru alana cıkıyor normalde suyun içinde yüzüyor

Su kaplumbağaları günün yarısını suda yarısını da karada geçirirler.Ama senin kaplumbağan hem dinlenmek hemde uyumak istiyor galiba.=) Hasta olmaması için vitamin takviyesi ve arkadaşların dediği gibi akşamları paludaryumun üstünü kapatabilirsinki ısı kaybı olmasın.

ozlemb' Alıntı:
sürekli yamuk yüzüyor. veteriner ne olur ne olmaz diye antibiyotik verdi. ben istedim daha doğrusu hasta diye ısrar ettim. herhangi birşey demedi kabuk rengi iyi dedi, iştahıda var zaten ama anlayamadım. zavallım yamuk yüzüyor :(
.Eğer içiniz rahat değilse ve bulunduğunuz şehirde veterinerlik fakültesi varsa size orasını tavsiye ederim!Çünkü vet.fakültesinde 1,2 veteriner doktor egzotik (sürüngen hayvanlar) hayvanlar üzerine ihtisas yaparlar piyasada bu veteriner doktorlar yok denecek kadar azdır.Umarım kaplumbağanızın bir rahatsızlığı yoktur.

Türk34' Alıntı:
oldscoutun dediğine göre bişi yok kabuğunun alt kısmında pembelik var mı?

Ben bir şey yok demedim sadece ayaklarında kızarıklık var mı? diye sordum. :)

Bu yamuk yüzme devamlı mı?

yamuk yüzme durumu devamlı ve suya da batmıyor. ayaklarında kızarıklık ya da alt kabukta pembelik yok. antibiyotik de veriyorum ama henüz sonuç alamadım. su dereceside 29, diğerinde sorun yok maşallahı var,,

akvaryumda ne kadar su var yükseklik olarak? belki suyun azlığından da kaynaklanıyor olabilir yüzme sorunu.. herhangi bir hastalık belirtisi yok dediğinize göre.. sadece yamuk yüzmeyi de zaten akciğer enfeksiyonu belirtisi olarak değerlendirmek doğru değil..

akvaryum suyunu epey yükselttim, diğerinde sorun yokken birinde olması ilginç zaten komik de görünüyor ama hem gülüyorum hem üzülüyorum..

Geri