Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yan tarafı kırık bir akvaryumdan planım var

aytekingoksoy

Platin 4 Üye
Arkadaşlar benim elimde kargo sırasında kırıldı ürün 50x30x30 luk bi akvaryum 20 tl ydi camcı 15 tl istedi yaptırmadım yeni bitane sipariş verdim. Ürünü satan kişi getir biz yaparız dedilerde yeri uzakta üşendim :) herneyse ben şöyle birşey planlıyorum fikir danışmak istedim. Şimdi benim elimde 1 tane sağlam 50x30x30 akvarym bide yan camı kırık bir adet var. Ben elmas yöntemiyle ve akvaryum silikonuyla kesiciliğini kaybettirdikten sonra. Bu iki akvaryumu birleştirsem. Aralarına düz bir ağaç yardımıyla yanlarından düşmeyecek şekilde bir köprü yapsam ? sağlam akvaryum yüzme havuzu olup diğer tarafta tamamen kuru alan olsa Nasıl olur ? tabi sizdende öneri bekliyorum mesela üstüne yada tam üst köşesine tırmanarakda olabilir. Teşekkürler şimdiden :)

RE: YAN TARAFI KIRIK Bİ AKVARYUMDAN Bİ PLANIM VAR

Gayrt mantıklı olur aslında ama üstünde olsa daha iyi olur belki o kadar yürümek istemezler :) hem elinizdeki malzeme boşa gitmez

Cvp: YAN TARAFI KIRIK Bİ AKVARYUMDAN Bİ PLANIM VAR

köprü biçimiyle olmaz yani sağlamdan çıkıp diğer tarafa inme gibi. ancak kırık olanın tabanı diğer akvaryumun üst hizası ile aynı olacak şekilde olursa olur. bunun içinde kırık olanın altına diğer akvaryum kadar bir yükseklik yapacaksın ki tek rampa ile o akvaryuma çıkıp dursun. hayvanın kuru alana çıkması için ısıyı algılaması lazım. şöyle bir şey olacak.
mailto:/2vskg1t.jpg

peki nasıl bi önerin var ? :) mesela üste koysam (tam üstüne değil hani ucu ucuna değecek şekilde.) o havada duranın altına ise tuğla falan koysam yükseltsem. sonra ikisi arasında merdiven yapsam yukarı çıkıp güneşlenip aşağıda yüzsünler işte :) bende şuan kaplumbağa platformu var ama büyüyünce sığmazlar ama onu yaparsam hem 50x30x30 luk bi güneşlenme 50x30x30 luk bi yüzme alanı olmazmı ? :)

cem' Alıntı:
köprü biçimiyle olmaz yani sağlamdan çıkıp diğer tarafa inme gibi. ancak kırık olanın tabanı diğer akvaryumun üst hizası ile aynı olacak şekilde olursa olur. bunun içinde kırık olanın altına diğer akvaryum kadar bir yükseklik yapacaksın ki tek rampa ile o akvaryuma çıkıp dursun. hayvanın kuru alana çıkması için ısıyı algılaması lazım. şöyle bir şey olacak.
mailto:/2vskg1t.jpg

işte bende bunu düşünmüştüm özetledin çok sağol :D altına tuğla bırakırım ısıyı nasıl algılarki ne yapmalıyım ikisini anlaması için

rampaya yakın konumlandırma ile kuru alandaki lamba ısısını hissedeceklerdir. alıştıklarında daha geriye çekersin lambayı. ilk aşamalarda çıkmak istemezler benimkilerde turtle bank'ten sonra bocalamışlardı. bu şekilde alıştırdım. emre (AEK) sağolsun o önermişti bu yöntemi.

hatta üstteki akvaryumun 3'te 1'i kadarı diğer akvaryumun üstüne binebilir. yinede max su 40 litreyi aşmayacak sonuç olarak hayvan tek sanırım en geç 8 cm kabuk boyunda alttaki akvaryumun değişmesi gerekecek. çift hayvan varsa 6 cm.

ama kuru alan olarak kullandığını her daim kullanacaksın. rampa 20 cm eninde olmalı ve yanlarından hayvanların kaçmayacağı şekilde camla kapamalısın. rampanın iki yanından girişteki yan camlara siliconlanacak. o zaman ömürlüğe kadar yolu olur.

anladım şuan daha yavrular dediğin doğru o zaman gelince alttaki tank değişcek sadece çok teşekkür ederim verdiğin bilgi için

Ust taraftaki camda bu sekilde kesilebilir

mailto:/2q2eaa1.jpg

RE: YAN TARAFI KIRIK Bİ AKVARYUMDAN Bİ PLANIM VAR

Cem in önerisi en ideali. Ana akvaryuma enlemesine konumlandırırsan güvenlik camlarına dahi gerek kalmaz belki çok ufak gerekir. Sadece 5 er cm cam çıta yan boşluğa atlamasını engeller. Hasarlı cam büyük yan cam mıydı?

Cvp: RE: YAN TARAFI KIRIK Bİ AKVARYUMDAN Bİ PLANIM VAR

Hayır küçük yan camlardan biri sadece yani boyutu 30x30

AEK' Alıntı:
Cem in önerisi en ideali. Ana akvaryuma enlemesine konumlandırırsan güvenlik camlarına dahi gerek kalmaz belki çok ufak gerekir. Sadece 5 er cm cam çıta yan boşluğa atlamasını engeller. Hasarlı cam büyük yan cam mıydı?

O zaman kuru alan arkaya doğru uzun olacak.

Cvp: Yan tarafı kırık bir akvaryumdan planım var

şöyle olabilir belki bu kırık tarafı yani 30x30 tarafı sağlamın 50x30 bölümüne dayarım hem kenara falan düşsede ki düşmemesi için çit yapmayı planlıyorum kürdan vs ile direk suya geçer ordan

kürdan olmaz en iyisi camdır. bu aynı zamanda rampayı da destekler. alttan ufak parça cam ile taban camına destek yaparken; üstten bu camlarla akvaryumun yan camlarından destek alır.

Buna dışarıda olacağı için alttan destek yapamazda doğrudan yan camlardan yukarıdan inenlerle desteklenir. Zaten su bölümündeki uzun kenara ortaslanırsa ayrıca güvenliğe gerek kalmaz. Yanlarda 10 ar cm daha aşağıdaki akvaryum devam edecek. Kısa kenardanda bağlansa gene yukarıdan inen rampa tutan camlar engel görevi görür. Aşağıdaki konuda ilk resimdeki gibi.
mailto:/forum/Konu-kule-ve-sehpa-tip-kuru-alanlar-su-ici-dinlenme-sehpalari.html

Geri