Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yan yüzüyor ve dışkı yapmıyor

Herkese merhaba,
siteye yeni üyeyim. konuları bir kaç gündür inceliyorum
fakat tam olarak derdime derman bir konu göremedim..
Başlıktan da anlaşılacağı üzere kaplumbağam rahatsız.

soluna doğru yatık yüzüyor,
kaka yapmıyor.

bunun dışında yem yemesinde,
nefes almasında herhangi bir problem yok maşallah.
veterinere göründü,
tam veteriner kapanırken yetiştiğimiz için ayaküstü bir muayene oldu
teşhisi ise
kabızlık ve ödem.
gentamisin ve a vitamini takviyesi vermişti.
kullandık bitti fakat bir gelişme yok.

başına benzer bir durum gelen,
bir fikri olan varsa ve yardımcı olan olursa çok sevinirim.
(henüz sitenin acemisiyim konuyu doğru yere açabilmişimdir umarım.)

RE: kaplumbağamın rahatsızlığını çözemedim..

Yan yüzme akciğer enfeksiyonu belirtisi. Başka bir veteriner hekime de götürün. İstanbul da iseniz kesinlikle Vildan hanımı öneririm. Kaplumbağalar konusunda uzmandır. Antibiyotik tedavisi verecektir bence. İletişim bilgileri sitesinde mevcut.
http://www.petospher.com/iletisim.html

Suyu 28, kuru alan 32 derece altına düşmesin. Sera reptilin vitamin alıp yemine haftada iki kez bir damla damlatıp doğrudan ağızına uzatın.

Kabızlık sorunu için hayvana yeşillik vermeli. Kıvırcığın körpe yapraklarından iyi yıkanmış şekilde. Yada soyulmuş salatalığın susuz kısmından ince keserek.

Bu konuda gereken bakım koşulları mevcut. Kısa bir vakit ayırıp okumakta fayda var. Eksik varsa tamamlamalı.

mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html

Geçmiş olsun.

hayvanın kabuk boyu kaç cm ve ekipman olarak neleri var ?

Cvp: kaplumbağamın rahatsızlığını çözemedim..

Tesekkur ederim.
Vildan hanimi duymustum sanirim ilk firsatta ona goturecegim.
Akciger enfeksiyonunun diger belirtileri yok ama sadece yan yuzme var.
Kabuk rengi, istahi, nefesi gayet normal gorunuyor.
Cozemedim..

Kabuk boyu 10cm civari. Tepe lambasi, filtresi, isiticisi var. Yalniz tepe lambasi uv degil.
Yaninda bir arkadasi var. Onda herhangi bir problem yok.

bir de devit damla alıp haftada bir damla bir yemine damlatıp verilecek. bu geçici süre için uvb'nin vereceği faydayı verir. yalnız bu hafta hayvan kabız olduğuna göre haftada iki kez bir damla yaparsın yağ sindirim ve boşaltım sistemini rahatlatır.

dış ortam yani bulunduğu oda soğuk olmamalı cereyanda kalmamalı. hayvanın iştahı olduğuna göre reptilin vitamin yerine sera mineral yemde kullanabilirsin. bu da haftada bir defa verilir. 10 cm olduğuna göre günlük tek öğüne başlama zamanı gelmiş. geçmiş olsun.

cem' Alıntı:
bir de devit damla alıp haftada bir damla bir yemine damlatıp verilecek. bu geçici süre için uvb'nin vereceği faydayı verir. yalnız bu hafta hayvan kabız olduğuna göre haftada iki kez bir damla yaparsın yağ sindirim ve boşaltım sistemini rahatlatır.

dış ortam yani bulunduğu oda soğuk olmamalı cereyanda kalmamalı. hayvanın iştahı olduğuna göre reptilin vitamin yerine sera mineral yemde kullanabilirsin. bu da haftada bir defa verilir. 10 cm olduğuna göre günlük tek öğüne başlama zamanı gelmiş. geçmiş olsun.

tamam, teşekkür ederim.
bir de bunları ekleyelim rutinimize bakalım.

kabızlıkta yan yüzme şikayeti oluyor mu acaba?
bakındım ama hiç rastlamadım böyle bir şikayete.

Kabızlıkta yan yüzme olmaz. Benim bir hayvanımda da sadece yan yüzme sebebiyle akciğer enfeksiyonu teşhisi konuldu. İştah vs çok iyiydi. Vildan hanım bulunduğu odada sigara içmeyin dedi bende o odada sigara içilmesini ortadan kaldırdım. Tabi antibiyotik tedaviside uygulandı. Başka bir hayvanım gene başka belirti olmadan yan yüzdü. Buna da diğer büyük hayvanların çırpınırken yaptığı darbeler sebep olmuştu. Çözüm boy farkı kapanana kadar ufak başka yerde durdu.

Devit bir süre d vitamini sentezi yapmasını sağlasın. Uvb yi üç ay içinde edinmek gerekir.

Cvp: Yan yüzüyor ve dışkı yapmıyor

O zaman goturdugum veteriner iyi bir secim degildi demek ki..
Yan yuzmesi gayet asikar cunku.
Kabizlik oldugunu soylemisti ama akciger enfeksiyonu hakkinda bir sey soylemedi.
Antibiyotigini 3 gun kullanmistik.
Aradan sonra yeni antibiyotige basladim(genta)
herhangi bir gelisme yok.
Vildan hanim da karsidaymis galiba.
Avrupa yakasinda yok mu bu hayvancagizlarin derdinden anlayan?

yan yüzme o taraftaki akciğerin iltihaplanması sebebiyle verdiği acı ile kürek kemiğini dolayısıyla o ayağını randımanlı kullanamamasından kaynaklanır. bu konuda alt kısımda kaplumbağalardan anlayan veteriner hekimlerin adresi verilmiştir. sana uygun olanına bakarsın.
mailto:/forum/Konu-kaplumbaga-hastaliklari-hakkinda-bilgiler-tamamina-yakini-kapsar.html

bu süre içinde elindeki gentayı 0.3 gentamisin içeriyor ise hergün bir yeme 2 damla damlatıp ağzına ver suya temas etmeden yesin.

Dozu veteriner hekimin ayarlaması en uygunu.
Vildan hanım anadolu yakasında. Bir diğer uzman sanırım adı Bahar olacaktı, acıbadem kliniğinde. Yani oda anadolu yakasında.
Avrupa tarafında iki yer var. Biri Turgay abimizin önerdiği Zeytinburnu veteriner kliniği. İletişimini internetten bulmak mümkün. Diğeride İstanbul üniversitesi veterinerlik fakültesi Avcılar. Bu imkanlar dahilinde kesinlikle bir hekim görsün. Yanlış doz ve süre işe yaramayacağı gibi doz aşımıda öldürür. Bu sebeple gentlde bir hafta yada on gün sonra antibiyotik bırakılır. Önceden verilen ilacın süresi ve dozuda hekime belirtilmeliki buna göre hareket etsin.

Geri