Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yanak neden şişer?

Rising

Yeni Üye
Arkadaşlar, benim kaplumbağamın sol yanağı tuhaf bir şekilde şişti. Bununla ilgili hiçbir bilgiye ulaşamadım. Yardım edebilecek kimse var mı?

mailto:/my.php?image=cimg0276hw6.jpg

mailto:/my.php?image=cimg0282pw8.jpg

mailto:/my.php?image=cimg0278nx7.jpg

Yanak şişmesi kulak iltihabının belirtisi olabilir. Bazı durumlarda antibiyotik tedavisi bazı durumlarda ise cerrahi müdahale gerekebilir. Onun için mutlaka bir veterinere götürmekte fayda var. Nasıl bir tedavi uygulanacağına ilişkin kararı mutlaka veteriner vermesi gerekmekte. Tabii ben bunu kulak iltihabı olduğu şüphesi ile yazdım. Ben de bu kadar biliyorum.

Size pek yardım edemeyeceğim.Çünkü resimleriniz bende görünmüyor.
Bahsettiğiniz şişlik böyle birşey mi ?

cimg0016sz51ku6.jpg

Eğer böyle bir şişlik ise tavsiyem en kısa zamanda veterinere başvurun.Bunun yanında kaplumbağanıza vitamin takviyesi yapabilirsiniz.

Böyle bir hastalık galiba forumda yer almıyor.Ama siz yinede bakım,sağlık ve hastalık bölümüne bir göz atabilirsiniz.

Eğer şişlik Büşra nın gönderdiği resimdeki gibiyse büyük ihtimalle kafanın bir veya iki tarafında da görülebilen kulak enfeksiyonu olabilir.Önceden geçirmiş olduğu solunum yolu rahatsızlığı, yetersiz bakım koşulları( özellikle suyun gerekli kadar temiz olmaması)ve yaralanma gibi nedenlerden dolayı bakteri üremesi artar ve rahatsızlık kendini kırmızımsı çıban benzeri şişlikle belli eder.Maalesef bu şişlik kendi kendine iyileşmez.Bu rahatsızlık gözlerde şişerek kapanmaya,yüzme ve uyum sorunlarına neden olabilir.Hemen bir veteriner yardımı alınmalıdır.Veteriner tarafından bu bölge neşter yardımıyla kesilip içerdeki hastalığa neden olan mikrop ve biriken pislik çıkarılarak bölge temizlenir ve dezenfekte edilir.Fakat bu minik operasyon kesinlikle bir ehil veteriner tarafından yapılmalıdır.
Yukarıdaki bilgileri yabancı bir kaplumbağa sitesinden aldım.Umarım kapluşunda önemli birşey yoktur fakat eğer varsa mutlaka bir veterinere götür derim.

Arkadaşlar, herkese yanıtları için teşekkürler.

Bugün ufaklığı veterinere götürdüm ve teşhis kondu. Verdiğiniz bilgilerin bir çoğu doğru fakat bizdeki durum biraz farklıymış. Veteriner sadece kaplumbağa tedavi etmekle kalmayıp, bizzat zamanında kendi de beslediği için hem bir hekim olarak profesyonel, hem de kapluş sever olarak bakım tecrübesine sahip.

Çevresel koşullar doğru olmasına rağmen maalesef bu rahatsızlık ender de olsa yaşanabilirmiş. Bu gibi durumlarda 2 tür iltihap gözlemlenebiliyormuş. Enfeksiyon kaynaklı sıvısal iltihaplar, diğeri de bünyesel kaynaklı kuru iltihaplar. Bu 2 tür birbiriyle çok benzer ve kolaylıkla karıştırılabilirmiş. Bizdeki, bünyenin bir şekilde kendi kendine ürettiği kuru bir iltihap türüymüş.

Erken davrandığım için erken teşhis konmuş oldu fakat bu da çok işe yaramadı çünkü maalesef 1-2 ay beklemek zorundaymışız. Gerçekten de cerrahi müdahele ile bu bölgenin kazılması lazım fakat şişlik daha küçük olduğu için kerata hemen kafasını içeri çekiyor. Şişlik 1-2 ayda kafanın kabuğun içine girmesini önleyecek kadar büyüyeceği için ancak o zaman müdahele edilebilecek. İyi tarafı bu süreçte acı çekmeyecekmiş. Kötü tarafı, narkoz imkanı yok ve soğuk kanlı canlıların acı eşiği sıcak kanlılara göre daha düşük olduğu için bayağı sancılı olabiliyormuş. Daha önce bu tedaviyi başka kapluşlara da uygulamış ve neyse ki şişlik alındıktan sonra bir daha kendini tekrarlayan bir vaka görmemiş.

Şimdilik daha kötü sonuçlara maruz kalmaması için sabah-akşam bir pomad kullanıp biraz bekleyeceğiz.

Aşağıda bir kaç resim var ama bulunduğu kaba takılmayın, sadece fotoğraf çekimi için burada duruyor. (Düzeltme: Resimleri eklemeyi denedim fakat olmadı sanırım. Her ihtimale karşı altta linklerini görebilirsiniz.)

Bu resim de çok net değil ama şişliğin boyutunu iyi gösteriyor.

Aynısı kaplumbağama oldu veteriner bir şırınga ilaç verdi ağzından damlattım şişlik indi.

edit medcezir999: Türkçe'mize özen gösterelim.

beratabi' Alıntı:
aynısı kaplumbağama oldu veteriner bir şırınga ilaç verdi ağzından damlattım şişlik indi

Bu hastaliklarin en iyi tedavisi veterinerin o sislik olan yeri kesik mikrobu bosaltmasi olur.

evet çoğu intikapta en iyi yöntem intihaplı bölgenin açılıp dökülmesidir. O zaman zaten sorun kalmaz

Şişlik belli bir boyuta kadar ulaşmadıkça cerrahi tedaviye gerek kalmadan ilaç tedavisi ile iyileştirilebiliyor. Fakat ilacın etki edemeyeceği boyuta ulaşmışsa iltihap o zaman cerrahi müdahale gerekli. Buna da zaten bilgili bir veteriner karar verilebilir. Bu yüzden böyle bir şişme durumu gözlenirse zaman kaybetmeden iyi bir veterine gösterilmeli durum.

edit medcezir999:Türkçe'mize özen gösterelim.

Benim kaplumbağamdada aynı sorun oldu bende bekleyenlerdenim =( kapluşum acı çekiyor düşüncesiyle çok tedirginim veteriner bu ayın sonunda tekrardan bakacak şişlik istenilen düzeye geldiyse alacak. Ama benim kaplumbağam çok hareketli hiç yerinde durmuyor ben hasta olunca hareket etmeyecek sanmıştım ama kaplumbağam hala aynı hiç durmak bilmiyor ve hala elimi ısırıyor. =)

edit medcezir999:Türkçe'mize özen gösterelim.

Sorun henüz rahatsızlık vermeyecek kadar küçük anlaşılan ancak yine de en iyisini yapmışsınız veterinere gitmekle.

Arkadaşlar, maalesef aynı dertten muzdarip bizim Arthur da :(
Ilk kez veterinere götürmek zorunda olduğumu düşünüyorum. Fakat Istanbul Anadolu yakasında gerçekten yorumlarda gördüğüm gibi, kaplumbağa ile gerçekten ilgilenebilecek ve sağlığına kavuşturacağından emin olduğum bir veterinere götürmek istiyorum ve tamamen önerilerinize ve yorumlarınıza açığım.
Şimdiden herkese teşekkürler...

Aynı şey benim Mükremin'ime de oldu :( hareketlerinde hiçbir bozukluk yok yemeğini yiyor sürekli tırmanmaya çalışıyor..bende en kısa sürede veterinere götürmeyi düşünüyorum..Her gece yatarken ya sabah ölü olursa diye çok korkuyordum..Yazdıklarınız beni rahatlattı teşekkür ederim..

Kabakulak olmuş olabilir çok şiş olmadığı sürece veterinere götürmenize gerek yok.Fakat şişlik çok fazla olursa veterinere götürün size ilaç tavsiye edecektir diye düşünüyorum

teşekkür ederim..bugün veterinere gittim bir toz ve sıvı ilaç verdi onları suyla karıştırıp ağzına enjekte etmem gerekiyor ancak ağzını açamıyorum bir türlü yemiyle oyunlar yapıyorum ama olmuyor ne yapacağım bilmiyorum :(

Geri