Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yanak şişmesi

korcan

Yeni Üye
[/b]kaplumbağamın geçenlerde bir yanağı belirgin bir şekilde şişti neden şiştiğini anlamadım. Daha sonra diğer yanağıda şişti şimdi iki yanağıda balon gibi şiş bu hastalık neden olmuş olabilir? Nasıl tedavi edebilirim? İyileşme durumu var mı ?

Kulak iltihaplanması. Şişlik belli bir büyüklüğe ulaşmamışsa veteriner antibiyotik tedavisi uygular ancak şişlik büyükse cerrahi operasyon şart demektir. Yani zaman kaybetmeden iltihap büyümeden bir veterinere gidin. Geçmiş olsun.

Hemen bir veterinere götürün.Arkadaşımın da dediği gibi çok büyük değilse antibiyotik tedavisi uygular, büyükse cerrahi operasyon şarttır.Zaman kaybetmeden veterinere götürseniz iyi edersiniz.

şişme büyük. Her veteriner yapabilir mi ne kadar mâL bana bu tedavi ?

Her veteriner yapamaz.Bulunduğunuz ilde internetten biraz araştırma yapıp gezmeniz lazım.Biraz pahalı olur.Siz bir 200 tl falan alın.Tam fiyatları bilmiyorum ama operasyon olacağı için biraz pahalı tutabilir.

Dedim ya piyasayı bilmiyorum ama olabilir de olmayabilir de.Tahmini bir fiyat.Telefeonla arayıp sorabilirsiniz veterinerlere.

yani bence çok fazla eğer 200tl veya 100 tl gibi bir şeyse... 20-35tl ancak verebilirim daha fazlası abartı bence.

Bilgili bir veteriner bulun mutlaka. Kaplumbağalarla ilgilenen fazla veteriner yok kaplumbağadan elde ettikleri para az olduğu için. Cerrahi işlem gerekse bile 30-40 tl anca tutar, konusunda bilgili iyi bir veteriner de zaten bu rakamdan daha fazlasını istemeyecektir.

Teşekkürler. Veteriner bulmaya çalışacağım. Eğer tedavi olmazsa yanakları şiş kalırmı yoksa zamanla iner mi ? tedavi olmazsa ölür mü ?

İltihap zamanla başka yerlere de yayılır tedavi olmadan asla iyileşmez, şişlik düzelse de bir kaç gün sonra yine meydana gelir tek yol iltihabın temizlenmesi.

Geri