Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yanlış bir konu sakın inanmayın

bahar2001

Gümüş 5 Üye
Katılım
23 Tem 2010
Mesajlar
136
006 yılı şubat ayında bu foruma giriş yaptım. Yazdığım her 3 mesajın birinde su kaplumbağası almayın diye herkesi uyarmaya çalıştım.
Su kaplumbağası beslemek umutsuz bir vakadır tıpkı yazdığım su kaplumbağası almayın bu işe hiç başlamayın mesajları gibi.

Herşeyden önce su kaplumbağaları akvaryum yaşamına uyumsuz canlılar çok uzun yaşama ömürleri var ve tahmin edildiğinden daha fazla büyüyorlar.Akvaryumlarda yarattıkları kirlilik çok fazla doğru dürüst üstesinden gelemiyoruz kaplumbağaların sağlık sorunları bu yüzden çoktur.Tedavileri zordur.

Bir kaplumbağa aldığınız zaman bilmelisiniz ki 40 yıldan fazla yaşama süresi olan bir canlının sorumluluğunu alıyorsunuz.

Minik yeşil 3-5 cm boyunda bir yavru kaplumbağa aldığınız zaman bilmelisiniz ki 25 cm e kadar büyüme potansiyeli olan bir canlının sorumluluğunu alıyorsunuz.

Size satarken fanusta yaşar , çok fazla büyümez diyen petshopçuyu hatırladınız mı ? Geçerken bir hatırını soruverin !

Onları alırsınız hatta size almayın deseler bile gider alırsınız hatta bazen 4-5 tane birden alırsınız. Çok şirindirler onları çok seversiniz Hergün onlarla ilgilenirsiniz sularını değiştiri yemlerini verirsiniz.İyi ki onları almışım diye düşünürsünüz.

Sonra günler geçmeye başlar kaplumbağa hızla büyür , ilk aldığınız akvaryuma sığamaz olur daha büyük bir tane akvaryum alırsınız. Gün geçtikçe kaplumbağa büyüdükçe onlara harcamaya başladığınız vakit ve harcadığınız emekte gün gün artmaya başlar. Bir süre sonra sorunlar üstesinden kalkılmaz hale gelir. Bu arada onlara duyduğunuz sevgi mum gibi erimeye başlamıştır. Artık onlar sizin için birer soruna dönmüşlerdir. Doymak bilmeyen pis kokan yapmak istediğiniz pek şeye engel olan baş belaları olmuşlardır.
İçerlerde bir yerlerde vicdanınız sizi rahatsız etsede onları hala sevdiğinizi düşünsenizde değişen yaşam şartlarınız yada duygularınız sizi onların daha fazla taşıyamayacak hale getirmiştir. Yeşil mink kaplumbağalar büyümüş önünüzde aşılmaz bir engel olmuşlardır
Önünüz tıkalıdır ve çıkabileceğiniz tek bir çıkış yolu kalmıştır. ACİL TAHLİYE KAPISI
Bu iş hep sevgiyle başlar ve hep böyle biter tabi eğer o minik yeşil kaplumbağa 2 yaşına gelmeden şu yada bu sebepten elinizde ölmemişse.
 

MissSevda

SKF Delisi
Katılım
27 Mar 2009
Mesajlar
885
biz ne kadar almayın desekte yine birgün petshopun önünden geçip kandırılan olacaktır. Bu türün türkiyeye girişini yasaklasalar bile başka türleri getirmeye devam edecekler tıpkı burda olduğu gibi. Herkes petshoptan önermiyor, çoğu kişide bilgilendiği için bakımı kolay türlere yöneliyor ama bir gerçek vardır ki biz ne kadar engellemeye çalışsakta ne yazıkki bunu durduramicaz. Belki azalır ama duracağını düşünmüyorum.
 

Akarakurt

Admin
Yönetici
Katılım
21 Eki 2007
Mesajlar
1,888
Bizde kaplumbaga almayın diyoruz zaten insanları bilinçlendirmek için www.kaplumbagalarolmesin.net i açtık
 
Üst