Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yaralanma

başak

Gümüş 4 Üye
Muhittin in ön sağ kolunda ufak bi yaralanma var daha önce burnunda olmuştu ama geçti bunda 2 3 gündür bi değişme yok ne yapabilirim ?

Bir de kaplumbağam artık yaklaşık 12 cm ve erkek bir beslenme programı yapmam gerek sanırım ama aç gün falan nasıl oluyor bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim 

Cvp: Yaralanma

Terramycin ya da Bepanthen kullanılabilir.Uygulama sırasında kaplumbağa kuru bir yere alınmalıdır.Üşümemesi için üzerine yeterli uzaklıktan ampul konumlandırılmalıdır.Yeterli miktarda krem sürüldükten sonra bir-iki saat içerisinde deri tarafından emilmeyen krem miktarı alındıktan sonra kaplumbağa akvaryuma alınabilir.
Bu süreçte suyun hijyeni yaranın iyileşmesine etki edecektir dikkat etmekte fayda var.Tedavinin etkisini arttırmak için suyun sıcaklığı bir ya da iki santigrat derece arttırılabilir.
Beslenme konusu için de aşağıdaki linke bakılmalı.
Su Kaplumbağalarında Her Yaş İçin Beslenme

Moderatör tarafında düzenlendi:

başak resim gönderme olanağın varsa gönder bakalım derecesi nedir. sadece kızarıklık varsa ilaç uygulamaya gerek yok. darbe almasına sebep olacak yerler tesbit edilmeli burun kısmındaki kızarıklık genelde akvaryumdan hızlı indiğinde karşı cama çarpmasından olur. rampa köşesi veya herhangi bir dekor başka hayvan yoksa bacak yaralanmasına nedendir. akşam uykuya yatırdığında akvaryum içini görecek kadar bir loşluk var mı ? yoksa zifiri karanlıkta mı uyuyor. ortam zifiri karanlık oluyorsa bu sebeplede görmeden bir yere çarpmış olabilir.

Teşekkürler odontochelys.Cem bey resim yükleyemiyorum ama sadece kızarıklık değil .Akvaryumda tek yaşıyor odamın kapısını kapatmazsam loş ışık oluyor ama ben uyuyamaz diye kapımı kapatıyorum çünkü orda en ufak bi hareketlenme olsa uyanıyor .Akvaryumda yaralanacak bi durum yok aslında. Tatile gitmiştik arkadaşıma emanet ettim büyüdüğü için bu tatil olaylarında sıkıntı çekmesin diye büyük bir plastik kap aldım.Ben gözlemlemediğim için bilemiyorum ama plastik kutuyu iyice incelemem gerek sanırım. Kısacası bildiğimizi yara kızarıklık falan değil böyle ufak bir açık yara dersek tam olur.

sadece üst deri kalkmış ve alt deri gözüküyorsa baticon sürüp 5 dakika kadar kuru biryerde bekletip peçete ile kalanı silip akvaryuma koy. eğer et gözükecek kadar yara olmuşsa yani kırmızı renk tonlarındaysa o zaman terramycin kullanacaksın. bu göz ve deri pomadı olarak iki çeşittir sen deri için olanı alacaksın. bunu baticon kullanmadan direk sürüp kuru bir yerde 10 dakika kadar bekletip kalanı kuru peçete ile silip akvaryuma alırsın. bu ilaca dikkat et gözüne gelmesin tehlikelidir. hiçbir deri pomadı göze değmemeli. koyacağın kap fazla büyük olmasın.

ortam soğuk ise kuru alandaki kadar yakın olmayacak şekilde lamba konumlandırman iyi olur. su sterilizasyonu için su kirli ise veya sararmışsa temiz su konulmalı. su temiz ise su değişimine gerek yoktur yalnız dış filtre olmayan akvaryumlarda metilen mavisinden iki damla damlatılması yerinde olur. yeni adıyla dezopur. bu sudaki bakterileri öldürür. mikrop kapmasını önler.

Ben zaten kolunu görür görmez hemen metilen damlatmıştım suyunu değiştireli 2 aya yakın oldu o zaman ben yarın baticon alim bide terramicyn kremin hem el hem deri için olanını alim nolur nolmaz Allah korusun gözüne birşey olursa bulunsun. Teşekkür ederim cem bey

göz için almana gerek yok dalgınlıkla karıştırırsın deri pomadını sürersin hayvan kör olur. göz enfeksiyonu olduğunda genta damlayı öneriyorum. göz içinde pislik varsa sıvı olduğu için onu çıkarıyor. göz pomadı gözü rahatlatıyor ama pislik içinde kaldığı gibi dışardan da temas eden yapışıp kalıyor. bazı özel durumlar göz pomadı uygulamasını zorunlu kılıyor misal aşırı bir iltihap durumunda hayvan kuru alana çıkmak istemeyip sürekli suda duruyorsa su içindeykende pomadın etkisi göz kapağı üstünde kaldığı için devam ediyor. göz damlası ise sadece kuru alanda durursa veya ayrı bir kuru kaba alınırsa.

Geri