Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yaramaz çocuklarim.

MissSevda

SKF Delisi
Çocuklarimin durumunu merak edenler için :D

Leylanin boyu 12,5 cm olmus kilosu 210 gram,
Elinanin boyu 4,5 cm kilosu 10 gram (daha minicik kuzum ya :D)
Elisanin boyu 6,5 cm kilosuda 20 gram.

Bir yaramazlar bir yaramazlar varya ara sira leyla bile aziyor :D onunda miniklerden farki kalmiyor. Sonra beni görünce kendine geliyor yapmayin be der gibi miniklere bakiyor. Çok sirinler halen hele elisa çok degisik kafa yapisi var degisik bir kaplumbaga Trachemys scripta scripta oldugunu düsünmüyorum. Trachemys scripta scripta ile scripta troostii nin karisimi herhalde melez yavrum :D ama hemen isiriyorlar, leyla agzini açiyor o neymis bea sen beni mi isiracan minik kuzu diyince kapatiyor miniklerde ilk kez parmak görüyormus gibi saldiriyorlar :D

Yerlerinde durmuyorlarkiimailto:/albums/ww123/Forumcu/Foto535.jpg

mailto:/albums/ww123/Forumcu/Foto536.jpg

mailto:/albums/ww123/Forumcu/Foto538.jpg

mailto:/albums/ww123/Forumcu/Foto539.jpg
Elisam
mailto:/albums/ww123/Forumcu/Foto531.jpg

mailto:/albums/ww123/Forumcu/Foto532.jpg

Allah uzuuun ömürler versin hepsine. Maşallah pek tatlılar.

Ya ne yapacam bu yaramazlari sabah karides verdim. 3e boldum 3unede bir parca verdim ilk basta akillica yediler sonra eline leylaninkine saldirdi leyla vermiyor elina saldiriyor ardindan elisa basladi leylaninkine saldirmaya. Elinada iki parca arasinda bir onu isiriyor bir digerini :D elisada leylayla tartisiyor leyla bir sinirlendi ben sana o benim der gibi elisanin on ayagini isirdi birakmiyor. Hemen aldim leylayi ama o hakli 2 minikte rahat vermiyor aldim eski akvaryumuna koydum onun parcasinida verdim orada rahatca yedi. Diger ikiside kendi haklarini yediler. Karides verince deliriyorlar valla.

Benim bir sorum olacakti arkadaslar aradan kaç ay geçti 3üde ancak yarim cm büyüdüler ve halen aldigim gibi duruyorlar. Korkakliklarini demiyorum o tabi zamanla geçecek leyla bir bucuk seneden sonra tamamen alisti, amaaaaa niye büyümüyorlaaaaar bu normalmi.

Büyümeyi pek çok etken sınırlandırabilir. Bunların başında yetersiz alan ve dengesiz, zayıf beslenme gelir genelde. Ayrıca su sıcaklığı da büyümeye etki eder, 28 derecenin (yavrularda 29 da olabilir) altındaki sıcaklıklarda daha yavaş olur büyüme. Bazı durumlarda stres bile büyümeyi kısıtlar. Sizin ufaklıkların yavru olduğu büyüme çağında oldukları düşünülürse aldığınızdan beri de 2-3 ay geçmişse ve yarım santim bir büyüme olmuşsa bence de biraz az bir gelişme olmuş. Leyla içinse normal bir gelişme, zaten 1-2 yaşına ulaşıp 12-15 cm boya gelen bir kaplumbağa bundan sonra çok daha yavaş büyüyecektir. Ufaklıları bence biraz protein ağırlıklı besleyin ve mutlaka her gün yem verin. Erişkinlerdeki gibi gün aşırı ya da haftada 3 gün yemleme yapmayın derim, daha önce de bahsettiğim gibi. Yetersiz beslenmenin büyümeyi sınırlandırabileceğini orda da söylemiştim bundan bayağ bir zaman önce. Yeterince büyük bir akvaryumunuz var zaten bu nedenle yetersiz alandan dolayı ufak kalmaları söz konusu olamaz bile, bana kalırsa muhtemelen besleme tarzınızdan dolayı biraz yavaş büyüyor sizin ufaklıklar.

Yetersiz beslenme oldugunu dusunmuyorum. Haftada 5 gun, gunde bazen iki ogun yiyorlar. Agir proteyinli kedi mamasi veriyorum kan kurdu balik falan veriyorum. Bazen kardesimde oglenleri veriyormus. Suda normal valla bilemiyorum neseli neseli ordan orayada yuzuyorlar. Ben odaya girince kuru alanda bile duruyorlar. Suya hemen atmiyorlar kendilerini.

Kedi mamasındaki kalsiyum/fosfor oranı yetersiz olabilir. Ayrıca kedi maması yüksek protein içerse de tetra ve sera gibi yemler daha iyi etki yapıyor gelişmeleri adına. Özellikle tetra reptomin ya da tetra baby ile sera raffy-I yavrularda kısa zamanda gözle görülür büyüme olmasını sağlıyor. Kedi mamasındansa sera ve tetranın yemlerini kullanın bir kaç ay bir de öyle deneyin ve mutlaka her gün iki öğün toplamda kafaları hacminde verin. O zaman gözle görülür olumlu sonuçlar elde edeceksinizdir. Balık, kedi maması gibi besinler hem içerdikleri yüksek yağ oranı, zararlı olabilecek enzimlerden dolayı (canlı balıklar için) hem de tek yönlü beslenmeye neden olduğundan dolayı uzun vadede pek verilmemeli. Kedi mamaları zaten kediler düşünülerek hazırlanan yemler yani bir kaplumbağanın ihtiyaçlarına tam olarak cevap verebilmeleri imkansız. Uygun olmayan mineral oranları da kalsiyum emilimini engelleyebiliyor bunu da unutmamak gerek. Akvaryumunuz ufak değil zaten o nedenle ufak kalmaları mümkün değil, bunun dışında başka bir somut neden de yoksa bence beslenme programınızı yeniden düzenleyin derim. Ara ara da vitamin ve mineral takviyesi yaparsanız daha da iyi olur. 1-2 ay içinde yukarda bahsettiğim besleme şekli ile bariz sonuçlar elde edebilirsiniz.

Kedi mamasinin içindekilerini okuyarak ozenle sectim zarari oldugunu dusunmuyorum. Leyla zaten kedi mamasindan sonra asiri buyume baslamisti. Tetrareptominde verdim 2 aylik sirf elden yemeye alissinlar diye. Sonra akilli leyla suya dusurdu kuflendi dahada alamadim, onu verdigimde bile tik yoktu. 3unude veterineremi gotursem saglik kontrolu icin. Tek besleme ne mumkun 2 hafta once acelem vardi iki gun kedi mamasi verdim 3uncu gune kafalarini cevirdiler. Leyla ilk yiyormus gibi yapti sonradan bakmadi bile. Bu yuzden her yemleme gunu baska bir yem turu vermem gerekiyor. Fazlada yemiyorlar doyunca yeme bakmiyorlar bile. Hafta sonu yessillik veriyorum kucukler alissinlar diye. Canli yem vermiyorum leyla onlarla dost oluyor minikler dokununca kiziyor =D elma salyangozlari duruyor kocaman oldular.

Sera raffy-I ya da karides ile beraber seranın ya da tetranın temel yemi büyümeye oldukça etki eder. Deneyebilirsiniz bir süre. Ayrıca arada tubifex gibi yüksek protein içerikli besinler de verebilirsiniz. Kedi mamasını pek tavsiye etmiyorum şahsen sonuçta kediler düşünülerek üretilmiş bir yem kaplumbağalar için ne derece uygun ya da faydalı olur tartışılır. Kontrole götürebilirsiniz tabi ki iyi olur, umarım veteriner daha ayrıntılı bir açıklama yapar size. Bir de su sıcaklığı da büyümeye etki eder, ısıtıcıyı yazın kullanmamışsanız pek, metabolizmaları yavaşlamış olabilir. Ne kadar hava sıcak bile olsa yaz ve kış ısıtıcı mutlaka kullanılmalı zaten suyu fazladan ısıtma gibi bir durum söz konusu olmadığı için suyun aşırı ısınma riski yok ısıtıcıyı kullandığınızda. Umarım bundan sonra daha hızlı büyür sizin ufaklıklar.

aragorn' Alıntı:
Sera raffy-I ya da karides ile beraber seranın ya da tetranın temel yemi büyümeye oldukça etki eder. Deneyebilirsiniz bir süre. Ayrıca arada tubifex gibi yüksek protein içerikli besinler de verebilirsiniz. Kedi mamasını pek tavsiye etmiyorum şahsen sonuçta kediler düşünülerek üretilmiş bir yem kaplumbağalar için ne derece uygun ya da faydalı olur tartışılır. Kontrole götürebilirsiniz tabi ki iyi olur, umarım veteriner daha ayrıntılı bir açıklama yapar size. Bir de su sıcaklığı da büyümeye etki eder, ısıtıcıyı yazın kullanmamışsanız pek, metabolizmaları yavaşlamış olabilir. Ne kadar hava sıcak bile olsa yaz ve kış ısıtıcı mutlaka kullanılmalı zaten suyu fazladan ısıtma gibi bir durum söz konusu olmadığı için suyun aşırı ısınma riski yok ısıtıcıyı kullandığınızda. Umarım bundan sonra daha hızlı büyür sizin ufaklıklar.
Benim bulundugum yerde sera raffyle karsilasmadim. Tetrareptomin var petshopta biraz uzakta oldugu için bu aralar gidemiyorum. Yakinimdaki petshopta sadece JBL var oda kötü yem içinde kalsiyum/fosfor falan yok. Veterinerler zaten tavsiye ediyor bu kedi mamasini. Yani götürsem sadece saglik kontrolu besleme programini sormama gerek yok. Evet yazin kullanmadim isiticiyi kullansam Leylaya zarar malum 1 bucuk basinda isiticisizda yasayabiliyor. Kullanmayincada minikler büyümedi, aldigima birazcik pismanim çünkü leylayla uyusmuyorlar. Ikiside çok yaramazlar ama yüzmeleri, kaçmalari, isirmalari falan hepsi gayet normal. Hatta geçenlerde Elina dudagimi isirdi -.- biran leylayla karistirdim herhalde ama sükür ki isiran Elisa degildi onun çene gücü daha kuvvetli. Neyse bir veterinere gidelim bari bakalim veteriner amcamiz ne diyecek :D Ha bu arada tubifexin ne oldugunu bilmedigim zamanlar elimle yediriyordum :p ama burada pek satilmiyor. Cevap için tesekkürler

Rica ederim sıcaklık muhtemelen olumsuz etki etmiştir ufaklıkların büyümesine, imkanınız olsa ayrı baksanız onlara hem leyla için hem de onlar için daha iyi olurdu aslında. Sera avrupada çoğu yerde bulunuyor sizin oralardaki petshoplarda neden yok anlayamadım, internetten sipariş verme gibi bir imkanınız varsa almanızda yarar var, bir kaç ay denediğiniz zaman faydasını göreceğinizden emin olabilirsiniz.

aragorn' Alıntı:
Rica ederim sıcaklık muhtemelen olumsuz etki etmiştir ufaklıkların büyümesine, imkanınız olsa ayrı baksanız onlara hem leyla için hem de onlar için daha iyi olurdu aslında. Sera avrupada çoğu yerde bulunuyor sizin oralardaki petshoplarda neden yok anlayamadım, internetten sipariş verme gibi bir imkanınız varsa almanızda yarar var, bir kaç ay denediğiniz zaman faydasını göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Serra almicam, bugün tetraya baktim haftaya persembe günü geliyormus. Ikisini ayirmakta mümkün degil o zaman baskasina vermem gerekecek çünkü akvaryum odama zor sigdi. Dandik bir marka vardi petshopda kurutulmus karides ve kuru stick gördügümde tüylerim diken diken oldu istemem ben onu dedim. Tetra ne zaman gelecek diye sordum haftaya persembe dedi peki o zaman bende cuma aksami gelirim dedim zaten akvaryum süpürgeside almam gerekiyor. Daha yeni Elinada birsey fark ettim resmini hemen koyuyorum
.mailto:/albums/ww123/Forumcu/parmaksizelina.jpg

Nasil olmus olabilir yada vardida ben mi yeni farkina variyorum, leylanin yaptigini düsünmüyorum zaten onlar yaklasinca panik olup kaçiyor bugüne kadar saldirmadida sadece karides sirasinda ön ayagini agzina alip benim mudahale etmemi bekledi

Bence serayı da düşünün mutlaka derim. Tetra da fayda edecektir gerçi. Açık karidesler ya da tanınmamış markaların karidesleri seranınkiler gibi kaliteli olmuyor pek tavsiye etmem özellikle yavrular için. Büyüklerin proteine pek ihtiyacı olmadığı için açık karides de verebilirsiniz ama yavrular için imkanınız el verdiğince kaliteli yemler kullanın. Almadığınız iyi olmuş yani bilinmedik marka karidesi.

Kaplumbağanızın elindeki yapılar hemen her kaplumbağada görülür siz yeni fark etmişsiniz anlaşılan. Tıpkı insanlardaki parmak aralarındaki ince kısımlar gibidir onlardakiler de. Embriyonik dönemde insanlarda da benzer yapıda el ve ayakları olan hayvanlarda da parmaklar bitişik olarak yaratılır ilk başta. Daha sonra parmak aralarındaki hücreler yok olur, buna programlı hücre ölümü (apoptozis) denir. Böylece parmaklar birbirinden ayrılmış olur.

Aşağıdaki fotoğraflarda da sizin kaplumbağanızdaki oluşumları görmek mümkün.

mailto:/img26/646/508346b6935f4ec2ad6b339.jpg

mailto:/img266/4857/66850863.jpg

Yani o konuda endişelenmeyin gördükleriniz bir yaralanmadan dolayı oluşan herhangi bir şey değil. Gayet normal bir oluşum. Ancak arada da olsa ısırmalar tartışmalar oluyorsa yakında yaralanma gibi durumlar da olabilir.

Ya hayir aralarini demiyorum tirnagi düsmüs digerinde tirnagi var soru isareti olanda tirnak yok. Hani birbirilerini isirma gibi agresif hareketleri olsa direk Leyla veya Elisa isirdi tirnagi koptu diyecem ama görmedimde hiç. Yara falanda degil tirnak dibinden düsmüs sanki.

Evet sol elinde bir tırnağı eksik muhtemelen ya bir yere takıp kırmıştır filtre gibi, ya da tartışma anında elini aniden çektiğinde diğeri koparmış da olabilir. Kavgalarda çok sık rastlanıyor tırnak kopmalarına ya da tamamen tırnağın etten ayrılmasına. Yara izi pek kalmamış yani biraz süre geçmiş üzerinden hatta belki aldığınızda bile eksik olabilir fark etmemiş olabilirsiniz. Ama aldığınızda tırnağın olduğundan eminseniz bence yavruları ayırmanız şart artık.

Bakiyorum onceki resimlere ama belli degil pf daha once niye fark etmedimki ya zaten aldigimdan beri bu kadar incelemedim. Eger kavga durumu ise ilan verme vakti gelmistir tamda alismaya baslamistik vah talihsiz yavruuum minnacik basiyla ikisinin ustesinden geliyordu :'(

Ay yazık ya minck kabuğuyla ne zorluklar atlatmış meğersem..kıyamam ben ona :<|

Geri